statystyki

Ślub z obcokrajowcem. Jakie formalności?

autor: Hubert Rabiega03.05.2016, 10:30
małżonkowie, młoda para

Przed zawarciem w Polsce ślubu z Polką obcokrajowiec musi otrzymać z ambasady lub konsulatu zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego źródło: ShutterStock

Podróże, otwarte granice i internet spowodowały, że młode pary, gdzie obie strony pochodzą z różnych krajów, nie są wcale takie rzadkie. Według polskiego prawa, by zawrzeć małżeństwo z obywatelem innego państwa trzeba jednak dopełnić kilka dodatkowych wymogów formalnych. Komplet dokumentów należy złożyć w USC najpóźniej miesiąc przed planowaną datą ślubu, a wcześniej konieczna będzie wizyta w ambasadzie lub konsulacie kraju pochodzenia obcokrajowca.

Reklama


Reklama


Formalności związane z poślubieniem osoby z obcym paszportem są bardzo podobne do standardowych wymagań przy ślubie obywateli polskich. Z tą różnicą, że należy wcześniej ustalić urzędowo brak przeszkód prawnych po stronie obcokrajowca do zawarcia małżeństwa z obywatelką (obywatelem) polskim. Sprawdzenie sytuacji prawnej obcokrajowca odbywa się poprzez ambasadę lub konsulat danego państwa w Polsce. Drugą różnicą jest obecność tłumacza, który jest niezbędny przy wszelkich czynnościach z udziałem obcokrajowca w polskim USC, w szczególności tłumaczenie jest potrzebne podczas samej uroczystości ślubu. Wyjątkiem są tu śluby konkordatowe, które odbywają się w kościele. Wówczas kwestie tłumaczenia trzeba uzgadniać indywidualnie z księdzem.    

Dokumenty

Osoba z obywatelstwem polskim jest zobowiązana złożyć w USC miejsca ślubu zupełny odpis aktu urodzenia oraz do wglądu dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). W przypadku osoby po rozwodzie potrzebne będą dodatkowo: skrócony odpis aktu małżeństwa oraz odpis prawomocnego orzeczenie sądu. Gdy zaś nowy związek zamierza zawrzeć wdowa lub wdowiec - wówczas będzie potrzebny: skrócony akty urodzenia i odpis aktu zgonu małżonka.

Dokumenty potrzebne osobie spoza Polski:

 • ważny paszport (lub dokument podróży, karta pobytu)
 • zupełny odpis aktu urodzenia (oryginał wraz z tłumaczeniem przysięgłym)
 • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą

W przypadku wdowca lub wdowy potrzebny będzie także odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka. Z kolei w przypadku osoby rozwiedzionej potrzebny jest odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub prawomocny wyrok sądu orzekający o rozwodzie.

Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą można otrzymać w ambasadzie lub konsulacie. Procedura zaczyna się od złożenia wniosku. Gdy obcokrajowiec mieszka w Polsce, wówczas zostaje wymeldowany z adresu kraju pochodzenia. Przed wydaniem dokumentu przyszli małżonkowie zostaną poproszeni na rozmowę z konsulem. W przypadku, gdy oboje są obywatelami krajów UE - rozmowa jest formalnością, gdyż zawarcie związku małżeńskiego w takim przypadku nie przysparza żadnej stronie dodatkowych uprawnień. Rozmowa ma charakter sprawdzający, gdy stroną jest obywatel spoza UE, który dzięki ślubowi może mieć ułatwioną drogę do legalizacji pobytu i pracy w Polsce (i innych krajach UE).

Najpóźniej 31 dni przed ślubem narzeczeni powinni udać się do USC z wyżej wymienionymi dokumentami. W urzędzie sporządza się dokument zaświadczający o o braku okoliczności, które wykluczałyby zawarcie związku małżeńskiego. Zostaje on w USC jeśli tam ma odbyć się ceremonia, bądź jest wydawany na potrzeby ślubu konkordatowego.  W urzędzie stanu cywilnego wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego (chyba, że cudzoziemiec mówi dobrze po polsku).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Slick(2016-05-03 12:10) Odpowiedz 02

  Trzeba jeszcze przejść na islam, drogie panie. To znaczy nie trzeba, bo islam tego nie wymaga, ale brodacz powie wam co innego. Dziecko jest stracone, tak czy inaczej.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • lufi(2016-05-03 19:05) Odpowiedz 00

  te zdjecie tego mlodego pana z paniom wisi w mym miescie na arkuszu ono nie jrest naklejone tam gdzie sa miejsca na durze reklamy tylko to jest powieszone

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama