Pałka: W poszukiwaniu korupcji sędziów

autor: Sławomir Pałka26.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 26.07.2016, 08:40
Zaufania do wymiaru sprawiedliwości nie wolno rujnować nierozsądnymi słowami

Zaufania do wymiaru sprawiedliwości nie wolno rujnować nierozsądnymi słowamiźródło: ShutterStock

Na początek kilka zdań, które muszą paść, choć w zasadzie nie powinny, bo mowa o oczywistości: z korupcją trzeba walczyć. Skorumpowanych trzeba usuwać z zajmowanych stanowisk, pozbawiać pełnionych funkcji, a wreszcie karać. I to surowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • dsf(2016-07-26 10:35) Zgłoś naruszenie 1913

    Lud i tak wie swoje. "Przegrałem sprawę w sądzie, a więc przeciwnik musiał dać w łapę, bo przecież moja prawda jest najmojsza".

    Odpowiedz
  • ktoś@@@(2016-07-26 09:29) Zgłoś naruszenie 1614

    To sitwa, rozpleniona na cały kraj - partyjnie, rodzinnie, korporacyjnie...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wef(2016-07-26 09:28) Zgłoś naruszenie 1410

    bardzo ładny tekst, może choć paru ludzi przejrzy na oczy.

    Odpowiedz
  • doświadczony(2016-07-26 16:22) Zgłoś naruszenie 146

    korupcja to nie tylko bezpośrednie przyjmowanie korzyści materialnych, to także kolesiostwo, układy prokurator, adwokat, sędzia, policjant, kurator, psycholog, którzy tworzą układ zamknięty nawzajem się chroniąc, nakręcając sprawy i uwiarygadniając- zwykły człowiek z taką sitwą nie ma szans!

    Odpowiedz
  • s.Magda W.(2016-07-26 11:45) Zgłoś naruszenie 129

    Trzeba zawsze pytać i badać, na ile statystyki oddają rzeczywistość ? Jaki mają zakres i przy użyciu jakich narzędzi powstają ? Niech przykładem będzie sprawa przewodniczącego wydziału cywilnego SN, który najpierw w prywatnej korespondencji korygował błędy kasacji, która bez tej korekty zostałaby odrzucona, co już stanowiło poważny delikt dyscyplinarny, a następnie swemu kolesiowi obiecywał przychylność sędziego, który decydować miał o przyjęciu kasacji. To ostatnie choć nie stanowiło korupcji, to było przestępstwem z art.231 kk. Do dnia dzisiejazego temu sędziemu nie spadł głos z głowy.Sprawa została zamieciona pod dywan, zdobiony statystykami i etycznymi frazesami. Jedną z mioteł była Krajowa Rada Sądownictwa, którą sędzia Pałka reprezentuje. Statystyka tego co zamiecione nie uchwyci.

    Odpowiedz
  • zazusssss(2016-07-26 12:44) Zgłoś naruszenie 115

    Już sobie wyobrażam zwykłego obywatela idącego z workiem pieniędzy do przedstawiciela wymiaru sprawiedliwości.Tylko idiota by załatwił tą sprawę w ten sposób.A firma robiąca statystyki nie ma pojęcia o naszych realiach.Niech sobie obejrzą układ zamknięty i wyciągną wnioski , zwykłego robotnika nie stać na takie kwoty łapówek więc problemu nie ma

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-07-26 23:30) Zgłoś naruszenie 73

    No , to ci pomogę : jeśli tzw. sędzia wydaje wyrok korzystny dla bandziora , oszusta i innego złodzieja , np. urzędnika , bankiera , przekręciarza biznesowego , kumpla PO fachu itp. - to jest skorumpowany . Wnioski ? - wszyscy won !

    Odpowiedz
  • Jacek.majewski@onet.com.pl(2016-07-27 08:13) Zgłoś naruszenie 62

    Szanowny panie Sławomirze, Jestem prawnikiem i mam na codzień do czynienia z polskim sądownictwem gdzie niestety wyroki zapadają czesto "z sufitu i na prędzej" i niewiele mają wspólnego ze sprawiedliwością. Sprawy przewlekają się, sędziowie nie zarządzają czynności przez kilka lat, by czesto bez ustaleń faktycznych przejść do wyrokowania. Z ewidentną korupcją, czyli przyjęciem korzyści spotkałem sie 2 razy, ale już wcześniejsze przygotowanie i wydrukowanie wyroku przed rozprawą apelacyjną w apelacji warszawskiej jest prawie standardem.....czy to jest korupcja ? Może i nie ale napewno złamanie prawa. Czym jest też sytuacja bliskiej zażyłości prokuratora czy pełnomocnika z sędzią, który wręcz pyta sugerując jak roztrzygać sprawę. nie wiadomo czy doszło do jakiejkolwiek korzyści ale sędzia jest bezwzględnie stronniczy.... to raczej inna patologia - kolesiostwo, układy prokurator, adwokat, sędzia, policjant, kurator, psycholog, tworzą układ zamknięty nawzajem się chroniąc, nakręcając sprawy i uwiarygadniając- zwykły człowiek z taką sitwą nie ma szans, czy szanowny pan tego nie widzi ? A może nie patrzy ?

    Odpowiedz