statystyki

RPO: Wniosek do TK ws. przenoszenia prokuratorów na niższy szczebel

09.05.2016, 17:58; Aktualizacja: 09.05.2016, 17:58
prawo

We wniosku chodzi o przepisy uchwalonej w końcu stycznia - wraz z nowym Prawem o prokuraturze - ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o prokuraturze.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które umożliwiły przenoszenie prokuratorów na niższe szczeble prokuratury. Reorganizacja prokuratury stała się podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej - wskazał RPO.

Reklama


Reklama


We wniosku chodzi o przepisy uchwalonej w końcu stycznia - wraz z nowym Prawem o prokuraturze - ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o prokuraturze. Na mocy reformy od 4 marca doszło do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, ponadto m.in. w miejsce Prokuratury Generalnej powołano Prokuraturę Krajową, a w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne.

"Nowa ustawa o prokuraturze pozwala na potraktowanie prokuratorów w sposób, który przekreśla cały dotychczasowy dorobek zawodowy. Reorganizacja prokuratury stała się bowiem podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej. Arbitralnej, bo ustawa nie zawiera kryteriów jej przeprowadzenia" - zaznaczono w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie RPO.

Jak przypomniał RPO, "zasada niezależności nie jest celem samym w sobie, ma ona przede wszystkim zapewnić prawidłowe funkcjonowanie prokuratury, kierującej się zasadą bezstronności i równego traktowania obywateli". "To temu służą ustawowe gwarancje nieprzenoszenia prokuratorów na inne miejsce służbowe bez ich zgody" - dodał.

"Ustawowe gwarancje nieprzenoszenia prokuratora nie działają jednak w momencie reorganizacji. I to jest ich istota. Jasne jest bowiem, że przekształcenie Prokuratury Generalnej w Krajową, a (prokuratur) apelacyjnych w regionalne nie mają fundamentalnego znaczenia z punktu widzenia zadań realizowanych przez te jednostki organizacyjne" - ocenił RPO.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, pytany o skargę RPO, powiedział PAP, że w opinii resortu przepisy zostały sporządzone w zgodzie z konstytucją. "Ministerstwo Sprawiedliwości popierało ten projekt ustawy, biorąc również pod uwagę zgodność tych przepisów z konstytucją. Co do szczegółów konkretnych zarzutów Rzecznika Praw Obywatelskich, to musielibyśmy zajrzeć do tej skargi i się odnieść" – powiedział Kaleta.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • jorry123(2016-05-09 19:21) Odpowiedz 94

  a od kiedy to Konstytucja RP "chroni" wygodne synekury prokuratorskie????

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • emeryt(2016-05-09 18:39) Odpowiedz 76

  O opinię zapytajcie Piotrowicza, on wszystko wie, a przeżył dwa systemy i dobrze ma się w nich. Facet ,znawca prawodawstwa , twórca prawa PIS......................

 • szary obywatel(2016-05-09 22:11) Odpowiedz 40

  Niedawno głośno było o tym, że prokuratorzy masowo odchodzą z pracy. Tak w ogóle to dlaczego prokuratorzy są jakąś grupą uprzywilejowaną ? Dlaczego mnie mogą przenosić, zwalniać, wypożyczać, oddawać do agencji pracy ? Jestem gorszym obywatelem od prokuratorów ? Dlaczego za takimi myszkami jak ja nie ujmie się RPO ? To niesprawiedliwe !

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Antypas(2016-05-11 19:01) Odpowiedz 00

  Ale mają nienormowany czas pracy, jako adwokaci mogliby zarabiać bardzo duże pieniądze, na wcześniejsze emerytury nie przechodzą (skąd ta informacja?, no i sa narażeni na zemstę przestępców (ich rodziny także).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama