statystyki

Ziobro: Prokurator musi być wrażliwy na ludzką krzywdę

autor: Piotr Szymaniak04.08.2016, 07:19; Aktualizacja: 04.08.2016, 07:53
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, PAP/Jakub Kamińskiźródło: PAP

Prokurator generalny złoży kasację od wyroku dyscyplinarnego, którym uniewinniono śledczych z Pomorza.

Reklama


Reklama


Byli oni oskarżeni o zaniedbania, które mogły się przyczynić do śmierci dziecka zabitego przez rodziców zastępczych z Pucka. Sprawa jest bulwersująca: w lipcu 2012 r. w rodzinie zastępczej zmarł 3-letni Kacper, a niespełna trzy miesiące później 5-letnia Klaudia. W ocenie Zbigniewa Ziobry analiza akt sprawy pierwszej śmierci dowodzi zaniedbań oskarżycieli. Prowadzący ją prokuratorzy mieli zlekceważyć informacje wskazujące na to, że przyczyną tragedii nie był nieszczęśliwy wypadek, lecz pobicie, ignorowali wnioski policji, świadków i biegłych.

– Zdecydowałem się złożyć kasację do Sądu Najwyższego do, moim zdaniem, rażąco niesłusznego rozstrzygnięcia prokuratorskiego sądu dyscyplinarnego, który kierując się solidarnością korporacyjną zwolnił od odpowiedzialności ewidentnie winnych zaniedbań prokuratorów, którzy przyczynili się do śmierci kolejnego dziecka – mówił wczoraj Zbigniew Ziobro, nazywając wyrok dyscyplinarny „skandalicznym”.

– Dopóki będę prokuratorem generalnym, nie będę tolerował takich zaniedbań, bo prokurator to jest zawód z misją. Powinni w nim pracować ludzie, którzy to czują. Jeśli tego nie czują, nie są wrażliwi i nie wykazują empatii na ludzką krzywdę, na cierpienia, zwłaszcza dzieci, to w mojej ocenie nie ma dla niech miejsca w szeregach prokuratorów – przekonywał.

Zbigniew Ziobro polecił też wszczęcie śledztwa wobec prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Pucku w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego (niedopełnienie obowiązków). Śledztwem ma być też objęte kierownictwo tej jednostki z uwagi na możliwe nieprawidłowości w nadzorze.

Takie samo śledztwo, z analogicznymi zarzutami, prokurator generalny polecił wszcząć wobec oskarżycieli z dwóch poznańskich prokuratur rejonowych: Nowe Miasto oraz Wilda. To efekt głośnej sprawy zabójstwa Moniki G., dokonanego przez jej byłego partnera. Mimo że kobieta wielokrotnie zgłaszała zarówno pobicie, jak i próbę gwałtu i groźby pozbawienia życia, nie zastosowano wobec niej procedur wynikających z ustawy o ochronie świadka i pokrzywdzonego. Co więcej, sprawca – który już wcześniej siedział w więzieniu za strzelanie do byłej żony – został tylko raz zatrzymany. Działania prokuratury Zbigniew Ziobro ocenił jako „powolne, biurokratyczne i bezduszne”.

– Nie ma mojej zgody na taką postawę ludzi, którzy pracują w prokuraturze. Zawsze będę bronił prokuratorów, kiedy są niesłusznie krytykowani, ale zawsze też będę piętnował zachowania, które na to zasługują. Nie tylko w słowach, ale za pomocą wszczynanych postępowań dyscyplinarnych – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

Choć w jego ocenie przepisy dotyczące postępowań dyscyplinarnych są dobre i wystarczy je egzekwować, to nie wyklucza, że zostaną zmienione – jeśli o wyniku postępowań dyscyplinarnych będzie decydować „źle pojęta korporacyjna solidarność”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • f(2016-08-04 10:31) Odpowiedz 73

    zagrywki pod publiczkę ..pomnik bieruta zdewastowany a policjanci mają postępowania, ciekawe co zrobiłby jakby ktos zdewastwował pomnik jego ojca np. zpowodu ze byłw pzpr

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Kobieta (2016-08-04 17:49) Odpowiedz 71

    Panie prokuratorze generalny przykro czytać co pan opowiada. Jeden z prokuratorów zrujnował mi życie. Nie przyjmował żadnych argumentów ,dowodów chociaż dostawał do ręki . Jedyna odpowiedz brzmiała w mojej ocenie ........ Zawsze myślałam ze jest to zawód społecznego zaufania. Pan mówi o misji . Jest to sprawa w sumie o pietruchę ale dla mnie zawalił się świat. Pan mówi o empatii , o sprawiedliwości.

  • psps(2016-08-04 21:39) Odpowiedz 52

    Jeżeli prokuratorzy mają takie przywileje i taaaką kasę i taaakie emerytury to muszą na to zapracowac a jak nie to przecież jest wiele pracy innej

  • xxxxxxxxxx(2016-08-04 19:29) Odpowiedz 51

    Prokurator działa w interesie spolecznym to jest bezkarny, tak zapis wprowadzil minister zero. ps. zero to dno, ktore działa pod publiczke, a robi swoje. Mam nadzieje, ze ktos kto sie odegra na nim.

  • rush(2016-08-04 08:46) Odpowiedz 44

    a od kiedy to ma działać bo jak na razie to sądy działają na szkodę ludzi przegrałem sprawę z firmą Orange o to że oni sami podnieśli mi abonament twierdząc że mają umowę którą ja podpisałem co przedstawiłem w dokumentach w sądzie na pierwszej rozprawie sędzina była zdziwiona działaniem firmy że sprawy wyszedłem zadowolony ale na następnej już byłem bardzo zdziwiony gdyż sąd wydał wyrok nakazujący mi zapłatę podniesionych rachunków

  • hmm?(2016-08-04 11:43) Odpowiedz 30

    "mają umowę którą ja podpisałem co przedstawiłem w dokumentach w sądzie na pierwszej rozprawie " No to jak nie mieli i sam ją przedstawiłeś to sędzia rzeczywiście musiała się zdziwić a ty przegrać sprawę. Pozwól jednak, że jako osoba, która widziała parę podobnych spraw, w których rozstrzygniecie było zawsze na korzyść klienta uznam twój post za zmyśloną pod konkretną tezę opowiastkę. Nic się w niej nie trzyma kupy.

  • mia(2016-08-04 11:51) Odpowiedz 32

    Tak trzymać !

  • dsf(2016-08-04 10:58) Odpowiedz 31

    Po co w ogóle bawić się w sądy dyscyplinarne dla prokuratorów, skoro wyrok wydany w I instancji przez skład prokuratorski został zrąbany przez MS - PG i teraz pewnie skład tego sądu truchleje ze strachu o własne tyłki ? Teraz każda sprawa będzie już rozstrzygana zgodnie z oczekiwaniami Ministra i pozostanie tylko SN.

  • zazussss(2016-08-04 11:13) Odpowiedz 35

    Do f ,masz w rodzinie katów i morderców? z UB czy NKWD

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Pro patria(2016-08-06 09:08) Odpowiedz 11

    Brawo Panie Ministrze/Prokuratorze Generalny, święte słowa "prokurator musi być wrażliwy na ludzką krzywdę" a w większości nie jest. Mógłbym przytoczyć na dowód tego mnóstwo przykładów. Ci ludzie są wilkami w ludzkiej skórze, nie reagują na ewidentne dowody ludzkiej krzywdy, sami tworząc atmosferę sprzyjającą tworzenia takich przypadków. Sam jestem tego dowodem. Możecie mówić co chcecie swoimi krytycznymi wobec Ministra wpisami, ale nie zagłuszycie prawdy a jest ona porażająca dla tej korporacyjnej instytucji organu Państwa.

  • 1Kr(2016-08-06 22:03) Odpowiedz 01

    Niestety, nadal w rejonówkach króluje wygodny art. 17 par.1 pkt.1 "...brak danych dostatecznie uzasadniających...", szczególnie w lokalnych układzikach np. kolega prokuratora poznany na aplikacji dla kolegi fałszującego dokument mający znaczenie prawne, manewr przekształcenia statusu z pokrzywdzonego na świadka, który nie ma żadnych uprawnień i nie może dochodzić swoich praw..., a wszystko w majestacie prawa...pozostaje pozew cywilny, ale niestety w tym samym okręgu itd. itp.