statystyki

Ziobro: Zwiększamy nadzór ministra i prezesów sądów nad komornikami

13.06.2016, 13:04; Aktualizacja: 13.06.2016, 14:19
Ziobro o karach za gwałty

Na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło przedstawił on w poniedziałek projekt zmiany ustawy o komornikach.źródło: PAP

Nowelizacja ustawy o komornikach ma zwiększyć nadzór ministra sprawiedliwości i prezesów sądów rejonowych nad komornikami; będzie można ich zawieszać i usuwać ze stanowiska w przypadku rażącego naruszenia porządku prawnego – zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reklama


Reklama


Na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło przedstawił on w poniedziałek projekt zmiany ustawy o komornikach. Ma on zwiększyć uprawnienia nadzorcze i kontrolne ze strony ministra sprawiedliwości, który będzie mógł w ramach postępowania administracyjnego podejmować działania prowadzące do zawieszenia, a nawet usunięcia komornika ze stanowiska, „jeśli rażące naruszenie prawa może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego, interesu pokrzywdzonych”.

Prokurator generalny będzie mógł skierować kasację do SN, jeśli nie będzie usatysfakcjonowany karą orzeczoną wobec komornika, który naruszył porządek prawny.

„Zwiększamy też w sposób zasadniczy realną władzę, realny nadzór nad funkcjonowaniem komorników ze strony prezesów sądów rejonowych” – zapowiedział Ziobro. Chodzi o to – dodał – by „tam, na miejscu, tam, gdzie dochodzi do bezprawia”, pokrzywdzony mógł znaleźć pomoc ze strony państwa, „aby nie musiał sięgać aż do ministra sprawiedliwości, lecz do właściwego prezesa sądu rejonowego”.

Projekt zakłada, że prezes SR będzie mógł odsunąć od czynności komornika na 30 dni, jeśli stwierdzi nieprawidłowości, a jeśli oceni, że są podstawy, będzie mógł wystąpić od ministra sprawiedliwości o odwołanie komornika ze stanowiska.

"Komornicy będą funkcjonariuszami publicznymi, ale będą prowadzić działania na dotychczasowych zasadach, ze zmianami, które wprowadzamy" - wyjaśnił Ziobro na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło, pytany, czy po zmianach komornicy będą pracownikami sądów. Powiedział, że postanowiono wybrać rozwiązanie kompromisowe, w myśl którego czynności komornika będą miały specyficzną formę działalności gospodarczej - na rzecz państwa.

Premier Szydło podkreśliła, że projekt będzie teraz skierowany do konsultacji międzyresortowych. "Zależy nam, żeby (ustawa) była uchwalona jak najszybciej" - powiedziała. "Będziemy dyskutować, uwzględniać wnioski, „ale zależy nam na tym, żeby ta ustawa, te przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku. Sądzę, że przed wakacjami sejmowymi uda się ustawę skierować do Sejmu i po wakacjach mogłaby ona być przyjęta, ale to będzie zależało głównie od tego, jak będą przebiegały konsultacje" - podkreśliła.

Minister przedstawiał szczegółowe rozwiązania z projektu. Wprowadza on obowiązek, aby wszystkie czynności komornika w terenie były obowiązkowo nagrywane. "W ten sposób zapis czynności będzie zobiektywizowany" - wyjaśnił Ziobro. Kolejna zmiana to wprowadzenie jednolitego formularza skargi na czynności komorników, aby uniknąć oddalania przez sąd zasadnych wniosków z powodów formalnych - co według ministra obecnie się zdarza. Planuje się też zmienić przepisy, aby komornik mógł prowadzić licytację jedynie takiego majątku, który jest własnością dłużnika, a nie np. tylko mieniem mu powierzonym.

Zasadą ma się także stać osobiste prowadzenie czynności przez komornika, a nie asesora - jak to bywało obecnie, gdy ciężar działalności kancelarii spoczywał na asesorach. "Asesor, osoba jeszcze niedoświadczona, ma tylko asystować w czynnościach komornika, będzie miał uprawnienie do działań w ograniczonym kręgu spraw" - powiedział Ziobro. Resort chce podnieść poziom wykształcenia komorników, spośród których - według Ziobry - 30 proc. nie ma wykształcenia prawniczego, a część legitymuje się tylko wykształceniem średnim. Przewidziano okres przejściowy na uzupełnienie wykształcenia.

Do 2020 r. zasadą ma być elektroniczna forma akt komorniczych. Wprowadzono też zasadę, że komornik będzie mógł się zajmować nie więcej niż 5 tysiącami spraw, i jedynie na terenie jednej apelacji. "Likwidujemy hurtownie komornicze" - dodał Ziobro, przypominając o sytuacjach, w których liczba prowadzonych przez komorników spraw była większa, przez co system stawał się jego zdaniem nieprawidłowo ukształtowany.

Projekt przyśpiesza też postępowanie dyscyplinarne komorników i poszerza katalog możliwych kar dyscyplinarnych. Po zmianach kontrole kancelarii komorniczych miałyby się odbywać raz na dwa, a nie na cztery lata. "I zawsze z przedstawicielem urzędu skarbowego. Kontrolę będzie mógł wysłać nie tylko prezes sądu, ale też minister - jeśli będą po temu podstawy" - dodał Ziobro.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Eduardo(2016-06-13 13:29) Odpowiedz 195

  Zmiany raczej pod publiczkę, bardzo mnie ciekawi jak policjant będzie nadzorował pracę komornika, skoro nie jest do tego przygotowany merytorycznie, to jakiś żart. W sumie to nic się wielkiego nie zmieni, chyba że koszty obetną w drugiej ustawie.

 • qwerty(2016-06-13 15:18) Odpowiedz 115

  Premier powiedziała, że państwo stoi po stronie obywatela, szkoda tylko że po stronie obywatela- dłużnika a nie obywatela- wierzyciela. Obecne zmiany mają na celu pokazać dłużnikom że nic im nie grozi a komornikom że grozi im bardzo dużo. Czy to jest państwo prawa?!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • byly aplikant(2016-06-13 16:13) Odpowiedz 118

  Brawo Panie Ministrze. Nie glosowalem na was ale nie cofnijcie sie ani jeden krok do tylu. Teraz zrobcie cos z ' urzedowkami' w sadach gdzie paru adwokatow z rejonu zarabia po 100 tys na rok a pozostali po pare tysiecy. Docisnac korporacje.

 • sondor(2016-06-13 15:02) Odpowiedz 81

  Do tego wszystkiego należy dołożyć jeszcze jedno : Policjant powinien służyć prawu bez względu po jakiej stronie ono leży. Aktualnie policjant służy tylko i wyłącznie organom państwa, a on jest opłacany ostatecznie z naszych podatków więc powinien służyć tylko i wyłącznie prawu i nim się kierować!!!

 • StAAbrA(2016-06-13 13:45) Odpowiedz 64

  Znaczy się , kolejne tysiące nadzorców się kroją , bo kilkadziesiąt milionów dłużników , z każdym pokoleniem , stosownie się powiększa - ku uciesze tych komorników , tych nadzorców i całej reszty ścierwojadów z tzw. ministerstwem sprawiedliwości na czele .

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • dezaprobant(2016-06-13 15:27) Odpowiedz 56

  Rząd i pan Ziobro działają tylko pod publiczkę!!!!! I duby smalone bredzą. Ciekawe, kto zapłaci za te bzdurne zmiany? Dłużnik, wierzyciel, komornik czy pan Ziobro i spółka? Ciekawe też, gdzie w tym wszystkim jest wierzyciel????

 • spieszmy się kochać dłużników(2016-06-13 21:55) Odpowiedz 31

  Minister zapomniał że oprócz złego komornika i kochanego dłużnika jest jeszcze wierzyciel.

 • anna(2016-06-13 19:02) Odpowiedz 31

  Wierzycielami sa najczesciej roznego rodzaju fundusze z siedziba w szwecji czy Luxsemburgu sadem najczesciej sad w Lublinie a wykladnia BTE czesto dlugi wyciagane z kapelusza ,przedawnione biedny obywatel sam sie nie wybroni wpada wpetle zadluzenia a Darmowa pomoc prawnicza jezeli jest wszedzie taka z jaka ja sie dzis spotkalam to naprawde szkoda pieniedzy korporacje nie dopuszcza do tego zeby byla darmowa pomoc a im uszczupla kasy.

 • zmiana barw ochronnych sitwy(2016-06-13 23:17) Odpowiedz 20

  te zmiany są śmieszne, dobre jest może tylko to, że asesorzy nie będą już tak często wyzyskiwani do krycia szefów, o ile to w ogóle wejdzie w życie

 • lex(2016-06-13 16:34) Odpowiedz 23

  Realna kontrola państwa nad prowadzeniem postępowania egzekucyjnego możliwa będzie tylko wtedy, gdy komornicy staną się pracownikami sądów. To co proponuje rząd, to zmiany kosmetyczne.

 • Adam.Rolnik.Roku(2016-06-13 15:25) Odpowiedz 13

  te zmiany mnie nie przekonują, nie trafiają do mnie...

 • peesgeesel(2016-06-13 17:18) Odpowiedz 12

  "Wienc " Pawljakowi tera kombajna komorniki za długi nie zajmo. A kurde szkoda. Można tą całą, złodziejską koalicję puścić z torbami, dziadowskimi.

 • ktoś@@@(2016-06-13 16:04) Odpowiedz 01

  I jeszcze jedno - Grabarczyk i jego świta wypięli się na pokaźny materiał dowodowy przekazany w Ministerstwie Sprawiedliwości - w tym nie rozliczenie min. 450 zł , pobranych i przyjętych bez rozliczenia, czego żądałem! Diabli musieli przynieść do Polski jakiego Girardota...

 • ed(2016-06-22 12:14) Odpowiedz 00

  Jeżeli komornik prowadzi 1000 spraw i z powodu jednej zostanie zawieszony w czynnościach, to kto poprowadzi 999 spraw? O tym minister zapomniał

 • ala(2016-06-14 10:44) Odpowiedz 00

  Brawo Panie Ministrze

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama