statystyki

Kościół Latającego Potwora Spaghetti bez wpisu do rejestru. Pastafarianie przegrali w sądzie

autor: Piotr Szymaniak19.05.2016, 12:02; Aktualizacja: 19.05.2016, 14:17
Skarżący podważali ekspertyzę zamówioną przez MAiC, z której wynikało, że nie można uważać wiary w Latającego Potwora za pełnoprawną religię lecz za parodię tejże.

Skarżący podważali ekspertyzę zamówioną przez MAiC, z której wynikało, że nie można uważać wiary w Latającego Potwora za pełnoprawną religię lecz za parodię tejże.źródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji odmawiającej wpisania Kościoła Latającego Potwora Spaghetti do rejestru kościołów i związku wyznaniowych w Polsce.

Reklama


Reklama


Skarżący podważali ekspertyzę zamówioną przez MAiC, z której wynikało, że nie można uważać wiary w Latającego Potwora za pełnoprawną religię lecz za parodię tejże. Twierdzili również, że organ rejestrowy nie był uprawniony do występowania do taka opinię gdyż wiara ze swej istoty nie poddaje się prawnej, naukowej czy logicznej ocenie.
Oddalając skargę sąd stwierdził, że we wcześniejszym wyroku dotyczącym kościoła LPS, z 8 kwietnia 2014 r. WSA wyraźnie dopuścił, możliwość dokonania oceny przez organ, czyli Ministra Administracji i Cyfryzacji, jest kościołem lub związkiem wyznaniowym podlegającym wpisowi do rejestru. – Wyrok ten nie został zaskarżony i jest prawomocny – podkreśliła sędzia Jolanta Dargas. – W tym postępowaniu kontroli sądu podlegało wyłącznie to czy organ dokonując oceny, że kościół LPS nie jest kościołem, miał podstawy do takiego rozstrzygnięcia. W świetle materiału dowodowego, w szczególności zamówionej przez ministerstwo ekspertyzy, organ był uprawniony do zajęcia stanowiska – uzasadniała sędzia Dargas.

Reprezentujący Pastafarian mec. Dariusz Goliński podnosił, że zamówiona opinia miała charakter akademicki i nie została sporządzona na podstawie dokumentów złożonych przez wyznawców kościoła LPS w procesie rejestracji. WSA uznał jednak, że nie ma podstaw by to kwestionować.

Sąd odniósł się też do zarzutów Pastafarian podnoszących, że odmowa rejestracji narusza ich prawa i wolności konstytucyjne oraz wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. – Nie doszło w tej sprawie do naruszenia ani Konstytucji, ani konwencji, ani wolności sumienia i wyznania, gdyż brak rejestracji kościoła nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wyznawania wiary czy religii – stwierdziła sędzia Dargas.

Treścią orzeczenia zwiedzeni byli licznie zgromadzeni w sądzie Pastafarianie. – Nasz kościół funkcjonuje od pięciu lat. Sąd stwierdził, że możemy sobie wierzyć w domu, w piwnicy czy w barach, gdzie jemy spaghetti, ale to nie jest równoznaczne z równością w stosunku do innych kościołów i związków wyznaniowych, które dzięki rejestracji mogą podejmować inne działania, oficjalne, otwarte, które my także chcielibyśmy podejmować, jak choćby udzielanie pełnoprawnych ślubów – mówi Artur Mykowski, współzałożyciel kościoła Latającego Potwora Spaghetti w Polsce. – Odbyły się już dwa śluby pastafariańskie w Polsce w Łodzi i w Warszawie jednak nie mają one mocy prawnej. Chcielibyśmy, aby nasi wielebni tak jak w przypadku innych związków wyznaniowych, mogli takich pełnoprawnych ślubów udzielać.

Wyrok jest nieprawomocny. Pełnomocnicy Pastafarian złożyli już wniosek o jego pisemne uzasadnienie i zapowiadają skargę kasacyjną w Naczelnego Sądu Administracyjnego. A gdy to nie pomoże, to i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Carbonara(2016-05-19 12:12) Odpowiedz 605

  "WSA oddalił skargę stwierdzając jednocześnie, że brak rejestracji kościoła Latającego Potwora Spaghetti nie uniemożliwia Pastafarianom możliwości wyznawania tego kultu." Ale np. uniemożliwia nabycie gruntów pod uprawę świętego zboża na świętą mąkę na święty makaron aby uskuteczniać ten kult. Uniemożliwia również korzystanie z wielu innych przywilejów !!!

 • TV(2016-05-19 13:58) Odpowiedz 413

  Hanba! Żadnej sprawiedliwości.

 • fisher(2016-05-19 15:45) Odpowiedz 326

  zdaje sie ze chrzescijanstwo jest jedna wielka imitacja innych religii, islam wlasciwie rowniez wiec w czym problem...?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • uwodniony hel(2016-05-19 14:47) Odpowiedz 1445

  Człowiek dzisiaj żyje średnio 60 lat; jakież mizerne musi być bytowanie osób, które angażują swój bezcenny czas w walkę o uznanie kościoła latającego potwora spagetti... Adwokat pieniądze bierze, to każdej głupoty będzie bronił, ale co z tymi ludzmi? Co to za debile?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Czcigodny Antoni (2016-05-19 15:27) Odpowiedz 145

  Helu głupi jesteś nie ma rzeczy ważniejszej niż nasza wiara za którą gotowi jesteśmy poświęć wszystko

 • Katon(2016-05-19 15:20) Odpowiedz 1232

  Niech ich "wyznanie" zacznie parodiować Islam np. wprowadzi Pastafaran miesiąc makaronowej diety nocnej, a wtedy zobaczymy czy będą dalej tacy dowcipnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • thr(2016-05-19 23:21) Odpowiedz 61

  durnowaty argument typu taki jesteś odważny mówiąc pani, żeby posprzątała po piesku....to powiedz to karkowi. Daj mi dobrych skutecznych policjantów, albo kałasza to mu powiem.

 • thrhg(2016-05-19 23:21) Odpowiedz 20

  Durnowaty argument typu taki jesteś odważny mówiąc pani, żeby posprzątała po piesku....to powiedz to karkowi. Daj mi dobrych skutecznych policjantów, albo kałasza to mu powiem.

 • ela(2016-05-20 12:32) Odpowiedz 15

  Wreszcie wraca normalność.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama