statystyki

Rynek weryfikuje oczekiwania młodych prawników. Szanse na zatrudnienie będą coraz mniejsze

autor: Jakub Styczyński17.03.2016, 07:34; Aktualizacja: 17.03.2016, 12:26
komputer, energia

Sztuczna inteligencja ma zastąpić młodszych asystentów prawnych w kancelariachźródło: ShutterStock

Młodzi, kształcąc się na kierunkach prawniczych, uważają, że da im to większą szansę na zatrudnienie w przyszłości. Bywa jednak różnie. Do połowy zeszłego roku w Polsce jako bezrobotni zarejestrowało się prawie 200 radców prawnych i adwokatów. I choć duże kancelarie niezmiennie cieszą się zainteresowaniem, tak te o wąskiej specjalizacji mają problem ze znalezieniem kandydatów.

Reklama


Reklama


– Brakuje prawników z zakresu podatków, nawet na targach widać oblężenie kancelarii typowo prawniczych – wskazywał Piotr Stryjewski, prawnik w kancelarii Paczuski & Taudul, podczas VI Prawniczych Targów Praktyk i Pracy zorganizowanych przez BCSystems Legal Recruitment & Business Advisory, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorząd Studentów WPiA UW. Patronat nad wydarzeniem sprawował Dziennik Gazeta Prawna.

- Mamy duże zapotrzebowanie na prawników z zakresu finansów i bankowości, jednak bardzo mało jest specjalistów z doświadczeniem w tej dziedzinie, co skutkuje tym, że kancelarie prawne wolą stawiać na studentów, a targi pracy takie jak dziś są świetną okazją aby pozyskać ich do swojego zespołu oraz przybliżyć profil kancelarii. Takie osoby najpierw jako praktykanci, następnie w trakcie trwania aplikacji zdobywają doświadczenie pod okiem starszych prawników, a po kilku latach stają się w pełni wykwalifikowanymi specjalistami w danej dziedzinie, bardzo pożądanymi na rynku pracy. – twierdzi Tomasz Fus, aplikant adwokacki w kancelarii dLK Korus Okoń.

- Rynek weryfikuje oczekiwania młodych osób, które będąc na początku swojej kariery postrzegają pracę prawnika poprzez pryzmat popularnych seriali typu "Suits" czy też "Prawo Agaty", a niestety zapominają, że jest to bardzo ciężka praca, wiążąca się z licznymi poświęceniami i wieloma latami nauki. Rynek usług prawnych jest coraz bardziej nasycony, z roku na rok przybywa tysiące osób, które kończą studia i rozpoczynają aplikacje korporacyjne, dlatego tak ważna jest specjalizacja już na samym początku swojej kariery. – mówi Tomasz Fus.

Obserwacje te potwierdza Tomasz Fus, prawnik w kancelarii dLK Korus Okoń.

– Mamy duże zapotrzebowanie na prawników z zakresu finansów i bankowości, jednak większość studentów nie interesuje się takimi działami – twierdzi.

Jak zaznacza, studenci, dowiadując się o zawężeniu specjalizacji kancelarii, szybko oddalali się od jego stanowiska targowego.

Piotr Stryjewski z kolei dodaje, że nawet duże kancelarie w Warszawie mają swoje ograniczenia kadrowe, więc wielu młodych prawników nie znajduje pracy.

– Rynek weryfikuje oczekiwania młodych, którzy uważają, że praca prawnika wygląda jak w serialu „W garniturach”, czyli polega na jeżdżeniu drogimi samochodami i wygrywaniu sporów bardziej sprytem niż wiedzą – dodaje Fus.

A jak się okazuje, znalezienie pracy w dużej kancelarii będzie wkrótce jeszcze trudniejsze.

- Rynek się zmienia i wprowadza nowe technologie – opowiada Jakub Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird. Mowa o kancelarii Dentons, współpracującej z komputerowym gigantem IBM przy stworzeniu systemu sztucznej inteligencji o nazwie „ROSS”.

Jedną z nich jest kancelaria Dentons, współpracująca z komputerowym gigantem IBM przy stworzeniu systemu sztucznej inteligencji o nazwie ROSS. Ma on zastąpić młodszych asystentów prawnych w kancelariach, przeprowadzając przegląd orzecznictwa w ciągu kilku sekund. Taki system może być wprowadzony przez większe kancelarie w ciągu najbliższych 2–5 lat.

– Dlatego warto szukać niszy specjalizacyjnej – podsumowuje Piotr Stryjewski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • świat się zmienia(2016-03-17 12:27) Odpowiedz 131

  Z jednej strony rynek oczekuje specjalizacji, z drugiej aplikacje promują ogólność. Gdzie tu sens. Aby zostać radcą prawnym wymaga się nauki wielu przedmiotów od administracyjnego do karnego, gdzie wiadome jest, że utrzymanie bieżącej wiedzy z jednej dziedziny prawa jest obecnie praktycznie na granicy ludzkich możliwości. Po co zatem przy ograniczonych zasobach czasowych, marnować czas prawnika od podatków na naukę prawa karnego? I tak nie będzie go stosował, bo nikt rozsądny nie idzie ze sprawą karną do specjalisty od podatków. Czas spędzony na uczeniu prawa karnego jest dla niego czasem straconym, a którym mógł poświęcić na zdobywanie wiedzy z prawa podatkowego. Obecny system dochodzenia do zawodu - to marnowanie czasu młodych ludzi i zupełne nieliczenie się z potrzebami rynku.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Alek(2016-03-17 11:14) Odpowiedz 122

  "zeszłego roku w Polsce jako bezrobotni zarejestrowało się prawie 200 radców prawnych i adwokatów" bo dzieki temu dostaje sie dotacje na zalozenie kancelarii min. 20 tys zł... a i wiecej (do 40 tys zł).

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ewas32(2016-03-17 23:21) Odpowiedz 81

  Tak jak u lekarzy każdy lekarz kończy medycynę, ale potem zostaje specjalistą od oczu – okulista, zębów dentysta, serca – kardiolog itd. A u nas prawnik kończy prawo ok., ale potem ma się specjalizować ogólnie powiedzieć o wszystkim ale w jednej działce ma być obcykany. Dziś nie jest możliwe znanie się na wszystkim tego jest za dużo, jest to fizycznie niemożliwe. Jak ktoś pisał tylko specjalizacja, jak mam problem z podatkami to idę do prawnika od podatków, jak z karnym to do karnicy itd. Nikt nie pójdzie z podatkami do kogoś co 20 lat siedzi w prawie karnym, albo z karnym do tego co się zajmuje podatkami i tak powinno być, prawnik ma mówić ogólnie wiedzieć, ale w swojej działce ma cytować ustawę zawsze aktualną, wyroki itd. Ja z oczami nie idę do kardiologia to proste.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Specjalista(2016-03-17 19:45) Odpowiedz 71

  tak tak zatrudniają studentów bo niby nie ma specjalistów. Brutalna prawda jest taka, że takich małych kancelarii nie stać na specjalistów. Fajnie się wmawia studenciakom żeby sie specjalizowali najlepiej w małych kancelariach za małą kase :)

 • T1000(2016-03-17 22:09) Odpowiedz 52

  W Niemczech wiele osób rozpoczyna karierę prawniczą po aplikacji i drugim egzaminie państwowym w wielu ok. 28-30 lat, bo edukacja prawnicza trwa tam minimum 7 lat i dają radę. Aplikacja daje im warsztat a tzw. referendariat ogląd tego, w jakich rolach i u jakich pracodawców można być prawnikiem oraz jak wygląda praca prawnicza w sądzie, prokuraturze, kancelarii adwokackiej czy w firmie. Jasny i czytelny system, w którym można planować i się realizować bo państwo płaci każdemu aplikantowi 800 Euro miesięcznie. No ale to Niemcy a nie polska patologia.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • wszystko się zmienia tylko nie to(2016-03-17 12:41) Odpowiedz 41

  Z jednej strony rynek oczekuje specjalizacji, z drugiej aplikacje promują ogólność. Gdzie tu sens. Aby zostać radcą prawnym wymaga się nauki wielu przedmiotów od administracyjnego do karnego, gdzie wiadome jest, że utrzymanie bieżącej wiedzy z jednej dziedziny prawa jest obecnie praktycznie na granicy ludzkich możliwości. Po co zatem przy ograniczonych zasobach czasowych, marnować czas prawnika od podatków na naukę prawa karnego? I tak nie będzie go stosował, bo nikt rozsądny nie idzie ze sprawą karną do specjalisty od podatków. Czas spędzony na uczeniu prawa karnego jest dla niego czasem straconym, a którym mógł poświęcić na zdobywanie wiedzy z prawa podatkowego. Obecny system dochodzenia do zawodu - to marnowanie czasu młodych ludzi i zupełne nieliczenie się z potrzebami rynku.

 • ewas32(2016-03-17 23:13) Odpowiedz 10

  test

 • zawiedziona(2016-03-18 11:07) Odpowiedz 00

  Aplikanci często pracują na umowę zlecenie za kwotę około 1500-1600 zł brutto, jak taka osoba ma zarobić na dostęp do specjalistycznych publikacji, opłacić sobie aplikację i utrzymać siebie i rodzinę. Polska to dziwny kraj

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ewas32(2016-03-17 23:21) Odpowiedz 00

  Jak ktoś pisał specjalizacja to pierwsze co trzeba zrobić. Tak jak u lekarzy każdy lekarz kończy medycynę, ale potem zostaje specjalistą od oczu – okulista, zębów dentysta, serca – kardiolog itd. A u nas prawnik kończy prawo ok., ale potem ma się specjalizować ogólnie powiedzieć o wszystkim ale w jednej działce ma być obcykany. Dziś nie jest możliwe znanie się na wszystkim tego jest za dużo, jest to fizycznie niemożliwe. Jak ktoś pisał tylko specjalizacja, jak mam problem z podatkami to idę do prawnika od podatków, jak z karnym to do karnicy itd. Nikt nie pójdzie z podatkami do kogoś co 20 lat siedzi w prawie karnym, albo z karnym do tego co się zajmuje podatkami i tak powinno być, prawnik ma mówić ogólnie wiedzieć, ale w swojej działce ma cytować ustawę zawsze aktualną, wyroki itd. Ja z oczami nie idę do kardiologia to proste. Świat się zmienia tylko nauka prawa stoi w miejscu.

 • ewas32(2016-03-17 23:22) Odpowiedz 00

  Dziś nie jest możliwe znanie się na wszystkim tego jest za dużo, jest to fizycznie niemożliwe. Jak ktoś pisał tylko specjalizacja, jak mam problem z podatkami to idę do prawnika od podatków, jak z karnym to do karnicy itd. Nikt nie pójdzie z podatkami do kogoś co 20 lat siedzi w prawie karnym, albo z karnym do tego co się zajmuje podatkami i tak powinno być, prawnik ma mówić ogólnie wiedzieć, ale w swojej działce ma cytować ustawę zawsze aktualną, wyroki itd. Ja z oczami nie idę do kardiologia to proste.

 • matylda(2016-03-18 03:14) Odpowiedz 03

  Ja to jestem przerażona, ludzie uczą się tyle lat, zdają te egzamin, przecież egzamin radcowski czy jakikolwiek inny to nie zabawa, a potem nie mają co ze sobą zrobić i na słuchawce lądują. A jak znajdują się jakcyś bardziej gospodarni, to i słuchawkę wykorzystać potrafia, moja znajoma np wykupiła abonament na porady prawne przez telefon. zaskakuje mnie, jak kreatywni są młodzi ludzie, pomimo tych kłód rzucanych pod nogi na każdym kroku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama