statystyki

Zadeklarowana i zbywcza wartość aportu musi być podobna

autor: KT29.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 29.03.2016, 10:47
Agata Okorowska radca prawny z Kancelarii Prawnej Law-Taxes.pl we Wrocławiu

Agata Okorowska radca prawny z Kancelarii Prawnej Law-Taxes.pl we Wrocławiuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wkłady wnoszone przez wspólników do spółki z o.o. mają gwarancyjny charakter. Dlatego przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przewidują odpowiedzialność wspólnika za znaczne zawyżenie wartości wkładu. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji?

Reklama


Znaczne przeszacowanie zdarza się przy wnoszeniu do spółki z o.o. wkładu w formie aportu. Wnosząc aport, należy określić jego wartość. Powinna ona odpowiadać wartości rynkowej. Ustala się ją odpowiednio na dzień zawiązania spółki bądź uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego – uwzględniając to, jaką cenę uzyskałaby spółka, sprzedając wniesione prawa.

W razie znacznego przeszacowania wspólnik wnoszący taki wkład ponosi za to odpowiedzialność na podstawie art. 175 par. 1 k.s.h. – bez względu na to, czy wiedział o tym i czy ponosi za to winę. Odpowiedzialność wspólnika sprowadza się do wyrównania spółce różnicy między wartością zbywczą wkładu a tą wskazaną przy jego wnoszeniu.

Solidarną odpowiedzialność ze wspólnikiem ponoszą członkowie zarządu, którzy dopuścili do rejestracji zawyżonego aportu. Odpowiedzialność wspólnika i zarządu jest bezwzględnie obowiązująca.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane