statystyki

Ziobro: Czynności notarialne będą nagrywane

18.07.2016, 11:38; Aktualizacja: 18.07.2016, 12:49
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP

Nowelę ustawy o notariacie, która zakłada nagrywanie czynności notarialnych, zapowiada minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do tragedii, a wielu ląduje na bruku.

Reklama


Reklama


W poniedziałek Ziobro powiedział dziennikarzom, że ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w tego typu sprawach kończy się albo odmową śledztwa, albo jego umorzeniem. "Ci ludzie pozostają sami ze swym problemem" - dodał minister. Według Ziobry skuteczną obroną bezpieczeństwa Polaków będą zmiany prawa, w tym nagrywanie czynności notarialnych.

W kodeksie karnym ma się zaś pojawić zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, "kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych".

W czerwcu RPO Adam Bodnar opowiedział się w liście do Krajowej Rady Notarialnej za nagrywaniem czynności notarialnych - aby lepiej chronić interesy stron, np. w sytuacji utraty mieszkania w wyniku zawierania niekorzystnych umów pożyczkowych. Samorząd środowiska jest gotowy uczestniczyć w ewentualnych pracach nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi - mówiła wtedy PAP rzeczniczka KRN, notariusz Barbara Nintza. Dodawała, że sama propozycja nagrywania czynności notariuszy jest dość ogólna i wymagałaby doprecyzowania, m.in. co do tego, które czynności miałyby być nagrywane. Nintza podała, że toczy się kilka postępowań notarialnych sądów dyscyplinarnych wobec notariuszy co do spraw, które były przedmiotem pisma RPO.(PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • ja(2016-07-18 14:07) Odpowiedz 100

  A co to zmieni, że będzie nagranie?! Czy minister zakłada, że notariusz sporządza akt gdy jedna ze stron ma pistolet przy głowie?!

 • m(2016-07-18 14:01) Odpowiedz 90

  proponuję założyć monitoring i nagrywać wszystkie pomieszczenia prokuratur w Polsce. Wtedy to dopiero się hiciorki ponagrywają.

 • POlak(2016-07-18 13:57) Odpowiedz 61

  proponuje trzymać nagrania na centralnych serwerach w innym wypadku dowody mają to do siebie że lubią być zalane lub skradzione :) Nieuczciwy notariusz przecież nie będzie trzymał nagrań na siebie nawet jak mu ustawa nakazuje

 • pamiętliwy(2016-07-18 13:46) Odpowiedz 41

  A co jeśli później okaże się, iż pomimo wielu nagrywających kamer nie można będzie uzyskać nagrania - jak w czasie sejmowego głosowania na cztery ręce. Albo jeśli ktoś gwoździem uszkodzi dysk z nagraniem? Minister Ziobro powinien pamiętać, że bywają sytuacje gdy taki zapis jest niedostateczny.

 • xxxxx(2016-07-18 16:12) Odpowiedz 30

  Ziobro i Engelking zepsuli służbowe laptopy? Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jego zastępca Jerzy Engelking i były szef gabinetu politycznego zdali uszkodzone komputery - podało radio RMF. Całe poprzednie kierownictwo resortu korzystało z telefonów na kartę, prawdopodobnie w obawie przed podsłuchami. Kilka telefonów w dziwnych okolicznościach zostało zniszczonych - twierdzi RMF. - Komputer Ziobry jest zniszczony - potwierdza Ministerstwo Sprawiedliwości. Według jednej z notatek, które cytuje radio, urzędnik ministerstwa sprawiedliwości przyznał, że telefon mu "wypadł i przejechał po nim samochód". - Nietypowe są też uszkodzenia laptopów: zniszczono tylko części z klawiaturą i rozpłatano twarde dyski - informuje RMF. Z informacji RMF FM wynika, że cały sprzęt został przekazany Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie "gwoździa Ziobry". Słynny dyktafon miał być dowodem na to, że były minister nie poinformował Andrzeja Leppera o zbliżającej się prowokacji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Prokuratorzy mają zbadać przy pomocy ABW ewentualną zawartość uszkodzonych twardych dysków laptopów i ustalić, czy zostały one uszkodzone celowo, by ukryć jakieś informacje, czy było to dzieło przypadku. Ministerstwo potwierdza - Prokuratura potwierdziła doniesienia o zepsutym dysku komputera Ziobry - twierdzi Radio Zet. - Uszkodzony został także twardy dysk Marcina Romanowskiego z gabinetu politycznego ministra - podaje Radio Zet. Z danych przedstawionych przez Biuro Informacji resortu sprawiedliwości wynika, że w komputerze należącym do Ziobry wymienić należy płytę główną, matrycę, obudowę LCD. Łączny koszt naprawy to ponad 4200 złotych. - Komputer w obecnym stanie nie nadaje się do użytku - powiedziano Radiu Zet. Koszty naprawy przewyższają wartość laptopów

 • asd(2016-07-18 16:24) Odpowiedz 24

  Ale mafia trzęsię dpami he, he

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • dociekliwy(2016-07-18 15:04) Odpowiedz 20

  No tak. To teraz pamiętajcie jak rodzinie lub znajomym pożyczacie, żeby co roku maksymalne odsetki dobrze obliczać albo ogólną formułkę stosować i odpowiednio dochodząc odsetki, sprawdzać aktualną ich wysokość, bo możecie nieźle się z ręką w nocniku obudzić jak wam nie tylko pokaże pożyczkobiorca środkowy palec, a jeszcze za 50 zł za dużych odsetek będziecie mieli wyrok ( w tej sytuacji pewnie w zawiasach ale jak ktoś lubi być karany). Wysokość odsetek maksymalnych to obecnie 10%. Pytanie teraz co z obsługa kart kredytowych i pożyczek, gdzie obecnie za raty z karty mam 18% w skali roku a ustawa nic a nic nie mówi o zwolnieniu banków ( słowo "kto" się kłania). RRSO natomiast to co najmniej 20%. Niestety widać jak ułomnym prawnikiem jest minister. No ale potem będzie jazda na sędziów i/lub prokuratorów i błaganie o warunkowe umorzenie lub niską szkodliwość czynu.

 • się obejrzy...(2016-07-20 17:39) Odpowiedz 20

  Spokojnie drodzy obywatele. Dla waszego dobra nagrywać się będzie wszystkie wasze czynności życiowe i przekazywać do depozytu ministra Ziobry. Wszak uczciwy nie ma nic do ukrycia 😂

 • Inspektor Inspektorów(2016-07-18 16:54) Odpowiedz 02

  Brawo czas jeszcze zajać sie spadkami.:Tak aby każdy potencjalny dziedzic zanim podejmie decyzje znal faktyczne zadlużenie zmarłego czyli aby banki i inni miały obowiązek w sprawie spadkowej ujawnić długi. Można to zrobić prosto , wierzyciele stawali by się ustawowymi dziedzicami i musieli by w terminie 6 miesięcy ujawnić swoje roszczenia.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama