statystyki

Przygotowujący jachtowe wyprawy musi się wpisać do rejestru organizatorów turystyki

autor: Leszek Jaworski22.07.2016, 18:00
żaglówka

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (dalej: u.u.t.) działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów u.s.d.g. i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznychźródło: ShutterStock

W ramach działalności gospodarczej organizuję szkolenia za granicą na czarterowanych jachtach. Odpłatnie udostępniam też statek obsadzony załogą w celach sportowych lub rekreacyjnych. Marszałek województwa stwierdził wykonywanie przeze mnie działalności organizatora turystyki bez wymaganego wpisu do rejestru oraz zakazał mi jej prowadzenia przez okres 3 lat. Uznał, że rejsy te obejmowały kilka usług turystycznych (m.in. wyżywienie, opiekę kapitana, szkolenie żeglarskie, transport autokarowy i ubezpieczenie na żaglowcu, a także zakwaterowanie), które tworzyły jednolity program i dlatego były imprezami turystycznymi. Czy ta decyzja jest prawidłowa?

Reklama


Reklama


Tak, ponieważ przywołane przez czytelnika okoliczności świadczą o tym, że wykonywał on działalność organizatora turystyki. A skoro taka działalność była wykonywana bez wpisu do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa – organ ten musiał zastosować sankcję przewidzianą w art. 72 ust. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Przepis ten nakazuje wydanie decyzji zakazującej prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 lat w przypadku, gdy jest ona realizowana bez wpisu do rejestru działalności regulowanej (por. wyrok WSA w Warszawie z 13 lutego 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 2302/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (dalej: u.u.t.) działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów u.s.d.g. i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Marszałek województwa stwierdził, że czytelnik organizował imprezy turystyczne. Należy wyjaśnić, że pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 2 u.u.t. i oznacza co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program oraz objęte wspólną ceną, jeżeli obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Z kolei usługami turystycznymi zgodnie z art. 3 pkt 1 u.u.t. są usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym. Jako turystę uznaje się w myśl art. 3 pkt 9 u.u.t. osobę, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc. Natomiast odwiedzającym, zgodnie z art. 3 pkt 10 u.u.t., jest osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości, oraz niekorzystająca z noclegu. 


Pozostało jeszcze 10% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama