statystyki

Na jakich zasadach można wnieść aport do spółki?

autor: Katarzyna Witwicka30.07.2016, 19:00
Wniesienie aportu jest wkładem w utworzenie lub powiększenie majątku spółki

Wniesienie aportu jest wkładem w utworzenie lub powiększenie majątku spółkiźródło: ShutterStock

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych mianem aportu określa się niepieniężny wkład wniesiony do spółki celem pokrycia udziałów. Choć aport powinien być szczegółowo określony w umowie lub statucie spółki, istnieją odgórnie zdefiniowane zasady jego wnoszenia.

Reklama


Reklama


Wniesienie aportu jest wkładem w utworzenie lub powiększenie majątku spółki i co najważniejsze- daje prawo do udziału w podziale zysków. Co jest wkładem niematerialnym? Przyjmuje się, że przedmiotem aportu mogą być rzeczy (np. nieruchomości, surowce, maszyny i materiały) a także prawa majątkowe (np. licencje, patenty, prawa autorskie). Prawa majątkowe stanowią aport pod warunkiem, że są zbywalne i przedstawiają wartość ekonomiczną oraz mogą być ujęte w bilansie jako aktywa.

Wkładem niepieniężnym może być także konglomerat praw lub własności tj. np. przedsiębiorstwo rozumiane jako całość. Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Aport musi przede wszystkim podlegać możliwości wyceny, a co za tym idzie umieszczenia stosownego zapisu w bilansie spółki. Zwykle wyceny dokonują sami wspólnicy bądź akcjonariusze, jednak metodę tej wyceny muszą zawrzeć w stosownym sprawozdaniu.

Zgodnie z art. 14 KSH, w przypadku gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu.

Sprawdź, jak założyć spółkę kapitałową

Wartość zbywcza to cena, jaką można byłoby uzyskać za wkład w chwili zawarcia umowy spółki lub w dniu podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego. Umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama