statystyki

Ograniczenie tajemnicy adwokackiej zaskarżone

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.07.2016, 07:23; Aktualizacja: 13.07.2016, 07:58
prawnik; adwokat

Przedstawiciele palestry uważają, że regulacje te zawierają tak poważne mankamenty, że nie da się ich pogodzić z całym szeregiem zasad wynikających z ustawy zasadniczejźródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące zasad gromadzenia, rejestrowania, kwalifikowania i niszczenia przez służby informacji objętych tajemnicą obrończą i adwokacką zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego Naczelna Rada Adwokacka.

Reklama


Reklama


Wniosek dotyczy uchwalonej na początku tego roku nowelizacji ustawy o policji (Dz.U. z 2016 r. poz. 147). Na jej podstawie możliwe jest obecnie prowadzenie czynności operacyjnych wobec przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, w tym m.in. adwokatów. Osoby takie nie muszą nawet wiedzieć, że są inwigilowane przez służby. Zebrane w trakcie kontroli operacyjnej materiały muszą być jednak zniszczone, jeżeli zawierają informacje objęte tajemnicą zawodową.

Przedstawiciele palestry uważają, że regulacje te zawierają tak poważne mankamenty, że nie da się ich pogodzić z całym szeregiem zasad wynikających z ustawy zasadniczej. NRA nie podoba się m.in. to, że przepisy nie przewidują uprzedniej kontroli czynności podejmowanych przez służby wobec obrońców, oraz to, że adwokat nie ma możliwości wniesienia zażalenia na decyzję dotyczącą charakteru pozyskanej wiedzy. „NRA uznaje, że całkowita swoboda prowadzenia takich działań wobec obrońców, bez jakiegokolwiek nadzoru wstępnego, narusza prawo do obrony wyrażone w art. 42 ust. 2 (...)” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Adwokaci podnoszą ponadto, że tak ukształtowane zasady sięgania przez służby po informacje objęte tajemnicą zawodową ingerują w prawo do ochrony prywatności. I choć prawo to przysługuje nie profesjonalnemu pełnomocnikowi, lecz jego klientowi, który mu pewne informacje powierza, to jednak właśnie adwokat ma sprawować nad takimi informacjami pieczę. „Ich odpowiednia ochrona jest immanentną cechą zawodu adwokata” – pisze NRA. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • KRLD(2016-07-13 10:00) Odpowiedz 10

    Dobra zmiana oparta na sprawdzonych wzorcach Koreańskiej Republiki LUDOWO-DEMOKRATYCZNEJ - w końcu w Polsce też trwa budowa demokracji ludowej, o przepraszam narodowej...

  • tajemnica adwokacka służy przestępcom(2016-07-13 16:54) Odpowiedz 00

    A niby dlaczego działalność przestępcza ma być objęta tajemnicą? Jak podejrzany jest niewinny, to mu nic nie grozi, a jak jest winny to niby dlaczego ma być chroniony.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama