statystyki

Sprawa drukarza i LGBT: Minister nie powinien krytykować sądów

autor: Barbara Kasprzycka03.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 03.08.2016, 09:34
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: newspix.pl

„Niebezpiecznym precedensem” – nazwał Zbigniew Ziobro nakazowy wyrok wydany na drukarza, który odmówił wykonania usługi dla fundacji walczącej o prawa środowisk LGBT.

Reklama


Reklama


MS wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie i zdecydował o przystąpieniu przez prokuraturę do postępowania: po to, by zapewnić obiektywne rozpatrzenie wniosku o ukaranie „mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku”.

– Tego typu wypowiedź nie powinna mieć miejsca w społeczeństwie, które szanuje zasady demokratycznego państwa prawnego i trójpodziału władz – stwierdza dr Piotr Kładoczny, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przygotowała stanowisko w tej sprawie. Alarmuje w nim, że politycy coraz częściej negatywnie wypowiadają się na temat sądownictwa, poszczególnych sędziów czy też postępowań sądowych. „Oświadczenie odnoszące się do konkretnego wyroku, publikowane na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, może być odebrane jako próba wywierania nacisku na chronioną konstytucyjnie niezawisłość i niezależność sądownictwa” – ostrzega fundacja.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zazussss(2016-08-03 09:24) Odpowiedz 65

  Usługę to będę wykonywał komu mi się podoba. A pani sędzina jak twierdzi inaczej to niech podwija rękawy i do roboty

 • don don syn dona(2016-08-03 08:45) Odpowiedz 40

  A gdzie się nagle podział artykuł o tej samej tematyce: "HFPC o procesie drukarza z Łodzi: Ziobro wywiera nacisk na niezawisłość sądu", w którym m.in. przytoczono wypowiedź sędzi: "Drukarze nie mają, jak to sobie załatwili lekarze, wpisanej w ustawie klauzuli sumienia. I nic im nie pozwala na obchodzenie obowiązującego prawa" - komentowała sprawę sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis - czyli, że sumienie to wymysł lekarzy a nie uniwersalna wartość przyrodzona każdemu człowiekowi tylko wymyślona przez lekarzy i tylko ich obowiązujaca bo zapisana w ustawie o nich ! - gazeta prawna to chyba nie tuba korporacji cenzurująca swoje teksty ?!

 • antykoleś(2016-08-03 10:16) Odpowiedz 22

  jak durny wyrok? To też głupoty nie można napiętnować???

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • dsf(2016-08-03 11:25) Odpowiedz 22

  Jako tramwajarz nie będę od dziś przewoził: *--------------------- *tu można wpisać dowolną rasę, orientację seksualną, wyznanie. (Sorry, taką mam klauzulę sumienia, a więc popylać na piechotę).

 • Janek(2016-08-03 13:26) Odpowiedz 20

  „Wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną i niezbywalną, którą prawo konstytucyjne oraz regulacje międzynarodowe jedynie poręczają. Wolność sumienia – w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia – musi być więc respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające.” - Trybunał Konstytucyjny, wyrok z 7.10.2015, K 12/14

 • lhbl(2016-08-03 15:18) Odpowiedz 00

  to nie wina sądu, tylko istnieje taka kategoria wykroczenia,sejm tak uchwalił a sąd stosuje

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama