statystyki

Mimo strat spółka zapłaci koszty sądowe

autor: Ewa Maria Radlińska24.06.2016, 19:30
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Zwolnienie od kosztów sądowych osoby prawnej obwarowane jest większymi rygorami niż zwolnienie osoby fizycznej.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy powinni być finansowo przygotowani do prowadzenia procesów. Jest to nieodłącznym elementem działalności gospodarczej i świadczy o właściwym zarządzaniu.

TEZA Zwolnienie od kosztów sądowych osoby prawnej obwarowane jest większymi rygorami niż zwolnienie osoby fizycznej. Wydatki związane z pokryciem kosztów procesu muszą być traktowane co najmniej równorzędnie, a nawet priorytetowo w stosunku do innych wydatków.

STAN FAKTYCZNY Była to sprawa o zapłatę. Sąd rejonowy oddalił wniosek powoda o zwolnienie od kosztów sądowych (opłata od pozwu w kwocie 671 zł). Wskazał, że okoliczność, iż spółka wykazała stratę bilansową, nie może przesądzać o uwzględnieniu takiego wniosku. Zwolnienie od kosztów nie służy bowiem podtrzymywaniu funkcjonowania spółki przynoszącej stratę przez długi czas. Skoro firma wykazuje stratę i nie podejmuje działań zmierzających do uzdrowienia sytuacji finansowej lub nie składa wniosku o ogłoszenie upadłości, to widocznie opłaca się jej prowadzić działalność gospodarczą w taki sposób. Dochodzenie roszczeń jest zaś konsekwencją uczestniczenia w obrocie handlowym i na ten cel przedsiębiorca powinien także zabezpieczyć fundusze. Zwolnienie od kosztów sądowych osoby prawnej obwarowane jest większymi rygorami niż zwolnienie osoby fizycznej. Wydatki związane z pokryciem kosztów procesu muszą być traktowane co najmniej równorzędnie, a nawet priorytetowo w stosunku do innych wydatków. Powód zaskarżył postanowienie.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane