statystyki

W prokuraturach powstaną jednostki do walki z cyberatakami

09.04.2016, 10:53
internet-wirus

Budowa spójnej strategii walki i przeciwdziałania cyberatakom jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Polska w sferze cywilizacyjnejźródło: ShutterStock

Polska potrzebuje całościowej strategii cyberbezpieczeństwa oraz współpracy między administracją publiczną, nauką i biznesem – to najważniejsze wnioski konferencji CYBERSEC PL. W jej trakcie zapowiedziano też stworzenie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Reklama


Reklama


Oprócz nowej ustawy, w czasie piątkowego Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL pojawiła się też zapowiedź powołania w prokuraturze specjalnych komórek, które będą zajmować się przeciwdziałaniem cyberatakom. „Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie kompleksowe, wymagające spojrzenia z różnych stron i środowisk” – powiedziała Joanna Świątkowska, dyrektor programowa konferencji.

Uczestnicy Forum podkreślali, że budowa spójnej strategii walki i przeciwdziałania cyberatakom jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Polska w sferze cywilizacyjnej. W ramach takiego programu powinno się uruchomić większą ilość grantów badawczo-rozwojowych na działania wspierające budowanie narodowych zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ważne też, by poszły za tym konkretne rozwiązania dotyczące na przykład kształcenia odpowiednich kadr w tej dziedzinie. Według szacunkowych danych, w tej chwili w Polsce brakuje 40 tysięcy, zaś w całej Unii Europejskiej – 350 tys. cyberspecjalistów. „To jest ostatni moment, kiedy można zadbać o zbudowanie narodowych zdolności oraz wysunąć Polskę na pozycję lidera w sektorze cyberbezpieczeństwa w regionie” – podkreślała Izabela Albrycht, szefowa Instytutu Kościuszki, głównego organizatora konferencji.

Obecna na CYBERSEC PL minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała, że taka strategia powstanie i to jeszcze w tym roku. „Cyberbezpieczeństwo to jeden z priorytetów działań moich i całego rządu. Chcemy, by we wszystkich obszarach administracji zostały utworzone ośrodki cyberbezpieczeństwa, a w Ministerstwie Cyfryzacji powstanie organ koordynujący te działania” – podkreślała minister Streżyńska.

Przed zbytnim skoncentrowaniem uwagi na kwestiach prawnych ostrzegał jednak Maciej Pyznar z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. „Przestępcy tak naprawdę bardzo się cieszą kiedy wszystko jest ustrukturyzowane, bo mogą zidentyfikować lukę i w tę lukę po prostu uderzyć – dlatego, że ich struktury nie interesują, a właściwie interesuje ich tylko to, jak mogą je wykorzystać” – powiedział podczas dyskusji. Jego zdaniem „niestety administracja jako taka ma tendencję do tworzenia struktur – co jest oczywiste, bo musi działać w ten sposób – ale jeżeli byśmy jej dali możliwość większej elastyczności, to by znacznie lepiej wpłynęło zarówno na współpracę z operatorami infrastruktury krytycznej, jak i na pracę samej administracji, żeby była w stanie wspomóc operatorów w przypadku cyberataku”.

Debaty podczas spotkania odbywały się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Wojsko, Przyszłość i Biznes. Celem konferencji była identyfikacja kluczowych problemów bezpieczeństwa w wymiarze teleinformatycznym i wypracowanie rekomendacji służących wzmacnianiu polskiego systemu cyberbezpieczeństwa oraz pozwalających na prowadzenie skutecznych i suwerennych działań w cyberprzestrzeni.

CYBERSEC PL to także jeden z ważnych elementów dyskusji przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, podczas którego cyberbezpieczeństwo omawiane będzie w ramach tzw. trzeciego koszyka tematów. „Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie nie tylko w sferze wewnętrznej, to także kwestia naszego bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, musimy podjąć w tym zakresie efektywne działania” – przekonywała Świątkowska, dyrektor programowa forum, członek Zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. „Nie może być mowy o silnych i bezpiecznych państwach bez skutecznych działań w cyberprzestrzeni” - podkreśliła.

Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL to krajowa edycja Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Pierwsza odsłona konferencji odbyła się 28-29 września 2015 w Krakowie. II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa odbędzie się w Krakowie pod koniec września tego roku.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • fred flinstone(2016-04-10 09:41) Odpowiedz 10

    To teraz prokuratorzy będą siedzieć przed komputerami i walczyć z hakerami? Przecież do tego trzeba znać się cokolwiek więcej na komputerach niż obsługa worda i lexa. A skoro prokuratorzy nie są informatykami/programistami, to chyba nie będa walczyć.

  • Net(2016-04-09 13:02) Odpowiedz 01

    a po co w prokuraturze? W policji nie wystarczy? Prokuratura nie zajmuje sie co do zasady działalnością zapobiegawcza - znowu bedą siedziec gamonie za monitorami zamiast prowadzić postępowania karne... Prokuratorzy powinni prowadzić sprawy karne a nie jakis biały wywiad.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama