statystyki

Zwykli obywatele osądzą sędziów: W składach dyscyplinarnych zasiądą ławnicy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.04.2016, 07:09; Aktualizacja: 05.04.2016, 08:12
paragrafy

paragrafyźródło: ShutterStock

Składy dyscyplinarne powinny być mieszane. Oprócz zawodowców mieliby zasiadać w nich także ławnicy. Według ministerstwa to sposób na większą przejrzystość postępowań.

Reklama


Reklama


Resort sprawiedliwości chce zwiększenia transparentności postępowań dyscyplinarnych trzeciej władzy. Jego zdaniem dzięki wprowadzeniu do składu sądów dyscyplinarnych I instancji ławników proces zyskałby również większą legitymację społeczną.

– Nie widzimy nic kontrowersyjnego w takim rozwiązaniu. Ławnicy przecież biorą już udział w rozstrzyganiu wielu spraw toczących się przed sądami powszechnymi, a często są to postępowania dużej wagi, takie jak np. sprawy o zbrodnie czy rozwody – tłumaczy Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Dodaje, że wprowadzenie ich także do sądów dyscyplinarnych dla sędziów umożliwiłoby szerszą realizację zagwarantowanego w konstytucji udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Sprzeczna ocena

Co ciekawe, nic przeciwko wprowadzeniu czynnika społecznego do sądów dyscyplinarnych dla sędziów nie ma Komisja Wenecka. Wydała ona wspólnie z Dyrekcją Generalną Praw Człowieka i Rządów Prawa Rady Europy oraz Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opinię na temat projektu mołdawskiej ustawy o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów (opinia nr 755/2014). W tym kraju planowano wprowadzenie zasady, zgodnie z którą sędziowie mieliby być sądzeni dyscyplinarnie przez sąd w składzie pięciu sędziów zawodowych i czterech przedstawicieli społeczeństwa. Oceniając ten projekt, organizacje uznały nawet, że mieszany skład jest pożądany i może pomóc w zapewnianiu większej przejrzystości postępowań, zwiększyć zaangażowanie społeczeństwa w tego typu sprawy, a także uniknąć zarzutu o korporacjonizm. – Nasze sądownictwo również może być postrzegane, niezależnie od tego, czy słusznie, jako korporacyjne, gdyż sędziowie mają monopol na sprawowanie wymiaru sprawiedliwości – przyznaje wiceminister Piebiak.

70 spraw dyscyplinarnych

70 spraw dyscyplinarnych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Potrzeby zmian nie widzi Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu. – Postępowania dyscyplinarne sędziów już obecnie są transparentne. Każdy obywatel może przecież uzyskać informację o interesującej go sprawie i dowiedzieć się, jaki był jej finał. Posiedzenia sądów dyscyplinarnych każdej instancji także są jawne – zauważa.

Przyznaje jednak, że od strony wizerunkowej mogłoby to być bardzo pomocne dla środowiska.

– Trzeba poczekać na szczegółowe rozwiązania, ale trudno mi jest sobie wyobrazić, żeby w takim składzie mieszanym więcej było sędziów społecznych niż zawodowych. Zwykły Kowalski nie zna specyfiki pracy sędziowskiej, nie wie, jakie warunki panują w sądach. Jakby więc miał w sposób prawidłowy ocenić np. stopień zawinienia sędziego? – pyta Puchalski.

Dodaje, że czynnik społeczny zawsze jest o wiele mniej odporny niż sędzia zawodowy, np. na doniesienia medialne czy klimat polityczny.

– Nie może więc być tak, że to ławnicy będą podejmować ostateczną decyzję co do winy i kary nakładanej na sędziego – zaznacza.

KW i OBWE w swojej opinii także stawiają pewne warunki, jakie muszą być spełnione przy wprowadzaniu czynnika społecznego do sądownictwa dyscyplinarnego sędziów. Chodzi o to, aby ławnicy mieli zapewnioną ochronę przed naciskami ze strony polityków czy też władzy wykonawczej, a ich wybór był transparentny na tyle, aby nie budził żadnych zastrzeżeń.

Pomysł wprowadzenia ławników do sądów zajmujących się dyscyplinarkami sędziów jest na bardzo wstępnym etapie. Nie wiadomo na razie, jak miałby wyglądać proces ich wybierania.

– Zastanawiamy się, czy ławnicy do sądów dyscyplinarnych nie powinni być wybierani w taki sposób jak do sądów powszechnych. Nikt do tej pory nie kwestionował tego sposobu wyłaniania przedstawicieli społeczeństwa biorących udział w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości – zauważa Łukasz Piebiak.

Zgodnie z prawem o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) ławników do sądów okręgowych i rejonowych wybierają, w głosowaniu tajnym, rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów.

Rzecznik niesędzia

Kolejnym pomysłem resortu na zmniejszenie korporacjonizmu jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy nie musieliby być sędziami. To do nich sprawa trafia najpierw, zanim zostanie przekazana sądowi dyscyplinarnemu. – Funkcje te mogliby pełnić np. wyspecjalizowani prokuratorzy – wskazuje wiceminister Piebiak.

Także do tej zmiany sceptycznie podchodzi Rafał Puchalski.

– Należy pamiętać, że prokuratorzy są podlegli służbowo, a na końcu tej drabiny obecnie stoi przecież polityk. To może stwarzać pewne niebezpieczeństwa – zauważa. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Spiechowicz(2016-04-05 09:05) Odpowiedz 4533

  w końcu jakaś normalność ! Pierwszym etapem wyeliminowania chamstwa z rozpraw było wprowadzenie nagrywania ich. Ale i tak sędziowie byli bezkarni. Kiedyś miałem rozprawę wyznaczoną na 8,15 rano jako pierwszy na wokandzie. Sędzia przyjechała do Sądu na godzinę 10,00 i tylko się uśmiechała. Gdy złożyłem na nią skargę do Prezesa Sądu - nie mógł się nadziwić, że się skarżę....

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Harry(2016-04-05 12:47) Odpowiedz 3815

  To może wprowadźmy jeszcze ławników do sądów lekarskich. Niech oceniają błędy medyczne. Litości!

  Pokaż odpowiedzi (5)
 • Łaguna (2016-04-05 08:50) Odpowiedz 3322

  Gdyby nie było wynaturzeń w postępowaniach dyscyplinarnych, typu swoich nie ruszamy, innych a jakże pokopiemy z wykorzystaniem usłużnych rzeczników dyscyplinarnych.....

 • zlikwidować sądy dyscyplinarne(2016-04-05 13:06) Odpowiedz 3019

  Uważam, że pomysł jest niebezpieczny i będzie paliwem dla różnych pieniaczy... Aby ocenić sposób wykonywania przez kogoś jakiegoś zawodu trzeba się na tym znać i wykonywać ten zawód, a nie powierzać to np. Panu Bronkowi, który przez 50 lat sprzedawał w sklepie z częściami, a teraz nudzi się na emeryturze...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • wedfw(2016-04-05 09:10) Odpowiedz 285

  ale w drugiej instancji muszą być już tylko sędziowie zawodowi, tak jak we wszystkich innych postępowaniach

 • BoloiLolo(2016-04-05 08:52) Odpowiedz 2631

  Czas Bogów Egipskich już dawno się skończył jak straszono zaćmieniem Słońca lud pospolity a Afera Amber Gold mija trzy lata i wielka klapa,,,, nie ma ""Wyroku"" czas najwyższy aby lud się za nich zabrał a nawet zdetronizował niektórych Bogów,,,tego nie da się inaczej przyoblecw inne słowa ale Prawdy Rzeczywistej...Posiadam statut osoby Pokrzywdzonej

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mario(2016-04-05 10:50) Odpowiedz 2420

  Świątynie sprawiedliwości, w których sędziowie ubrani w majestatyczne togi celebrują misję szafarzy prawa. Misteria rozpraw, teatr bezstronności. Miejsca, w których zapadają decyzje o winie bądź niewinności, majątku lub nędzy, małżeństwie, dzieciach. O życiu człowieka. To fasada, którą widzą ludzie z zewnątrz. dlatego to dobry pomysł aby obywatele orzekali o ich winie i zaniedbaniach.

 • T1000(2016-04-05 10:25) Odpowiedz 157

  Człowieku, ty też byś swoich nie ruszył. Polacy tacy są, że kryją swoich. Najlepiej rodzinę, a potem koleżków i znajomych. Taka jest prawda.

 • lol;ek(2016-04-05 15:13) Odpowiedz 1313

  Jak reformować to reformować-raz i z grubej rury!Przyjąć system amerykański i skończyć z tymi stalinowsku-prawniczymi popłuczynami!Skoro w USA to się sprawdza,to dlaczego u nas tego nie wprowadzić?

 • QWER(2016-04-05 21:17) Odpowiedz 119

  Moje pytanie. Ławnik ma oceniać sędziego?? Czy ławnicy weryfikowani pod względem znajomości procedur w tym różnych zawiłości?? Jeżeli nie to będą to w takim razie sądy kapturowe. Trzeba skazać sędziego bo jest sędzią a więc człowiekiem złym itp

 • Wkurzony(2016-04-05 16:39) Odpowiedz 1010

  Nie ma żadnych postępowań dyscyplinarnych. Jak autorka chce, to niech się zapyta Ministerstwa Sprawiedliwości na temat dzisiejszego listu do Pani Premier Szydło ponieważ Sprawiedliwość i postępowania dyscyplinarne nie funkcjonują, bo ciągle torpedują je urzędnicy Platformy Obywatelskiej

 • xyz(2016-04-05 19:08) Odpowiedz 83

  Budujące jest czerpanie wzorców z mołdawskich projektów.

 • Tindes(2016-04-06 17:06) Odpowiedz 72

  Pomysł godny uwagi, bo trzeba złapać diabła za rogi.

 • Jacek Majewski katedra prawa cywilnego ....(2016-04-06 06:16) Odpowiedz 74

  Na stronie senatu (senator Wojciechowski) jest raport o postępowaniach dyscyplinarnych sędziów w latach 2007-2015 ..... Na kilka tysięcy spraw kilka uznano za zasadne.... Przecież z daleka widać że to fikcja !!!! Adwokaci, radcy.....prawnicy związani z wymiarem sprawiedliwości boją się pisać skargi dyscyplinarne... Ponieważ zdarzały się retorsje. Obecnie rzecznikiem dyscyplinarnym w SO w Warszawie (za-ca) jest Pan Schab... Jak już ma poważne zarzuty ....to sprawę pozostawia bez rozpoznania.

 • sa(2016-04-06 22:26) Odpowiedz 73

  Czas najwyższy skończyć z tą sitwą, temidą krętactwa, cwaniactwa ,"załatwiania z adw.) wyroków przed rozprawą. Całe sobie Państwo,żyjące kosztem podatników jakby w innym świecie . Ten sąd i sędzia z Kościerzyny ,to jaka bezradność Państwa Prawa ,naciąganie prawa i RP na ok. 600tys..Nic nie robi i dostaje dalej naszym kosztem, bezczelny taka kasę, co pokazano w TV. Kolesiowski sąd niby bezradny,bo szybko jakoś karze na ok. 6 m-cy takiego rolnika , który złapał 6 rybek na własnym polu z wody wylanej Warty k.Piły info TV. Ludzie kto im takie prawo uchwalał (czy POparciPSL) , kto takie prawa utrzymuje, żeby nic nie robić i cwaniactwem naciągnąć kasę naszą RP na ok.600tys. Panie Ziobro czas najwyższy z tym skończyć, pozmieniać przepisy ,aby ta kasta tak jak inni do 3 m-cy tylko otrzymywali przy zawieszeni do 50 % wynagrodzenia w takich sytuacjach, aby nie żerowali na biednym państwie i na nas. !!!!!

 • ~~ŚPRAWIEDLI-wość(2016-04-05 22:48) Odpowiedz 66

  DEKOMUNIZACJA SĘDZIÓW, A PÓŻNIEJ CZASNA ŁAWNIKÓW

 • Joanna żakowska(2016-04-06 23:38) Odpowiedz 53

  Komuchy są bezkarne i tyle...Nie ma na to bata !

 • soroka(2016-04-05 19:19) Odpowiedz 56

  Sąd to jest taka fabryka "CUDÓW".

 • woźny(2016-04-06 17:19) Odpowiedz 55

  Widzę, że jest tu dużo przemadrzałych albo nawet samych sędziów. Ten kto nie doswiadczył czyli nie miał żadnej sprawy w sadzie niewazne jakiej i o co nie powinien zabierac tu głosu. Bycie tam i przyjrzenie się z bliska prowadzonym rozprawom, ferowanym wyrokom i robieniu co się podoba to norma, ba nawet upolitycznienie to prawie norma. W sądach niem sprawiedliwości a jedynie wyroki żadko zdarza siby były normalne. Proszę popatrzec na programy publicystyczne chociażby wczoraj w superwizjerze. Sędzia złapany na gorącym uczynku łapownictwam odpowiada z wolnej stopy a proces trwa juz osiem lat. Rece opadaja. Nad takim wymiarem sprawiedliwości powinna byc społeczna kontrola nie po to aby ferowac wyroki atylko po to aby bywatele wiedzieli co tak faktycznie się dzieje. Będzie trudniej zamiatac pod dywan.

 • woźny(2016-04-06 15:41) Odpowiedz 43

  Widzę, że jest tu dużo przemadrzałych albo nawet samych sędziów. Ten kto nie doswiadczył czyli nie miał żadnej sprawy w sadzie niewazne jakiej i o co nie powinien zabierac tu głosu. Bycie tam i przyjrzenie się z bliska prowadzonym rozprawom, ferowanym wyrokom i robieniu co się podoba to norma, ba nawet upolitycznienie to prawie norma. W sądach niem sprawiedliwości a jedynie wyroki żadko zdarza siby były normalne. Proszę popatrzec na programy publicystyczne chociażby wczoraj w superwizjerze. Sędzia złapany na gorącym uczynku łapownictwam odpowiada z wolnej stopy a proces trwa juz osiem lat. Rece opadaja. Nad takim wymiarem sprawiedliwości powinna byc społeczna kontrola nie po to aby ferowac wyroki atylko po to aby bywatele wiedzieli co tak faktycznie się dzieje. Będzie trudniej zamiatac pod dywan.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama