statystyki

Kserowanie dowodu osobistego jest zgodne z prawem, ale lepiej na to nie pozwalać

autor: Piotr Pieńkosz05.04.2016, 18:00
dowód osobisty

Pozwalając wykonać kopię naszego dokumentu tożsamości, wiele ryzykujemyźródło: ShutterStock

Podczas zakładania w banku lokaty przedstawiono mi alternatywę: albo zeskanują mój dowód osobisty, albo stworzą jego odpis. Odstąpiłam od zawarcia umowy, ponieważ pierwszemu rozwiązaniu jestem przeciwna, a jeśli chodzi o drugie, to nie wiem, na czym polega. Czy rzeczywiście odpis dokumentu tożsamości jest czymś bezpieczniejszym aniżeli pozwolenie na jego kserowanie lub skanowanie – pyta pani Julia.

Reklama


Problematyka kserowania oraz skanowania dokumentów tożsamości jest niezwykle złożona i wywołuje niemałe kontrowersje natury prawnej. Sądy, w tym te najwyższych instancji, stoją na stanowisku, że jest to czynność stricte techniczna (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2001 r., sygn. akt II SA 2869/2000), a więc decydujące dla oceny, czy wykonanie ksero dowodu osobistego, paszportu albo prawa jazdy pozostaje w określonej sytuacji legalne, jest to, czy podmiot sporządzający kopię (np. przedsiębiorca, z którym zawieramy umowę świadczenia określonych usług) jest uprawniony do zbierania danych zawartych w dokumencie tożsamości. Jeśli jest, to samo skserowanie lub zeskanowanie dokumentu tożsamości również.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • era(2016-04-05 20:01) Zgłoś naruszenie 71

  zabronić kserowania i po co stwarzać problem, pracownik chyba jest wiarygodną osobą do spisania danych z dowodu a nie kserować

  Odpowiedz
 • KSI(2016-04-06 21:42) Zgłoś naruszenie 20

  Gazeta Prawna, a wypisuje bzdury, oczywiście podmioty takie jak banki mogą mieć wgląd w nasze dane osobowe i je przetwarzać, ale nie znaczy to, że mogą kserować nasze DO, nie maja do tego prawa, tylko jeżeli klient sie zgodzi, prosze sobie sprawdzić art. 112b PB. Inna sprawa to operatorzy telekomunikacyjni, ich określa Prawo Telekomunikacyjne, te podmioty nie są w ogóle uprawnione do kserowania naszych dokumentów tożsamosści, o czym mówi wyrażnie art. 162. p2 tejże ustawy, wyrok NSA nie ma tutaj nic do rzeczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • x(2016-07-20 21:12) Zgłoś naruszenie 10

  To problem nie tylko w bankach ale i u teleoperatorów, dlaczego Play żąda zgody na skan dowodu, a Orange załatwia sprawy bez skanu? Czy GIODO mógłby się w końcu ruszyć w tej sprawie? Co za leniwy minister !

  Odpowiedz
 • kaja(2016-04-06 06:52) Zgłoś naruszenie 10

  Wszystkie banki kserują. Jest jedno wyjście-rezygnacja z usług bankowych.

  Odpowiedz
 • dowód osobisty(2017-09-11 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  Zakładałem konto w mBanku kilka lat temu i nie kserowałem dowodu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane