statystyki

Streżyńska: W 2017 roku dowody osobiste na smartfonach

17.06.2016, 10:40; Aktualizacja: 17.06.2016, 10:46
biznes, firma, urządzenia mobilne

"Bezpiecznie mówimy o 2017 roku - takie niestandardowe rozwiązania, bardzo zaawansowane, ambitne, idące w ślad za niewielką liczbą krajów europejskich które już to zrobiły, wymagają czasu" - zapowiedziała Streżyńska.źródło: ShutterStock

Od 2017 roku Polacy będą mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach. Usługa będzie dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.

Reklama


Reklama


"Mamy 19 mln smartfonów w Polsce, a przeciętny Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie i wciąż ma to tendencję rosnącą (…). To pokazuje, że jesteśmy skłonni mieć wszystko przy sobie, poza tym chcemy mieć to w ruchu, bo sami jesteśmy mobilni. Musimy te warunki mobilności zapewnić również jeśli chodzi o korzystanie ze świata administracyjnego" - powiedziała PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

więcej
Wideo

Streżyńska: W 2017 r. dowody osobiste na smartfonach

Według niej projekt tworzenia wielopostaciowego dowodu osobistego, jako karty z chipem i aplikacji na urządzenia mobilne, wykorzystuje niezrealizowane w poprzedniej kadencji zobowiązanie dotyczące dowodu osobistego z wersją elektroniczną.

"Chcemy tworzyć od razu dowód wielopostaciowy, czyli wykorzystać to, że technologie umożliwiają nam umieszczenie naszej tożsamości na różnych nośnikach, tym nośnikiem może być zarówno specjalnie dedykowana karta z chipem wykonana z tworzywa, jak również telefon komórkowy" - wyjaśniła szefowa resortu cyfryzacji.

Jak dodała, elektroniczna wersja dowodu osobistego wymusi na administracji publicznej różnych szczebli "wytworzenie prostych, bo mobilność wymaga prostoty, łatwych do obsłużenia usług administracyjnych, czyli też uproszczenia procedur, zmniejszenia ilości wymaganych dokumentów".

"Bezpiecznie mówimy o 2017 roku - takie niestandardowe rozwiązania, bardzo zaawansowane, ambitne, idące w ślad za niewielką liczbą krajów europejskich które już to zrobiły, wymagają czasu" - zapowiedziała Streżyńska.

Według niej nowy system e-administracji powstanie na bazie portalu obywatel.gov.pl, zintegrowanego z platformą ePUAP. "Ta nazwa została już przez ludzi oswojona, zmienią się nieco jego funkcje, bo zintegruje wszystkie strony ministerstw, z drugiej strony będzie typowo usługowy, gdzie będą dobrze opisane usługi publiczne, niezależnie od organu administracji, który je realizuje" - poinformowała minister. "Obywatel będzie miał wersję mobilną, czyli to, o co właśnie nam chodzi" - dodała.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • lebero(2016-06-17 11:54) Odpowiedz 30

  Pani Prezes, Na EPUAP nie da się prawie nic załatwić, co więcej nawet nie da się zalogować, pomimo prawidłowej rejestracji, a Pani obiecuje takie wynalazki. Na EPUAP każdy urząd tworzy swoje wzory dokumentów, gdy powinien być standardowy zbiór centrralny jednakowych wzorców dla wszystkich procedur. Czy naprawdę dużym problemem jest stworzenie rejestru procedur i do tego rejestru wzornika dokumentów prowadzonego centralne, ażeby Pani Niunia w Psiej Wólce nie wymyślała zestawu dokumentów najczęściej albo niepotrzebnych albo takich, którymi dany urząd dysponuje tylko Pani Niunia musi mieć wygodnie i nie chce się jej szukać. Żeby złożyć CV do pracy w Urzędzie trzeba wysłać pocztą dokumenty skserowane dobrze, że nie potwierdzone przez notariusza. Dlaczego nie można tego zrobić emailem, to tylko rząd tego kraju wie. Po co wypisy z rejestru gruntów, jak jest portal rządowy geoportal, do którego dostęp jet publiczny. Po co ArmIR stworzyła w programie komputerowym swój rejestr gruntów jak można było wykorzystać zbiór geoportal. itd itp itd I nie są to dane osobowe. A jak przyjdzie co do czego to i tak urzędnicy będą żądać twardych dowodów osobistych.

 • ted(2016-06-21 11:26) Odpowiedz 00

  Ja kibicuje P. minister ale ten styl pracy jest baaaardzo nieefektywny ! Jeśli tak pracują ministrowie to pełna amatorszczyzna ! A gdzie z trzech asystentów którzy czarną robotę mają robić ?

 • ted(2016-06-21 11:26) Odpowiedz 00

  Ja kibicuje P. minister ale ten styl pracy jest baaaardzo nieefektywny ! Jeśli tak pracują ministrowie to pełna amatorszczyzna ! A gdzie z trzech asystentów którzy czarną robotę mają robić ?

 • Ziemowit(2016-07-20 11:10) Odpowiedz 00

  Dobry pomysł, pozwalający np. przeskoczyć etap kosztownego chipowania plastikowych dowodów, ale "pies" zwykle leży w szczegółach. Przydałaby się w artykule informacja gdzie można poczytać na temat szczegółów technicznych (link) ? A ePuap powinien być w końcu zdiagnozowany i uleczony. Wiadomo, że podobnie jak inne rejestry państwowe, system ten powinien obsługiwać kompetentny i długofalowo zmotywowany zespół (dowolnego wyznania politycznego) który by temat pociągnął, a całe przedsięwzięcie powinno mieć stabilne finansowanie na potrzebnym poziomie. Wzory mamy, także stare np. z budowy systemu PESEL w latach 80 i 90.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama