statystyki

Egzekucja komornicza: 500+ potrzebuje osobnego konta

autor: Monika Janus30.05.2016, 06:36; Aktualizacja: 30.05.2016, 09:44
rodzina pieniądze

W przypadku zajętego rachunku bankowego nie podlega egzekucji kwota wolna od potrąceń, która obecnie wynosi ponad 13 tys. złźródło: ShutterStock

W minionym tygodniu znowu było wiele szumu wokół niedoskonałości w realizacji programu 500+, zwłaszcza w kontekście egzekucji komorniczej. Budujący jest fakt, iż w Sejmie ruszył projekt prezydenta zmierzający do wyeliminowania niezawinionego przez komorników blokowania kwot z programu 500+, które wpływają na zajęte rachunki bankowe.

Reklama


Projekt został poddany dalszym pracom komisji. Najważniejsze, że zauważone zostały niedopatrzenia ustawodawcy i że prezydent dostrzegł apel komorników, iż środki z programu wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci wprawdzie nie podlegają zajęciu, ale też nie są dostatecznie chronione. A dzieje się tak, gdy wpływają na zajęte rachunki bankowe.

O co chodzi w tym całym zamieszaniu? Problem i szum wokół tematu wynikają z niezrozumienia zasad egzekucji. Należy bowiem odróżniać zajęcie wierzytelności od zajęcia rachunku bankowego. Są to dwa niezależne od siebie sposoby egzekucji należności przez komorników sądowych.

O ile komornicy nigdy nie dokonywali i nie będą dokonywać zajęć w ośrodkach pomocy społecznej wypłacających pieniądze z programu 500+ – zgodnie z przepisami nie podlegają one bowiem egzekucji – o tyle może dojść do sytuacji, że pieniądze te po wpłynięciu na konto dłużnika zostaną jednak zajęte.


Pozostało jeszcze 67% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane