statystyki

Pozbawienie praw publicznych na cenzurowanym. To martwa instytucja

autor: Patryk Słowik17.03.2016, 07:34; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:17
Napiętnowani społecznie

Napiętnowani społecznieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W 1997 r. polskie sądy orzekły taką karę blisko 4 tys. razy. W 2010 r. zastosowały ją w zaledwie 15 przypadkach, a 4 lata później w 12. Eksperci przyznają, że mamy do czynienia z martwą instytucją.

Reklama


Zgodnie z kodeksem karnym pozbawienie praw publicznych jest najistotniejszym środkiem karnym. A pytani przez nas prawnicy choć rozumieją, dlaczego nie jest on stosowany, to uważają, że jest nadal potrzebny.

Brak dolegliwości

Zgodnie z art. 40 par. 1 kodeksu karnego pozbawienie praw publicznych obejmuje między innymi utratę czynnego i biernego prawa wyborczego, niemożność pełnienia wysokich funkcji w administracji, utratę posiadanego stopnia wojskowego i orderów.

– Sędziowie nie orzekają o pozbawieniu praw publicznych, gdyż wiedzą, że jest to dla przeciętnego człowieka środek karny zupełnie niedolegliwy – tłumaczy Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama