statystyki

Nielegalne postawienie altany spowoduje cofnięcie pozwolenia na broń

autor: Paweł Sikora18.06.2016, 10:00
broń, strzelnica, pozwolenie na broń

Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarboweźródło: ShutterStock

Komendant wojewódzki policji w Olsztynie cofnął mężczyźnie pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej do celów łowieckich. Jako podstawę prawną wskazał art. 18 ust. 1 pkt 2, art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. a i art. 20 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 576 ze zm.).

Reklama


Reklama


Sygn. akt II OSK 1659/14

WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 8 marca 2015 r.

TEZA: Ustawa o broni i amunicji nie wymaga wykazania realnego związku między popełnionym czynem a zagrożeniem dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Znaczenie ma prawomocne skazujące orzeczenie sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

STAN FAKTYCZNY

Wyjaśnił, że wyrokiem Sądu Rejonowego w Malborku posiadacz broni został uznany za winnego tego, że wykonał roboty budowlane przez postawienie altany ogrodowej bez wymaganego przepisami pozwolenia, co narusza art. 49b ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) i jest przestępstwem zgodnie z art. 90 prawa budowlanego. Za to wymierzono mu karę grzywny w wysokości 50 stawek dziennych przy określeniu jednej stawki na kwotę 20 zł. Poza tym został również uznany za winnego tego, że w okresie od sierpnia 2010 r. do 3 listopada 2011 r. umyślnie udaremnił pracownikom Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zbadanie legalności wykonania robót budowlanych na terenie wskazanej działki. Nie stawiał się na wyznaczone terminy, za co wymierzono mu grzywnę w wysokości 30 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na 30 zł. Komendant wyjaśnił, że właściwy organ policji cofa pozwolenie na broń osobom skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe. Jego zdaniem z art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o broni i amunicji wynika, że obawę użycia broni w sposób określony w tym przepisie uzasadnia sam fakt skazania za przestępstwo umyślne. A przestępstwa, za które został skazany mężczyzna, mają charakter umyślny.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • STefan(2016-06-18 15:02) Odpowiedz 6611

    Bardzo logiczne powiązanie przyczynowo skutkowe, hehe , ciekaw jestem jak taki debil mógł zostać komendantem?

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • i tyle(2016-06-18 13:18) Odpowiedz 5610

    Polskie prawo kompromituje się samo.

  • kazikzdołu(2016-06-18 13:40) Odpowiedz 4810

    jednak kabaret nadal trwa, chłop postawił altanę - zabrali mu giwerę, Białoruś w połączeniu z Moskalami

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • StAAbrA(2016-06-18 16:14) Odpowiedz 345

    Zagrożeniem dla mafii jest niefrasobliwe ukaranie obywatela , który posiada broń . I komendant , tej mafii sługa , psim swędem to wyczuwa . A łańcuchowy to klepnie , bo też jest w tej kamandzie .

  • anonim(2016-06-18 16:07) Odpowiedz 245

    Polska to nie kraj to stan umysłu :)

  • Obywatel RP(2016-06-19 10:25) Odpowiedz 1763

    Gość lekceważy prawo. Stał się przestępcą. Broń dla przestępców to głupi pomysł i mnie nie dziwi odebranie mu pozwolenia. Dzisiaj niegalne budowle jutro przywlaszczenie mienia... A pojutrze zacznie wygrażać bronią sąsiadom... Tacy ludzie szkodzą niestety wizerunkowi normalnych obywateli posiadających broń.

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • Marcin(2016-06-19 20:06) Odpowiedz 103

    Olsztynska Policja nie pierwszy raz pokazala,ze sa przyglupami nieznajacymi Prawa i nie uzywajacego go gdy niejest in to na reke.Czas wymienic te olsztynska klike bo juz od jakiegos czasu dziala tam uklad kolesowski.

  • esu(2016-06-19 17:02) Odpowiedz 91

    Skąd pewność, że umyślnie popełnił? Altany do pewnej powierzchni nie wymagają pozwoleń budowlanych. Mało tego powszechne na działkach murowane altany dopiero od pewnego dnia i wyroku sądy zaczęły uznawać za niezgodne z prawem budowlanym - bo murowane, a altana murowana nagle z dnia na dzień okazała się "niealtaną". Tak więc nie znasz dnia ani godziny kiedy staniesz się przestępcą, bo nie tylko przepisy, ale ich interpretacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Koło mnie na działkach pełno altan nie tylko murowanych (większość), ale dwa razy większych niż prawem przypisane i stojących na dwóch działkach, a dwóch działek posiadać nie można. Prezes działek wie, miasto wie (ma zdjęcia satelitarne) i co? I akurat tym osobom nie dzieje się nic. I mają tam nielegalne kible i wszystko. Dlaczego? Bo mają plecy i to jest tu ważne w tym kraju. Także uważaj bo jak ktoś z nadzoru budowlanego ma rodzinę w sądzie a tym mu podpadniesz to przechlapane. Tutaj po prostu trzeba wiedzieć kto ma z kim znajomości i co może i tyle. Bo RP to nie państwo tylko mafia. Ten Pan widocznie komuś podpadł. Może ponarzekał, że drzewo sąsiada za blisko rośnie, albo pies sąsiada wali mu kupy na jego działce i ma pozamiatane.

  • Lolek(2016-06-19 18:41) Odpowiedz 71

    W ustawie jest mowa: Art 15, ust 1 punkt 6: 6) stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego: a) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, b) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo: - przeciwko życiu i zdrowiu, - przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego a jego postepowanie nie miało takich zniamion, sad Komendant nadinterpretował przepisy i tyle....

  • abra30(2016-06-19 12:29) Odpowiedz 623

    wiekszosc komentujacych nie potrafi czytac ze zrozumieniem, moze dlatego, ze tytul wprowadza w blad. bron zabrali dlatego ze umyslnie lamano prawo i wedlug mnie jest to dobra droga. Jezeli umyslnie zlamal jaka mamy pewnosc, ze nie zrobi tego pownownie tym razem z bronia?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • GUN-freedom(2016-06-20 20:22) Odpowiedz 50

    Instrumentalne traktowanie prawa... ta IIIRP kiedyś padnie i przestanie być wesoło tm którzy dzisiaj bawią się w szeryfa okręgowego.

  • dryyyy(2016-06-21 08:54) Odpowiedz 30

    moze obawiali się że facet gdzies sie ufortyfikuje w nielegalnie postawionej altance ;p

  • aVox(2016-06-21 12:22) Odpowiedz 14

    Tak stanowi prawo! Co tu Was dziwi? Człowiek świadomie i z rozmysłem łamiący prawo ma mieć broń palną?

  • ALe Ale(2016-06-21 12:29) Odpowiedz 02

    Hmmm... - a jeśli ta altana jest przedmiotem ostrego konfliktu sąsiedzkiego? A jeśli facet traktuje broń jak "argument prawny" ...