statystyki

Prezydent bez uzasadnienia odmówił nominacji 10 sędziom

29.06.2016, 10:40; Aktualizacja: 29.06.2016, 10:40
prawo

Krajowa Rada Sądownictwa kilka miesięcy wnioskowała o nominacje sędziowskie dla 13 osóbźródło: ShutterStock

- Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała postanowienie Prezydenta RP o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie Prezydenta RP nie zawiera uzasadnienia- informuje Sędzia Waldemar Żurek Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

Reklama


Reklama


Krajowa Rada Sądownictwa kilka miesięcy wnioskowała o nominacje sędziowskie dla 13 osób. Kancelaria Prezydenta właśnie odmówiła dziesięciu osobom. Dziewięć z nich starało się o awans do sądu wyższej instancji informuje GW. Jedna - o urząd sędziego sądu rejonowego. Odmowa w żaden sposób nie została uzasadniona.

- Powinien uzasadnić, bo to nie są ordery przyznawane uznaniowo. Poza tym prezydent nie ma podstaw prawnych do ponownej weryfikacji kandydatów. Weryfikuje ich KRS w wielostopniowej, konkursowej procedurze zaczynającej się na poziomie sądu, w którym jest wakat. A od negatywnej decyzji KRS można się odwołać do Sądu Najwyższego - stwierdza sędzia Żurek.

Czytaj więcej: Gazeta Wyborcza

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

 • yorry 234(2016-06-29 12:19) Odpowiedz 176

  Prezydent pokazał środkowy palec Krajowej Radzie Sądownictwa, która w wielostopniowej, konkursowej, bezstronnej, procedurze, wybrała najlepszych swoich kumpli na sędziów. No nie ładnie Panie Prezydencie. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

 • tomas(2016-06-29 12:36) Odpowiedz 144

  parę lat temu KRS zwróciła się (dwukrotnie) do TK, żeby ukróciła ten prezydencki "proceder". Za pierwszym razem nieudolnie sformułowali wniosek i został odrzucony z przyczyn formalnych. Za drugim [korzystano z innego trybun i innej podstawy prawnej - a co ważne, prezydentem w międzyczasie został PBK) tak kochany teraz Trybunał, pod przywództwem kochanego Prezesa ARz przyznał rację prezydentowi........ Tym samym spalili sobie możliwość wnoszenia o to samo po raz kolejny. Kochana Rado, idźcie poproście Trybunał, by odwołał swój wyrok sprzed kilku lat., a nie szukajcie winnego gdzie indziej..... Albo poproście o zmianę Konstytucji.

 • lolipop(2016-06-29 11:55) Odpowiedz 1316

  He, he, he. Ile razy sądy w Polsce nie uzasadniają swoich decyzji albo uzasadniają w sposób fikcyjny - pseudouzasadnienie, pełne pustych frazesów, ogólników, które wkleić można w każde uzasadnienie. No to teraz wy, którzy "uzasadnienia" piszecie dla obywateli, dostaliście "uzasadnienie" od Prezydenta w postaci MILCZENIA. Oczywiście nie podoba mi się zarówno to co wyprawia się przy sporządzaniu niektórych uzasadnień przez sędziów, jak i to w jaki sposób Prezydent odmawia powołania tych 10 sędziów. Jednak z drugiej strony, tak sobie myślę, że wreszcie trafiła kosa na kamień, a może - Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie :)

 • aga(2016-06-29 12:34) Odpowiedz 1010

  brawo PAD!

 • yorry 234(2016-06-29 12:19) Odpowiedz 1010

  Prezydent pokazał środkowy palec Krajowej Radzie Sądownictwa, która w wielostopniowej, konkursowej, bezstronnej, procedurze, wybrała najlepszych swoich kumpli na sędziów. No nie ładnie Panie Prezydencie. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

 • rozz(2016-06-29 13:28) Odpowiedz 95

  Jeżeli sędzia Żurek pisze, że prezydent powinien uzasadnić odmowę, to niech napisze na jakiej podstawie prawnej ma taki obowiązek. Kompetencją prezydenta jest powoływanie sędziów na wniosek KRS, ale nigdzie nie jest napisane, że prezydent wnioski KRS musi zawsze akceptować. Naturą wniosku jest to, że można je przyjąć lub odrzucić. Prezydent zdecydował się odrzucić. Miał do tego prawo.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • gość anonim(2016-06-29 12:31) Odpowiedz 53

  Sądy zawsze uzasadniają orzeczenia chyba, ze tego żadna strona nie żąda a nie ma ustawowego nakazu uzasadniania z urzędu. Czasem strona przegrana nie występuje sama o uzasadnienie bo będzie mogła parę nieprzyjemnych rzeczy dla swojego stanowiska Po drugie to właśnie odwrotnie Sądy często właśnie obszernie uzasadniają wyroki, opisując każdy etap sprawy i każdą podniesioną drobnostkę, co zabezpiecza ich przed zarzutami niedokładnego rozpoznania sprawy aczkolwiek staje się wtedy nieczytelne.A czasem tak po prostu wystarczy jedno zdanie. Te ogólne puste frazy to niby co zasady współżycia społecznego, swobody umów, racjonalnego myślenia. Już widzę te orzeczenia dopasowywane do poziomu inteligencji rozwielitki aby mógł taki jeden z drugim zrozumieć orzeczenie. Zresztą naprawdę miałbym wierzyć każdemu, niezadowolonemu z wyroku, że uzasadnienie jest złe? Taki zawsze będzie miał pretensje i zarzuty o coś. Natomiast jakby poczytać o tych sędziach dokładnie, to uzasadnienie samo się narzuca, patrząc jakie procesy prowadzili i komu się narazili. To nie sam fakt odmowy ale te podejrzenia o załatwianie rękami PAD partykularnych interesów, w postaci zemsty za wydane rozstrzygnięcia i to jeszcze tak "zza winkla" bez odwagi cywilnej do wskazania , że o to chodzi, budzi nie tylko moją odrazę ale również obawę, że to idzie o czytelny sygnał , że jak PIS ( lub grupy interesu z nim związane) jest powodem czy pozwanym to ma wygrywać albo sądem kapturowym sędzia będzie miał problemy w dalszej karierze. Ilu sędziów w takiej sytuacji wiedząc, że nie będzie miało wsparcia w społeczeństwie karmionym półprawdami zwyczajnymi kłamstwami oraz zwykłymi opowiastkami o historiach znajomego wujka szwagra o jego przygodach w sądzie, nie pójdzie na ten układ. Obawiam się, że dostatecznie wiele, aby duża ilość gawiedzi,która się z tego cieszy później zgrzytała zębami czy szlochała na taką sprawiedliwość. No ale przecież makiaweliczna w tym momencie zasada postępowania, jeżeli o takiej sprawie zrobi się głośno, nakaże zrzucić winę na sądy.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • uili(2016-06-29 16:31) Odpowiedz 50

  Może to byli ci sędziowie z tych "rozgrzanych sądów" o którym mówił Komorowski.

 • kris(2016-06-29 19:33) Odpowiedz 40

  BRAWO PAD!!!

 • ogurek(2016-06-29 15:58) Odpowiedz 01

  Dostali 3-cią prawdę, bo się obowiązkowo nalezało do ...nieboszczki pzpr, UZAS to nie problem powinni dostać jedno krótkie zdanie z 2 słowy "Oczywista oczywistość" jak to podobno robią służacy im asystenci

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama