statystyki

"Rzeczpospolita": Prawnicy i powiaty chcą reformy bezpłatnych porad

21.06.2016, 08:55; Aktualizacja: 21.06.2016, 09:00
prawnik; adwokat

Naczelna Rada Adwokacka proponuje, żeby bezpłatnych porad udzielali adwokaci oraz radcy prawni, którzy zgłoszą gotowość do udziału w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnegoźródło: ShutterStock

Adwokaci chcą, by porady były udzielane w kancelariach. Samorządy są sceptyczne. Jedni i drudzy zgodnie uważają, że krąg uprawnionych trzeba poszerzyć – pisze "Rzeczpospolita".

Naczelna Rada Adwokacka chce zmian w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnego. Zamierza je przedstawić na najbliższym posiedzeniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej przy Ministrze Sprawiedliwości.

"Choć przepisy powołujące do życia punkty pomocy działają dopiero od 1 stycznia, to już widać, że wymagają zmian" - uważa Rafał Dębowski, sekretarz NRA. "Mamy swoje propozycje" - zapowiada Dębowski.

Naczelna Rada Adwokacka proponuje, żeby bezpłatnych porad udzielali adwokaci oraz radcy prawni, którzy zgłoszą gotowość do udziału w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnego. Z klientami powinni się umawiać w swoich kancelariach. Obecnie tego typu wsparcie udzielają adwokaci i radcy dyżurujący w punktach prowadzonych przez powiaty.

Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • obywatel(2016-06-21 10:55) Odpowiedz 104

  znowu się odzywają niedoszli radcowie i adwokaci. Sio do innych zawodów. Jakoś czas macie na pisanie po internetach,a do nauki garnąć się nie chce jednemu czy drugiemu. Magistra to w chwili obecnej na każdej uczelni zrobi baran do2, byle pieniążki rodzice płacili, taniej wyjdzie niż na bazarze. Sami uwolnijcie się od swojej głupoty. Kto chce, trochę się stara i uczy to tytuł zdobędzie. Te wpisy pod takimi art wskazują, że dopuszczenie mgr do jakichkolwiek porad będzie skutkować tragedią bardzo wielu osób tytułujących się prawnikami.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • proste rozwiązanie na wyciągnięcie ręki(2016-06-21 09:54) Odpowiedz 810

  Quod ab initio vitiosum est, non potest tractu temporis convalescere. Od początku pomysł takiej organizacj iporad to było nieporozumienie. Zamist tworzyć sztuczne rozwiązania, uwolnijcie rynek usług. Niech magister prawa świadczy sobie uslugi prawne. Wtedy skala cen się rozciągnie i osoby ubogie znajdą sobie również takich pełnomocników, na których będzie ich stać. Za tych zupełnie ubogich niech płaci pomoc społeczna.

  Pokaż odpowiedzi (8)
 • Magister(2016-06-21 10:29) Odpowiedz 72

  Magister to nie student, a często jest lepszym praktykiem niż dr.

 • Ed(2016-06-21 21:50) Odpowiedz 00

  "Za tych zupełnie ubogich niech płaci pomoc społeczna." Teraz nie jest wiadomo kto ubogi a kto nie. Ubogi to w wielu przypadkach pracujący czy tez emeryt ale jego cały dochód liczy się i przekracza kryterium do pomocy. Nieubogi ale ubogi - to klient pomocy społecznej, któremu nie liczy się otrzymywanego stypendium, 500+,posiłków w stołówkach szkolnych, zasiłków pieniężnych na zakup żywności, żywności w ramach programów, dzieci mogą skorzystać z kolonii, obozów . Rodzina taka przy otrzymywanej powyższej pomocy przewyższającej zarobki pracujących ale.nieliczącej się do dochodu może korzystać z innych zasiłków i innych form pomocy. I kto tu biedny? Komu pomagać?

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama