statystyki

Sędzia zostanie tam, gdzie go przydzielono

29.07.2016, 05:44; Aktualizacja: 29.07.2016, 13:24

Uchwała powiększonego składu siedmiu sędziów SN nie uzasadnia wniosku o przywrócenie terminu.

Reklama


Decyzją z 13 listopada 2012 r., podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, działając z upoważnienia szefa resortu przeniósł sędziego M.P. na inne miejsce służbowe. 17 października 2013 r. złożył on w Sądzie Najwyższym odwołanie od powyższej decyzji, wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W uzasadnieniu podkreślił, że 16 października 2013 r. dowiedział się o uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 17 lipca 2013 r. (III CZP 46/13), w którym sformułowano pogląd, zgodnie z którym "uprawnienie do przeniesienia sędziego na inne miejsce służbowe przysługuje wyłącznie ministrowi sprawiedliwości, w związku z czym nie może być przekazane innej osobie, w tym sekretarzowi lub podsekretarzowi stanu.” Podkreślono, że decyzja podjęta przez inną osobę jest bezprawna, a sędzia, którego ona dotyczy, nie może wykonywać władzy jurysdykcyjnej w sądzie, do którego został przeniesiony.

W ocenie sędziego przyjęcie odwołania przez Sąd Najwyższy wydaje się jedyną możliwą drogą do ewentualnego wyeliminowania wadliwej decyzji.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama