statystyki

Przywilejom posłów przyjrzy się Trybunał Konstytucyjny

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 21.04.2016, 08:42
Posiedzenie Sejmu

Wniosek o zbadanie art. 6 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 221, poz. 2199 ze zm.) złożył do TK rzecznik praw obywatelskich.źródło: PAP

Czy zakres ochrony posłów i senatorów jest nadmierny? Czy prowadzi do naruszenia konstytucyjnej zasady, zgodnie z którą wszyscy są równi wobec prawa? Między innymi na te pytania odpowie dziś Trybunał Konstytucyjny.

Reklama


Reklama


Wniosek o zbadanie art. 6 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 221, poz. 2199 ze zm.) złożył do TK rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem przepis narusza nie tylko konstytucję, lecz także może być niezgodny z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Wszystko dlatego, że – zdaniem rzecznika – w niewłaściwy sposób poszerza zakres ochrony przyznanej parlamentarzystom przez konstytucję. Ustawa zasadnicza jasno stanowi, że immunitet przysługuje posłom i senatorom, gdy wykonują działalność wchodzącą w zakres sprawowania przez nich mandatu. Natomiast przepis ustawy rozszerza ochronę także na „inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu”.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Inspektor Pracy(2016-04-21 11:29) Odpowiedz 21

    Przywilejom POsłów ,Sędziów ,Trybunalskich Wykształciuchów ,Wojsku ,POlicji,SBkom,Bolkom i innym... W obawie o efekty tego przyjrzenia przypominam ,że dziś nieuprzywilejowani pracownicy mają ponad 50-letnie staże pracy ,a uprzywilejowani emeryci nie mają 40-lat życia ! Z punktu widzenia teoretycznie powinni pracować jeszcze 27-lat ! W praktyce pobierają wcześniejsze emerytury i pracują pod ochroną do 67-lat . Może obecny rząd będzie musiał podwyższyć wiek emerytalny do 100-lat ,zamiast przeprowadzić solidną reformę emerytalną ? ...........Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Ps:????? może Bolek dostarczał Rudemu Słoneczku Peru tą marychę a może Ci co z Bolkiem współpracowali?,, Ja ............"spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo.

  • Demokrata(2016-04-21 10:19) Odpowiedz 10

    Może wezmą się za te święte krowy

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-04-21 11:18) Odpowiedz 11

    Pozorowana wojna trwa. Nikt nikomu nic nie zabierze, nikt nikomu nic nie zrobi, krzyk za to będzie taki jak by się ćwiartowali.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

p »

Prawo na co dzień

p »

Galerie

p »

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama