statystyki

"Co łaska" czy zgodnie z cennikiem? Jak płacić w Kościele

autor: Natalia Ryńska29.05.2016, 16:00; Aktualizacja: 30.05.2016, 08:09
kościół

W kanonie 1264 przyznano zebraniu biskupów danej prowincji dwa uprawnienia. Pierwszym jest określenie opłaty za różne akty wykonawczej władzy dobrowolnej lub za wykonanie reskryptów Stolicy Apostolskiej a drugim określenie ofiary składanej z okazji udzielania sakramentów i sakramentaliówźródło: ShutterStock

Papież Franciszek wielokrotnie krytykował zbytnie skupienie księży na materialnych aspektach wykonywanych czynności. Głowa Kościoła katolickiego wprost sprzeciwia się cennikom, które pojawiają się w niektórych parafiach. Jego zdaniem takie działanie to przykład grzechu zgorszenia. Ponadto papież twierdzi, że „ludzie nie wybaczają księżom przywiązania do pieniędzy”.

Reklama


Reklama


Mimo upomnień papieża wielu wiernych nadal spotyka się z uzależnieniem uzyskania posługi od uiszczenia odpowiedniej opłaty. Sformułowanie „co łaska” często zastępuje określona kwota, która w razie wewnętrznej potrzeby wiernego może być wyższa, ale nie powinna stanowić mniej niż wskazana granica.

Kościelne usługi nie są sobie równe

Z informacji przesłanych przez Nuncjaturę Apostolską wynika, że różne przepisy prawa kanonicznego dotyczą różnych opłat. A skoro tak, różne jest postępowanie względem nich.

Ofiara za odprawienie mszy świętej została ujęta w kan. 946. Stanowi on, że wierni składający ofiarę, aby w ich intencji była odprawiona Msza św., przyczyniają się do dobra Kościoła oraz uczestniczą przez tę ofiarę w jego trosce o utrzymanie szafarzy i dzieł. Uzupełnieniem tego zapisu jest przepis kolejny, mówiący o tym, że od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.

Zgodnie z kan. 848 poza ofiarami określonymi przez kompetentną władzę kościelną, szafarz nie może domagać się niczego za udzielanie sakramentów, przy czym potrzebujący nie powinni być pozbawieni pomocy sakramentów z racji ubóstwa.

Wspomniana dobrowolna ofiara nie jest jednak jedyną formą zapłaty. W kanonie 1264 przyznano zebraniu biskupów danej prowincji dwa uprawnienia. Pierwszym jest określenie opłaty za różne akty wykonawczej władzy dobrowolnej lub za wykonanie reskryptów Stolicy Apostolskiej, a drugim określenie ofiary składanej z okazji udzielania sakramentów i sakramentaliów.

Powyższa regulacja stosowana jest między innymi w przypadku pogrzebów. Jednakże w kan. 1181 zastrzeżono, by „w nabożeństwie pogrzebowym nie było żadnego wyróżniania osób oraz by biedni nie byli pozbawieni należnego pogrzebu”.

Przekroczenie granic skutkuje karą

Pobieranie opłat powinno odbywać się w granicach przyzwoitości. Ich przekroczenie może skończyć się surowym ukaraniem duchownego oraz osoby uczestniczącej w nielegalnym procederze.

Kanon 1380 stanowi, że ten kto stosuje symonię (świętokupstwo, handluje sakramentami) lub przyjął sakrament z wykorzystaniem tego zjawiska, powinien zostać ukarany interdyktem – zakazem odprawiana obrzędów lub suspensą – zakaz pełnienia określonych funkcji.

Ponadto kan. 1385 informuje, że kto niezgodnie z prawem czerpie zysk z ofiar mszalnych, powinien być ukarany cenzurą lub inną sprawiedliwą karą.

Co zrobić, gdy zachowanie duchownego razi

„Gdyby zakradły się jakieś nieprawidłowości w tej materii, należy je – zgodnie z ogólnymi zasadami – sygnalizować władzy zwierzchniej, czyli biskupowi diecezjalnemu (lub/oraz wyższemu przełożonemu zakonnemu)” – wyjaśnia Nuncjatura Apostolska.

Dominik Orzeł, prawnik kanonista zwraca uwagę, że zgodnie z kan. 381 § 1 kodeksu prawa kanonicznego biskupowi diecezjalnemu przysługuje wszelka władza zwyczajna, własna i bezpośrednia w diecezji, która mu została powierzona. „Do biskupa diecezjalnego będzie więc należała ocena konkretnej sytuacji, jeśli chodzi o domaganie się przez podległych mu księży nadmiernych „ofiar” za udzielanie sakramentów” – podkreśla.

Warto jednak podkreślić, że prawo kanoniczne skłania się bardziej do tego, aby w pierwszej kolejności starać się wskazać właściwe postępowanie, a dopiero potem karać. Odzwierciedla to kan. 1341, który stanowi, że biskup diecezjalny dopiero wtedy powinien wszcząć postępowanie sądowe lub administracyjne celem wymierzenia lub deklaracji kary, gdy uznał, że ani braterskim upomnieniem, ani naganą, ani też innymi środkami pasterskiej troski nie można w sposób wystarczający naprawić zgorszenia, wyrównać naruszonej sprawiedliwości i doprowadzić do poprawy winnego – wyjaśnia ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Mikołaj(2016-05-29 18:54) Odpowiedz 453

  Skoro żądają określonych kwot, to niech wystawią fakturę za wykonaną usługę...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • szkodasłów(2016-05-29 18:44) Odpowiedz 265

  Powinien być Cennik Usług Kościelnych poniewaz księża żadają,wręcz szantażują parafian jak mają pochowac zmarłego to za pochówek 300zł za pogrzeb 450zl i przymusowo 300zł na dach(nie dasz na dach to nie pochowam) zreszta poczytajcie sami na www.zlotowskie.pl ksiadz Anatol ,paragianie z Lędyczka chca wywieżć proboszcza na taczkach(taczki już mają) co księża wyrabiaja to w głowie się nie mieści.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • opus(2016-05-30 06:53) Odpowiedz 255

  Nie płacić. Można żyć bez kościoła.

 • zuzia(2016-05-30 07:59) Odpowiedz 207

  I to jest blad.Panstwo z naszych podatkow placi Kosciolowi bardzo duze pieniadze i my jako obywatele nie powinnismy ponosic zadnych kosztow bo,to z naszych podatkow,wszystkich obywateli kosciol jes utrzymywany.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-05-29 22:40) Odpowiedz 144

  Płacenie za posługi w kościołach zawsze było problematyczne. "Co łaska" jest korzystne dla kościołów, bo ich dochody można co najwyżej oszacować, dlatego nie sądzę aby jakiś kościół dobrowolnie wprowadził cennik. Niestety sami wierni nakręcają spiralę cenową. Ten sposób wyceniania jest na tyle skuteczny, że spotyka się już sprzedaż różnych towarów z propozycją: "sam wyceń ile to dla ciebie warte". Nie ma co się dziwić, że bywa drogo i można usłyszeć "co łaska pięćset złotych". Dla mniej przywiązanych do religii alternatywą są usługi komunalne, z cennikiem, i raczej w przystępnymi cenami. Bardziej religijnym, niezadowolonym z wysokości składanych ofiar polecam zmianę wyznania, można znaleźć takie gdzie posługi są naprawdę darmowe. Oczywiście w dwóch ostatnich przypadkach istnieje ryzyko nieuczestniczenia w wiecznym życiu pozagrobowym, ale być może również nieuczestniczenia w wiecznym piekielnym potępieniu.

 • ela(2016-05-30 08:37) Odpowiedz 115

  Lekarze tez powinni wystawić fakturę.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • PZPR(2016-05-30 14:45) Odpowiedz 104

  Wszystkie komuniści - bandyci, członkowie PZPR, Ormo, Stasi idzie po emeryturę do Moskwy jak Konstanty Rokossowski, ale wy pasożyty, zdemaskowane szkodniki społeczne, bez honoru

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • VooDoo(2016-05-30 10:18) Odpowiedz 65

  Raz z kumplem przyjelusmy kleche po koledzie. Koperty nie dostał, ale zaprawilismy go wisniówką za 5 zł.przelaną do butelki po francuskim..... I od tamtej pory nie puka do drzwi :-( !!!!!!

 • Maria(2016-05-30 08:41) Odpowiedz 53

  W mojej parafii proboszcz sobie zażyczył odpowiednią sumę za odprawienie mszy św za zmarłych,Pisałam 1/5 miesiąca temu do kurii i nie dostałam odpowiedzi:(

 • do redaktora(2016-05-30 16:45) Odpowiedz 417

  Temat niepotrzebny, jątrzący, nic nie wnoszący, prawdopodobnie napisany tylko w określonym złym celu. Najgorsze jak o naszym Kościele piszą lub mówią osoby, które do niego tak praktycznie nie należą i się o niego nie troszczą.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • nessie(2016-05-31 17:31) Odpowiedz 20

  Powtórz to jeszcze raz ciemniaku forumowy.

 • rony(2016-05-31 07:20) Odpowiedz 03

  ten temat to potwor z loch ness

 • rony(2016-05-31 07:20) Odpowiedz 04

  ten temat to potwor z loch ness

 • lolita/25(2016-05-31 22:04) Odpowiedz 00

  u nas bylo tak samo jak w innych parafiach.zmienilo sie troche jak 8 lat temu przyszedl nowy ksiadz.nierobi ludziom problemow jak poprzednik.Aco do ofiar to sa winni moherzy bo woli niedojesc a emeryTURKE wrzucic do koszyczka i tak to jest WSZEDZIE

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama