Lato sprzyja organizacji wydarzeń na „świeżym powietrzu”. Lista atrakcji jest bardzo długa. Mieszkaniec każdego zakątka Polski może skorzystać z niejednej z nich. Co roku przybywa także festiwali muzycznych, podczas których prezentują się zespoły i wykonawcy z całego świata. Możliwość zobaczenia i posłuchania gwiazd jest bardzo kusząca tym bardziej, że cena jednodniowego biletu jest nieporównywalna z wejściówkami na osobny koncert. Zainteresowanie wydarzeniami tego typy jest więc ogromne.

Konsumenci przyzwyczajeni do robienia zakupów za pośrednictwem sieci także bilety/karnety kupują tą drogą. Odruchowe klikanie przycisku z akceptacją regulaminu bez zapoznania się z jego treścią powoduje, że użytkownicy nie są świadomi swoich praw lub ich braku.

Wiele osób uważa, że skoro jako konsument dokonuje zakupu przez internet może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy. Niestety bilety na wydarzenia kulturalne (w tym festiwale muzyczne) wyłączone są spod przepisu pozwalającego w ciągu 14 dni na rezygnację z istniejącego kontraktu bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Artykuł 38 ustawy o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014 r., poz. 827 z zm.) stanowi, że w stosunku do umowy „o świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi” zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość prawo odstąpienia od nie przysługuje konsumentowi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi.

Na każdym bilecie/karnecie widnieje informacja określająca datę. Oznacza to, że organizatorzy realizują przesłanki wskazane w ustawie a konsumentom nie przysługuje możliwość odzyskania pieniędzy w przypadku niemożności udziału w imprezie.

„Jeżeli kupiliśmy bilet w sklepie stacjonarnym, to tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy przyjmie go z powrotem i odda pieniądze. W sprawie zakupów przez internet - ustawa o prawach konsumenta mówi, że prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje w odniesieniu do umów związanych z wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi, kulturalnymi” – wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ewentualny zwrot biletów jest dopuszczany przez organizatorów w przypadku gdy wydarzenie ze wskazanych w regulaminie przyczyn się nie odbędzie. Warto więc przemyśleć zakup biletu.