statystyki

Adwokaci i radcowie: Brak różnic w kompetencjach nie spowoduje połączenia zawodów

autor: Anna Krzyżanowska15.06.2016, 07:02; Aktualizacja: 15.06.2016, 07:19
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Nowe przepisy zlikwidowały „monopol adwokatury na obrony karne”. Obrońcami od tego momentu mogą być też radcowie, z wyjątkiem tych zatrudnionych na podstawie umowy o pracęźródło: ShutterStock

Choć kompetencje członków obu samorządów w lipcu 2015 r. zostały zrównane, nie ma podstaw, by dążyć do łączenia korporacji adwokatów i radców – uważa dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. W tym duchu odpowiedział na głośno komentowaną interpelację radcy prawnego Waldemara Budy, posła PiS.

Reklama


Reklama


Parlamentarzysta wskazywał, że wraz z wejściem w życie nowelizacji kodeksu postępowania karnego praktycznie zniknęła różnica w uprawnieniach adwokatów i radców prawnych. Nowe przepisy zlikwidowały „monopol adwokatury na obrony karne”. Obrońcami od tego momentu mogą być też radcowie, z wyjątkiem tych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. „Ważkim argumentem za połączeniem zawodów w Polsce jest także to, że w większości państw europejskich unifikacja zawodów prawniczych już się dokonała” – przekonywał poseł Buda. W jego ocenie połączenie profesjonalnych pełnomocników w jeden zawód stanowiłoby „naturalne zakończenie ewolucji zawodu radcy prawnego”. Za nieracjonalne poseł uznał dalsze utrzymywanie dwóch korporacji z takim samym wykształceniem i uprawnieniami.

„Stworzenie jednego samorządu zawodowego pozwoliłoby na opracowanie nowoczesnego systemu szkolenia aplikacyjnego, nawiązanie współpracy programowej z wydziałami prawa oraz budowę silnego i efektywnego mechanizmu samorządowej kontroli wykonywania zawodu” – przekonywał w interpelacji Waldemar Buda.

Poglądu posła nie podzielił odpowiedzialny w resorcie sprawiedliwości m.in. za prawnicze samorządy zawodowe dr Warchoł. W odpowiedzi wskazał, że choć faktycznie zunifikowanie szkolenia zawodowego, stworzenie spójnego wizerunku i silnego samorządu wydają się racjonalne, jednak należy pamiętać, że obie profesje mają obecnie ugruntowaną pozycję. „Z uwagi na odrębne tradycje i historie zawodu adwokata i radcy prawnego oraz znaczne różnice w liczebności ich przedstawicieli (na 31 marca 2016 r. liczba adwokatów wynosiła 17 802 osoby, a liczba radców prawnych – 39 374) nie sposób ocenić, czy samorządy adwokatów i radców prawnych są gotowe na taką unifikację” – zaznaczył wiceminister.

Dodał też, że istniejące wyodrębnienie dwóch samorządów o tożsamym zakresie kompetencji nie wywiera „znacząco negatywnego wpływu” na sprawność działania wymiaru sprawiedliwości. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zlikwidować korporacje(2016-06-16 07:39) Odpowiedz 97

  Korporacje prawnicze są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z konstytucją jesteśmy gospodarką rynkową, a nie reglamentowaną, a korporacje to nic innego jak reglamentacja podaży. Zgodnie z konstytucją jakiekolwiek koterie zawodowe mogą być tworzone tylko w interesie publicznym, ograniczanie podaży nie leży w interesie publicznym, bo prowadzi do wzrostu cen i stawianiu konsumenta w niekorzystnej sytuacji. Ponadto ułatawia obronę w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Klient w starciu z korporacją i ich "sądami koleżeńskimi" jest bez szans.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • mechanik(2016-06-16 10:45) Odpowiedz 93

  Mam pytanie. Czemu adwokat lub radca ma prawo przykręcenia koła w samochodzie? Przecież nie jest profesjonalnym mechanikiem, a złe przykręcenie koła może stwarzać zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego? Skoro on może przykręcić koło w samochodzie, to dlaczego ja nie mogę napisać sobie kasacji. Jak będzie zła to ją SN lub NSA odrzuci. Jedynym zagrożonym będę ja sam. Albo dlaczego moim pełnomocnikiem w sądzie nie może być mój kolega po administracji. Zajmuje się KPA od 20 lat. Występuje w WSA. Dlaczego nie może zostać moim pełnomocnikiem w sądzie? Jakie jest logiczne wytłumaczenie, że adwokat może przykręcać koło i stwarzać zagrożenie publiczne, a mechanik samochodowy nie może napisać kasacji, choć stwarza tylko zagrożenie dla siebie. To jest pańśtwo kolesi - a PIS to kolejna partia, która niczego z tym nie robi.

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • proste(2016-06-15 12:55) Odpowiedz 710

  Radca prawny - to jest tytuł urzędniczy. Dlatego radcami prawnymi powinni być nazywani urzędnicy pracujący w działach prawnych urzędów. Z uprawnieniami analogicznymi do radców prawnym minus karne i rodzinne. Natomiast prawnicy działający w prywatnych korporacjach,powinni być nazywani adwokatami z uprawnieniami do procesu karnego i spraw rodzinnych.

 • kol-t(2016-06-16 10:39) Odpowiedz 61

  Ta dyskusja radców z adwokatami - jest z naszej perspektywy niedorzeczna. Dla monopole dzielą się rynkiem, my społeczeństwo natomiast traktowani jesteśmy jak przedmiot. Ziobro otoczył się adwokatami i radcami - i już zapomniał na czym zbił największy kapitał polityczny - czyli na deklaracji uwolnienia społeczeństwa od przymusowych korporacji. Nie ma racjonalnego wyjaśnienia na to, czemu nie mogę zrobić pełnomocnikiem w sądzie, kogo tylko chcę. Mogę dać pełnomocnictwo właściwie na każdą czynność, przed urędami, bankami, firmami, na dowolną kwotę i czynność. Ale do sądu nie mogę wysłać tego kogo chcę. Sądy i ministerstwo traktują Polaków jako niepoczytalnych, za których władza ma podejmować decyzję.

 • PIS niczym nie różni się od PO(2016-06-16 15:14) Odpowiedz 50

  Zawiodłem się na PIS-ie. Obiecywali uwolnić zawody prawnicze od korporacji. A tu co? Kolejna kiełbasa wyborcza. Kolejne przywileje dla korporacji, dla reszty prawników figa. Ziobro otoczył się adwokatami i już zapomniał o nas. Zobaczymy panie Ziobro, jak panu korporacje prawnicze będą pomagać. Już teraz plują na PIS gdzie się da, a pan zostawił jedynych swoich sprzymierzeńców - prawników spoza korporacyjnego układu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama