statystyki

Skuteczna ochrona przed przeczulonym obrońcą

autor: Paulina Szewioła25.07.2016, 07:10; Aktualizacja: 25.07.2016, 07:45

Sędzia ma nie tylko prawo, ale i obowiązek dokonywać oceny działań i zaniechań, a także cech charakteru osób występujących w postępowaniach sądowych.

Radca prawny M.K. wystąpił o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego sądu rejonowego K.O. Zarzucił mu, że pełniąc funkcję sędziego referenta wydał postanowienie na podstawie art. 404 par. 1 k.p.k. nie uwzględniając wniosku obrońców oskarżonego o odroczenie rozprawy.

W uzasadnieniu podniósł zaś nieprawdziwe zarzuty pod adresem mecenasa. Napisał, że „(…) oskarżony swój stan zdrowia traktuje w sposób instrumentalny, zaś celem wszelkich procesowych jego działań i reprezentujących go obrońców, nie jest wyjaśnienie kwestii zasadności skargi publicznej i ewentualnej odpowiedzialności prawnej oskarżonego, w wyniku przeprowadzenia rzetelnego procesu karnego z poszanowaniem jego prawa do obrony, a stanowią one wyłącznie wyraz obstrukcji procesowej ukierunkowanej na nieskończone przewlekanie procesu (…)”.

I uznał, że prowadzenie rozprawy pod nieobecność oskarżonego nie stanowi w tej sytuacji naruszenia jego prawa do obrony, skoro prawa tego pozbawia się sam w sposób „przemyślany i celowy”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane