statystyki

TK znów przyjrzy się przepisom o przenoszeniu sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.06.2016, 07:06; Aktualizacja: 02.06.2016, 07:51
sąd, temida

Nad przepisami o przenoszeniu sędziów TK będzie się pochylał już po raz trzeci. źródło: ShutterStock

Naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu – taki zarzut wobec art. 75 par. 4 prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) formułuje we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich. Chodzi konkretnie o brak możliwości zaskarżenia decyzji ministra sprawiedliwości o nieuwzględnieniu wniosku sędziego o przeniesienie na inne miejsce służbowe.

Reklama


Reklama


Doktor Adam Bodnar zaznacza, że ma świadomość, iż jedną z fundamentalnych zasad ustroju sądów zagwarantowanych w konstytucji jest wykonywanie przez sędziego władzy sądowniczej w tym sądzie, w którym ma on swoje miejsce służbowe. Co więcej, jak podkreśla, zasada ta „łączy się nierozerwalnie z podstawowymi zasadami demokratycznego państwa prawa i jest jednym z elementów określających istotę i funkcję niezawisłości sędziowskiej”. Jednak jego zdaniem nie ma ona charakteru absolutnego. Jak bowiem pokazuje praktyka, zdarzają się sytuacje, kiedy to przeniesienie jest konieczne. Tak może być np., gdy już po powołaniu sędzia musiał zmienić miejsce zamieszkania. „Jego codzienne dojazdy do odległej miejscowości, w której znajduje się siedziba sądu, mogą negatywnie wpływać na efektywność pracy i utrudniać wykonanie powierzonych mu zadań” – zauważa RPO.

Doktor Bodnar argumentuje również, że umożliwienie sędziemu (którego wniosek nie został uwzględniony przez ministra) odwołania się do Sądu Najwyższego pozwoliłoby na wyważenie argumentów przemawiających zarówno za przeniesieniem, jak i przeciwko niemu (ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości).

Co więcej, zdaniem RPO otwarcie takiej drogi nie miałoby negatywnych skutków dla organizacji sądownictwa. Złożenie odwołania nie będzie przecież skutkowało automatycznym uwzględnieniem wniosku sędziego, warunkiem podstawowym zaś umożliwiającym jego przeniesienie nadal byłoby zapewnienie ładu organizacyjnego sądownictwa, a tym samym zagwarantowanie obywatelom ich prawa do właściwego sądu.

Nad przepisami o przenoszeniu sędziów TK będzie się pochylał już po raz trzeci. Poprzednie postępowania zainicjowali SN oraz sędzia Grzegorz Barnak. W obydwu przypadkach TK zdecydował jednak o umorzeniu postępowań, podkreślając m.in., że nie ma takich przepisów ustawy zasadniczej, które pozwoliłyby sędziemu wywodzić, iż ma on prawo decydować lub chociaż współdecydować o właściwości miejscowej wykonywania władztwa publicznego, czyli o miejscu orzekania (sygn. akt SK 30/14).

Kwestią zaskarżalności decyzji MS w sprawie nieuwzględnienia wniosku sędziego o przeniesienie zajmował się również ostatnio NSA. Doszedł on do wniosku, że tego typu rozstrzygnięcie nie jest decyzją administracyjną, w związku z czym sędziemu nie przysługuje prawo do odwołania się od niego do sądu administracyjnego (sygn. akt I OSK 805/16). 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • krol(2016-06-02 08:13) Odpowiedz 1512

  Konieczna Ustawa Dekomunizacyjna , która wymiecie wszystkie komusze smieci i żaden stan spoczynku,a zwykla SB-cka emerytura = 900 zł

 • Kachna(2016-06-02 08:42) Odpowiedz 74

  Krol - rozumiem, ze mówisz m.in. o prokuratorze Piotrowiczu, czy "naszych" to nie dotyczy. Musisz mieć świadomość, ze wszyscy urodzeni przed rokiem 1970 studiowali i pracowali w wymiarze sprawiedliwości za czasów komunizmu.

 • krol(2016-06-02 09:02) Odpowiedz 63

  Wszyscy,znaczy wszyscy -byli PZPR,SB,WSI

 • krol(2016-06-02 17:37) Odpowiedz 31

  Niezawisły i Kachna,poczekajcie do końca roku,a może wam się rozjaśni , jak to można szybko,lekko i przyjemnie. Jest bardzo wielu mlodych,nieumoczonych i bardzo zdolnych kandydatów na sędziów,a Polska wiele zyska

 • jo(2016-06-02 17:16) Odpowiedz 21

  no i co mi zrobicie?? niezawisły mówi że wolno mi wszystko i wszędzie więc pocałujcie mnie w ... ps. niezawisły - debil piszemy z małej litery ..chybaze chodzi o ,ciebie

 • garfield(2016-06-03 20:21) Odpowiedz 10

  ciekawe kiedy ozusowane zostana zarobki tzw wymiaru sprawiedliwości

 • Niezawisly(2016-06-02 16:39) Odpowiedz 05

  Czy takiego DEBILA jak "KROL" trzeba cytowac??? Sedziowie sa niezawisli, nieusowalni I gow....mozesz zrobic nieuku i tumanie....... ty I Jarek ze swoja ekipa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama