statystyki

Prokuratorzy uciekają przed PiS-em na emeryturę

autor: Ewa Ivanova16.03.2016, 07:43; Aktualizacja: 16.03.2016, 08:10
Zbigniew Ziobro podczas konferencji

Zbigniew Ziobro obsadza stanowiska prokuratorami z Ad Vocemźródło: PAP

Od początku roku odeszło na emeryturę 189 osób. To więcej niż w poprzednich latach. W 2015 r. odeszło tylko 144. Większość decyzji przyspieszyła „dobra zmiana”, czyli reforma prokuratury autorstwa PiS, która weszła w życie 4 marca.

Reklama


Reklama


– Wielu obawiało się czystek, upolitycznienia i ręcznego sterowania śledztwami, stąd decyzje o odejściu – słyszymy od prokuratorów.

Bezlitosne degradacje

Nowa ustawa pozwoliła na pełną weryfikację kadr na poziomie Prokuratury Krajowej (zastąpiła Prokuraturę Generalną) i w prokuraturach regionalnych (zastąpiły apelacyjne). W „krajówce” nie znaleźli się doświadczeni śledczy – wielu trafiło do rejonów z tytułem i pensją prokuratora PG. Taki los spotkał legendarnego twórcę wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztofa Parchimowicza, który trafił do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów. Na najniższym szczeblu znalazł się też były szef Krajowej Rady Prokuratury Marek Staszak (Warszawa-Śródmieście-Północ). Do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola trafił Andrzej Janecki, który brał udział w konkursie na prokuratora generalnego. Doktor Krzysztof Karsznicki znalazł się w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. Laura Łozowicka została skierowana do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Prokurator Ireneusz Szeląg, jako prokurator PG (przeszedł wcześniej w stan spoczynku w prokuraturze wojskowej), trafił do rejonu Warszawa-Śródmieście. Na rejon do Warszawy-Ochoty skierowano też Małgorzatę Wilkosz-Śliwę. Do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga trafiła – na szeregowego śledczego – zastępczynię Andrzeja Seremeta Marzenę Kowalską (wcześniej była prokuratorem apelacyjnym w Warszawie).

– Degradacja to druga co do surowości kara dyscyplinarna. Tyle że zrobiono to zgodnie z nowym prawem. Chodzi o upokorzenie – mówi jeden z prokuratorów.

– To nie jest rodzaj kary dyscyplinarnej. Niepowołani do Prokuratury Krajowej wracają zwykle do miast, z których pochodzą. Kara dyscyplinarna to najczęściej przeniesienie do jednostki z dala od miejsca zamieszkania. Wiąże się z konsekwencjami finansowymi: wstrzymuje bieg do uzyskania następnej stawki awansowej na trzy lata – uważa Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Na razie do związku nie docierają skargi od zsyłanych.

Zaciąg katowicki

Wymiana kadr dotyka prokuratury regionalne. W stolicy szefem został Andrzej Szeliga, we Wrocławiu Piotr Kowalczyk. Obaj są związani ze stowarzyszeniem prokuratorów Ad Vocem. W Łodzi powołany został Jarosław Szubert, zajmujący się sprawą zabójstwa generała Marka Papały. W Krakowie władzę objął Marek Woźniak. W Rzeszowie Jaromira Rybczaka zastąpił Jerzy Dybus z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. W Gdańsku władzę ma objąć Andrzej Golec z pionu lustracyjnego IPN.

– Czołową za Seremeta apelację krakowską zastępuje zaciąg katowicki. Kuźnią kadr jest stowarzyszenie Ad Vocem, skupiające byłych funkcyjnych pozbawionych stołków po rządach PiS w latach 2005–2007 – ocenia jeden ze śledczych. To grupa ok. 20 osób, która czekała na swój moment. – Z regionu katowickiego jest prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, wszyscy zastępcy PG: Robert Hernand, Marek Pasionek, Krzysztof Sierak. Podobnie jak dyrektor biura kadr – Jarosław Hołda – komentuje.

Na szefa Prokuratury Regionalnej w Katowicach wrócił Tomasz Janeczek, który nalegał na zatrzymanie Barbary Blidy. Jego zastępcą został Adam Roch, prowadził sprawę lobbysty Marka Dochnala. Małgorzata Bednarek, szefowa Ad Vocem, została naczelnikiem wydziału do spraw przestępczości zorganizowanej zamiejscowego oddziału Prokuratury Krajowej. Jako prokurator okręgowy w Bielsku-Białej nadzorowała śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w bielskim sądzie.

– Może teraz powstanie podobne stowarzyszenie skupiające sieroty po Seremecie. Poczekają kilka lat i przejmą władzę. O ile wybory przegra PiS – mówi jeden ze śledczych. I komentuje, że tę walkę o władzę, stołki i tytuły obserwuje kilka tysięcy zwykłych prokuratorów, jest to dla nich demotywujące i źle odbije się na wizerunku prokuratury. – W takich warunkach nie jest łatwo pracować. Widzi się dziwne nominacje. Szefami dużych jednostek zostają np. ludzie z IPN, którzy są oderwani od rzeczywistości. Stanowiska obsadzane są „swoimi”. Sięga się po członków rodzin, np. szefową PO w Częstochowie została Elżbieta Funiok, żona członka Ad Vocem – Przemysława Funioka. 

Zaciąg krakowski Seremeta zastępują ludzie ściągani z Katowic

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • ja(2016-03-16 09:17) Odpowiedz 6240

    "Boją się PIS" ? Ten się boi co ma coś na sumieniu - boja się że ich nieudolność albo niechlubna przeszłość (może współpraca z SB) wyjdzie na jaw. PO-PSL i wcześniej Wałęsa ich chronili więc sobie spokojnie siedzieli - teraz strach ich ogarnął? Kto jest dobry w swej pracy i uczciwy nie ma się czego bać. Warto to samo ruszyć na uczelniach -tam siedzą 70-80 latki panowie rektorzy w układach i nie dopuszczają młodych, a sami są dawno emerytami.

  • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2016-03-16 09:07) Odpowiedz 4934

    Kto jest kim – pięknie . Niech tworzą sobie marsze protestacyjne zmierzające donikąd. Przegrana PO/PSL nie była dla nich zaskoczeniem, oni już w 2014 (po taśmach prawdy) wiedzieli że PiS ma ponad 40 % poparcia Polaków. Liczyli że uda się im sfałszowanie wyborów, tak jak samorządowych ale dzięki Komitetom Kontroli Wyborów okazało się to nie możliwe.

  • o(2016-03-16 09:25) Odpowiedz 4922

    no i dobrze, będzie więcej pracy dla młodych

  • ignac(2016-03-16 08:25) Odpowiedz 3747

    winny ucieka, niewinny się nie boi

  • gość(2016-03-16 09:41) Odpowiedz 3520

    uciekają bo podobno mają po 17 000 tys złotych emerytury co miesiąc w sile wieku i to pionki w tv było, a inni mają mieć po 300 zł emerytury po 40 latach pracy, gdzie na świecie jest taka złota rybka? w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • prawnik(2016-03-16 11:12) Odpowiedz 283

    Już od 3 lat było wiadomo, że w 2016 roku będą masowe odejścia prokuratorów w stan spoczynku w wyniku REFORMY EMERYTALNEJ i wydłużenia wieku przejścia prokuratorów w stan spoczynku. Proponuję zapoznać się np. z informacjami Związku Zawodowego Prokuratorów i danymi historycznymi.

  • Inspektor Pracy(2016-03-16 11:43) Odpowiedz 2711

    Na emeryture - a jaką POdmostową? Skoro Bolek był SBkiem to kto wie kto tak naprawdę Tuskowi do hotelu spółdzielni świetlik dostarczał --maryche? -- była ponoć „najlepsza w hotelu! --Gdy inni pracowali od wczesnych, młodych lat także w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych Tusk sobie ćpał i robił burdy na stadionach. Wielu robotników za komuny miało znacznie więcej przepracowanych w tych warunkach niż stanowił minimalny wymóg. Do tego , znaczna Ich część dodatkowo przepracowała dużą ilość w dni ponadustawoe w soboty i święta. Były ćpunek Tusk już jako Premier aby Ich okraść wydał Ustawę którą aż 8 lat do tyłu zmienił zasady gry i pozbawił większość z Nich z tych praw. Wszystko to klepnęli dyspozycyjni Trybunalscy a dyspozycyjne Gazety Rządowe i Prawne zamiotły afere pod dywan. --czy to było uczciwe! Nie było z uzasadnieniem żadnego problemu :. Ponoć Nikt za tak zatrudnionych nie płacił dodatkowych do ZUS składek za ten przywilej! -”no to co on Tusk wyprzedawał jak ćpun rodowe srebra?” --jak nie zyski z pracy tak zatrudnionych ? Kto budował te zakłady które On upłynniał.? Temu samemu nacpańcowi nie przeszkadzało oświadczyć publicznie " Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzono dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy! -- Kto wie kto tak naprawdę Tuskowi do hotelu spółdzielni świetlik dostarczał --maryche?

  • nop(2016-03-16 12:03) Odpowiedz 2510

    Odebrać stan spoczynku i wysokie emerytury!Huby żerujące na krwawicy Narodu.

  • koko spoko(2016-03-16 11:26) Odpowiedz 1914

    Jak to uciekają. Przecież są awanse. Ot taki gość co został prokuratorem okręgowym w Warszawie. Z szeregowego prokuratora od razu na okręgowego. To jest coś. A że nigdy nie pełnił żadnej funkcji kierowniczej? To nieistotne. Że nie ogarniał nawet własnego referatu? Co tam. Nawet to że ledwo dostał tytuł prokuratora bo po aplikacji stwierdzono, że się nie nadaje to też tylko wymysł poprzedników. Najważniejsze, że się jest ziomalem Ziobry. I to jest dzisiaj główny klucz do awansu.

  • Gui(2016-03-16 12:43) Odpowiedz 176

    Imponujace jest tempo dobrej zmiany. Tyle lat wszystko stalo w miejscu.

  • Teo(2016-03-16 10:01) Odpowiedz 178

    Mój Boże jak oni otumianili ten ciemny lud. Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada.

  • alleluja i do przodu...(2016-03-16 12:46) Odpowiedz 1513

    zaraz będą strajki medyków żądających (corocznych) podwyżek, zacznie się szantaż i straszenie wyjazdami z kraju.....-- w Polsce winna być kilkuletnia DYKTATURA żeby "członkowie KAST" zostali wreszcie unicestwieni...!!! wreszcie przestano by udawać ...demokrację i groteskową niezawisłość...

  • To norma w RP(2016-03-16 16:59) Odpowiedz 131

    Takie ucieczki ze stanowisk na emerytury są po każdej zmianie władzy i nie tylko wśród prokuratorów. Ot, polska specjalność.

  • xxxzl(2016-03-16 15:59) Odpowiedz 1211

    To co sie wyprawia to jest skandal nad skandale.Jak mozna tak poniewierac starszych ,wyksztalconych ludzi.Kiedy skonczy sie to szalenstwo.Nie chce sie ogladac zadnych wiadomosci ,bo szalencze wypowiedzi draznia normalnych ludzi,Jeden madrzejszy od drugiego.A niektorzy ludzie temu szalenstwu skanduja,rzad dobry bo daje.Gorzej ,jak nie bedzie skad brac.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Ryszard(2016-03-16 18:49) Odpowiedz 114

    Czyli DOBRA ZMIANA I WRESZCIE ....... POKOLENIOWA !!!!!!!

  • alka(2016-03-16 12:25) Odpowiedz 86

    szkoda słów na głupie komentarze

  • apropo(2016-03-17 00:06) Odpowiedz 82

    widocznie mają się czego bać ale nie uciekną daleko, za krótkie łapki.

  • Arek"Aiwa-Platz"(2016-03-16 13:09) Odpowiedz 57

    Pani Kowalskiej to nie ma co bronić. Tuż przed degradacją podpisała zażalenie do NSA w/s ukarania Seremeta grzywną 1000zł. za stwierdzoną przez WSA w W-wie bezczynność (II SO/Wa 181/15). Należało się jak psu micha a ona się odwołuje, bo to jakoby pierwszy raz, więcej Prokuratorowi Generalnemu się to nie zdarzy itd. Niby jak raz - to można łamać prawo według tej specjalistki co rolę prokuratora pomyliła z adwokatem.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kaja(2016-03-17 07:01) Odpowiedz 33

    Nie czytacie artykułu? wypisujecie głupoty, uciekają. bo ich zeszmacono, zdegradowano. Gdyby jeden z drugim, którzy komentują byli zdegradowani ze swojego wysokiego stanowiska na najniższe ty by też tak nie postąpili?

  • Bolesław(2016-03-17 19:32) Odpowiedz 21

    WRESZCIE WIETRZENIE W STAJNI. WRESZCIE!