statystyki

Andrzej Duda oficjalnie odmówił powołania sędziów. Piebiak: Prezydent może dokonywać własnych wyborów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.06.2016, 08:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 09:31
sąd, temida

W resorcie powstał projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w którym mowa jest o mechanizmie, który – jak liczymy – może pozwolić na zminimalizowanie w przyszłości prawdopodobieństwo występowania tego typu sytuacji.źródło: ShutterStock

- Ministerstwo w ogóle nie ma udziału w sędziowskiej procedurze nominacyjnej. Jej gospodarzem jest KRS, a udział w niej mają organy sądów i samorządu sędziowskiego - mówi Łukasz Piebiak wiceminister sprawiedliwości.

Reklama


Reklama



Prezydent oficjalnie odmówił powołania na sędziów dziewięciu kandydatów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa. Czy resort sprawiedliwości zamierza interweniować w tej sprawie?

Nie. Ministerstwo w ogóle nie ma udziału w sędziowskiej procedurze nominacyjnej. Jej gospodarzem jest KRS, a udział w niej mają organy sądów i samorządu sędziowskiego. Oczywiście interesuje nas, jaką decyzję podjął pan prezydent w odniesieniu do przysługującej mu prerogatywy powoływania sędziów, ponieważ odpowiadamy za sprawność postępowań sądowych. Każde zaś nieobsadzone stanowisko sędziowskie sprawność tę obniża. Wyłącznie w tym kontekście mogą interesować nas decyzje prezydenta o niepowołaniu sędziów i dlatego nie będziemy podejmowali żadnych działań w związku z taką, a nie inną decyzją pana prezydenta. To jest jego osobista prerogatywa i nie nam ją oceniać. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy nie jest zresztą precedensem. Wcześniej na taki ruch zdecydował się śp. prezydent Lech Kaczyński, a ta jego decyzja nie została zakwestionowana przez żaden z sądów, jak również nie podważył jej Trybunał Konstytucyjny.

Wspomniał pan, że MS musi dbać o sprawność toczących się postępowań. Tymczasem jedna z niepowołanych osób miała orzekać w jednym z najbardziej obciążonych sądów w Polsce – Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia. Co MS zamierza zrobić, aby w przyszłości tego typu decyzje prezydenta miały jak najmniejszy negatywny wpływ na wymiar sprawiedliwości?

W resorcie powstał projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w którym mowa jest o mechanizmie, który – jak liczymy – może pozwolić na zminimalizowanie w przyszłości prawdopodobieństwo występowania tego typu sytuacji. Mam na myśli przepis, zgodnie z którym KRS będzie przedstawiała prezydentowi nie jednego kandydata na sędziego – tak jak jest to obecnie – ale dwóch. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że prezydent nikogo na stanowisko sędziowskie nie powoła, a przez to etat w sądzie będzie nieobsadzony – niekiedy przez kolejny rok – bo trzeba będzie przeprowadzić od nowa całą procedurę nominacyjną. Tak więc jest to rozwiązanie korzystne dla wymiaru sprawiedliwości. Oczywiście nie można wykluczyć, że nawet wówczas może wystąpić sytuacja, kiedy to ocena prezydenta co do obydwu przedstawionych mu kandydatów będzie tak diametralnie różna od oceny KRS, że prezydent uzna, iż nie może powołać żadnego z nich. To jednak raczej zagrożenie teoretyczne.

Pojawiają się głosy, że tego typu rozwiązanie będzie prowadzić do niezgodnego z konstytucją poszerzenia prezydenckich prerogatyw.

Naszym zdaniem to rozwiązanie zdałoby test konstytucyjności. Wychodzimy z założenia, że w ten sposób pozwalamy prezydentowi w sposób szerszy, ale nadal dopuszczalny, korzystać z przysługującej mu względem sędziów prerogatywy. Nikt przecież nie odmówił głowie państwa prawa do podjęcia decyzji o odmowie powołania sędziego. Nie widzę więc powodów, by kwestionować rozwiązanie, które wprost stwierdza, że prezydent może, w ograniczonym zakresie, dokonywać własnych wyborów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Onufry(2016-06-30 09:04) Odpowiedz 11268

    Jeżeli nie nie ma uzasadnienia faktycznego decyzji Dudy to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że żyję w "dzikim kraju"

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • StAAbrA(2016-06-30 08:30) Odpowiedz 88131

    Mały kawałek dobrej roboty prezydenta Dudy . Tyle , że za mały . Ale dobre i to , że łańcuchowi zawyli .

  • qwerty(2016-06-30 08:56) Odpowiedz 8677

    do @ StAAbrA-Mam nadzieję, że to tylko początek. Z wynagrodzeniami, brakiem składek na ZUS i tzw. stanem spoczynku też zrtobić porządek i to szybko, bo naród czeka!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • logik(2016-06-30 09:02) Odpowiedz 8493

    Panie Ministrze Ziobro, najwyższa pora rozgonić stalinowskie sądy w Polsze, a "zasłużonych " sędziów pozamykać

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Kapi100(2016-06-30 11:03) Odpowiedz 8450

    Ludzie skąd u Was tyle nienawiści do Sędziów. To nie Sędziwie są źli ale system regulujący ich prace i zadania. Ograniczyć biurokracje i papierologię a dać czas na sądzenie i myślenie. Sędziwe mają po 300-400 spraw na osobę!!!!! to jest zatrważająca liczba. Pracują w weekendy , muszą pisać uzasadnienia nad każdą sprawą którą chce strona nawet w banalnych sprawach. Czy chcecie aby nad Waszymi sprawami pochylał się wysokiej klasy prawnik - sędzia który przeszedł wielostopniową weryfikacje. czy niedouczony np trójkowy prokurator który będzie sędzią ale stronniczym i nieobiektywnym ?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2016-06-30 09:56) Odpowiedz 7870

    -KRS jest typową mafią a prezydent ma prawo odmówić podpisania nominacji dla nierzetelnych sędziów.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • hodowca bydła(2016-06-30 08:58) Odpowiedz 7135

    W każdym środowisku są czarne owce. Trzeba je ujawniać i eliminować. A jeśli chory jest system ( zarażany od lat "swoimi" - wbrew prawom przyrody) na choroby dziedziczone w sobie, to trzeba rozwalić system i patologie.

  • tokraj(2016-06-30 10:52) Odpowiedz 6929

    No to sędzia,który określił katastrofę smoleńską jako wypadek lotniczy ma przes..ną przyszłość.

  • myśliwy(2016-06-30 08:57) Odpowiedz 6959

    -Polacy muszą wyzwolić się spod terroru mafii sędziowskiej! Nasz . KRS powinna być wybierana spośród wszystkich sędziów, a nie tylko dla tych chcących, "by było tak jak było", starych funkcyjnych wyżeraczy..

  • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2016-06-30 09:40) Odpowiedz 6537

    Adresować roszczenia do KRS za Amber Gold za wiezienie za wszystko czego broni konkreta osoba p.rzecznik aby 100 razy pomyśll co gada tyle odpowiedzialności ile przywilejów ------------------------------dosyć mafii prawniczej ! ! !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • windykator(2016-06-30 10:00) Odpowiedz 6460

    --Nareszcie ktoś powiedział tej sforze gangsterów sądowych - NIE pozwalam! Czas na innych sądowych przestępców. ............................................................................................................................ "Krajowa Rada Sądownicza" - rozwalić stojącą ponad prawem sitwę doszczętnie, KRS to sędziowska mafia !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • zwykły obywatel(2016-06-30 10:36) Odpowiedz 6057

    To autonomiczna decyzja Prezydenta, KRS do powołania nic nie ma a tylko wskazuje kandydatów. Słusznie pan Prezydent z tym klanem sędziowskim musi coś zrobić, czas już najwyższy.

  • Zofia (2016-06-30 11:22) Odpowiedz 5615

    do @ Bicznapis--------------Ktoś śmie ruszać fundament ruskiej okupacji Polski?!

  • Bicznapis(2016-06-30 10:54) Odpowiedz 4757

    Jak ten maliniak nie chce powołać ,to należy jak najszybciej tego lizusa kaczego odwołać to nie prezydent Polski tylko kaczy .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • powod(2016-06-30 12:24) Odpowiedz 3537

    Mafia sie obraza koniec z imunitetemi do konca zycia arryjska rasa

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • boro(2016-06-30 14:14) Odpowiedz 3246

    A kto jest DUDA ? Trzykrotny przestępca konstytucyjny ,notariusz PiS ! Oto wizerunek DUDY w Polsce i na świecie ! Mniej niż ZERO !

  • Jaki kraj ... taki Prezydent(2016-06-30 13:52) Odpowiedz 2839

    PIS-land ... to DZIKI KRAJ ... z neo-BOLSZEWICKIM robactwem z PIS

  • quo vadis ... POLSKO ? (2016-06-30 14:15) Odpowiedz 2634

    Czy można coś więcej oczekiwać od Prezydenta Dudy ... ? . Zdecydowanie NIE , bowiem to tylko ... SŁUP POLITYCZNY ... neo-BOLSZEWIKÓW z PIS... i GURU PIS i tylko ... POMYŁKOWO wybrany na Prezydenta RP. O takich prezydentach prześmiewca - aforystą St. LEC pisał ... "KRÓL jest NAGI , ale pod wspaniałymi SZATAMI"

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Vox61(2016-06-30 13:37) Odpowiedz 2431

    Wszystko wyjaśni to na których sędziów ten marionetkowy prezydent łaskawie się zgodzi.

  • Nienawidzący mocherow i budyniu(2016-06-30 13:14) Odpowiedz 2241