statystyki

Komisja Wenecka: Należy opublikować wyrok TK z 9 marca. To najważniejsze

11.03.2016, 18:04; Aktualizacja: 11.03.2016, 18:35
Gianni Buquicchio  Komisja Wenecka

- Pozwolę sobie zwrócić się do wszystkich sił politycznych w Polsce o konstruktywność - większość (parlamentarna) i opozycja będą musiały działać razem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, zgodnie oczywiście z konstytucją - zaapelował szef Komisjiźródło: PAP

Pierwszą rekomendacją Komisji Weneckiej po wydaniu w piątek opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest opublikowanie środowego wyroku Trybunału - poinformowali przedstawiciele Komisji na konferencji prasowej w Wenecji.

reklama


reklama


"Wczoraj nasi sprawozdawcy odbyli długie spotkanie z przedstawicielami władz Polski, by wymienić się opiniami i wysłuchać ich komentarzy" - powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio rozpoczynając konferencję; wyraził też wdzięczność dla Warszawy za "owocną wizytę w Polsce" i możność odbycia spotkań, które pozwoliły na opracowanie szkicu opinii KW.

"Wersja opinii, która wyciekła, została jak widać uzupełniona o poprawki, co jest rzeczą normalną (...) i przyjęliśmy ją dziś rano. Nie było zbyt wiele różnic między jedną a drugą opinią" - zaznaczył Buquicchio, nawiązując do faktu, że szkic opinii wyciekł do mediów.

"Tak czy inaczej wersja ostateczna jest wersją obowiązującą opinii" - podkreślił.

Powiedział też, że chciałby podziękować za "otwartość pana ministra (Konrada Szymańskiego), który powiedział nam, że jest bardzo mocno zaangażowany w znalezienie rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w Polsce".

"Pozwolę sobie zwrócić się do wszystkich sił politycznych w Polsce o konstruktywność - większość (parlamentarna) i opozycja będą musiały działać razem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, zgodnie oczywiście z konstytucją" - zaapelował szef Komisji.

"Trybunał Konstytucyjny musi móc pracować, by wykonywać swą rolę strażnika konstytucji" - podkreślił.

Gianni Buquicchio powiedział dziennikarzom, że do projektu opinii dodano dwie strony poprawek.

„Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego muszą być wprowadzane w życie i publikowane” - oświadczył przewodniczący. „To jest bardzo ważne dla demokracji” - zauważył.

Podczas konferencji prasowej Buquicchio zwrócił uwagę na zapis z opinii o tym, że osłabienie pracy Trybunału jest rezultatem działań zarówno poprzedniej, jak i obecnej większości w parlamencie. „A więc każdy ponosi za to odpowiedzialność” - powiedział. Dlatego zdaniem przewodniczącego tak ważne w obecnej sytuacji jest to, by wszystkie siły polityczne stanęły razem i wybrnęły z tej sytuacji. Apel o współpracę wszystkich sił powtórzył kilkakrotnie.

Szef Komisji pytany o to, czy to była sprawa trudna i wyjątkowa, odparł, że wyjątkowość jej polegała na ogromnym zainteresowaniu mediów.

Jeśli chodzi o istotę, to nie była to sprawa wyjątkowa - zapewnił Buquicchio. Zaznaczył zarazem, że sprawa Polski stała się „kwestią polityczną”. Przypomniał, że podczas swej lutowej wizyty w Warszawie mówił polskim rozmówcom, że jest to zarówno kryzys prawny, jak i polityczny. Ujawnił, że w czasie rozmów z polską delegacją zapewniał, że Komisja Wenecka jest bezstronna i nie ma żadnych sympatii politycznych. „Jedyna sympatia, jaką mamy, to wobec demokracji” - dodał.

To od Polski zależy rozwiązanie obecnego kryzysu - oznajmił Buquicchio, odnosząc się do wcześniejszych słów ministra Szymańskiego, że Komisja nie wykorzystała w pełni okazji, by pomóc Polsce.

„Mam nadzieję, że władze przeanalizują dogłębnie tekst i będą starały się zrealizować rekomendacje Komisji” - oświadczył.

Jeden ze sprawozdawców opinii na temat Polski Christoph Grabenwarter z Austrii podkreślił, że obecnie najważniejszą rekomendacją jest to, by opublikować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bo to – jak wskazał - byłby punkt wyjścia do rozwiązania kryzysu.


reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • Oto mój głos(2016-03-11 18:25) Odpowiedz 4218

    Najpierw, umocowana konstytucyjne do nadzoru nad Trybunałem Konstytucyjnym nadinspektor Kempa musi mieć dobry humor by zezwolić na publikację. Do 9 marca b.r. tylko Ukraina i Białoruś były w gronie państw którym zdarzyło się nie opublikować orzeczeń Sądu Konstytucyjnego. Teraz w to bagno wpędza Polskę prezes i jego marionetki. Może powołać Grupę Mińską zamiast Wyszehradzkiej?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Inspektor Pracy(2016-03-11 18:53) Odpowiedz 4037

    Należy jak najszybciej rozwiązać to wzajemne sobiepaństwo z niby TK !!...................... Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:Kocham SBków ,Kocham Milicje ,Kocham Wojskowych gdyż to Oni ochraniali mnie jak ćpałem w hotelu spółdzielni Świetlik ale POtem publicznie też oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać. ....................................Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje StatusQuo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą sami iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . .....To przez tych wykształciuchów Ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i wykształciuchów z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Wszyscy widzą jak roztrwoniono Ich składki. Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Piotr z Augustowa(2016-03-11 19:43) Odpowiedz 335

    Członkowie Komisji Weneckiej stoją tam, gdzie kiedyś stało ZOMO. To ukryta opcja niemiecka. To prawnicy gorszego sortu. Dzień bez Smoleńska jest dniem straconym. I npech nikt nam nie wciska, że białe jest białe, a czarne, to czarne.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Kto łamie Domniemanie Konstytucyjności Ustawy(2016-03-11 18:22) Odpowiedz 3135

    Przedstawiciele narodu to SEJM ,SENAT i PREZYDENT a nie TRYBUNAŁ Dlatego TK powinien stosować się do Ustawy. Może orzekać (bo to jego rola) by ją zmienić ,ale wcześniej powinien się do niej zastosować. Tego TK nie zrobił i złamał Konstytucję (domniemanie konstytucyjności ustawy obowiązuje również TK)

  • Kto łamie Konstytucje RP(2016-03-11 18:20) Odpowiedz 2933

    Rozdział I Art. 4. Konstytucji RP.......... 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu................ 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Polak(2016-03-11 18:26) Odpowiedz 2837

    Dziadostwo weneckie

  • Komu zależy by złamać rzdz. 1 art.4 Konstytucji RP(2016-03-11 18:28) Odpowiedz 2633

    W UE rządzi frakcja lewacko-liberalna, Podobna programowo jak przez ostatnie 8 lat PO-PSL. Natomiast KW "podlega" Radzie Europy. w UE , To jakiego wyroku się spodziewaliście. Ten wyrok KW wybitnie łamie rozdz.1 art.4 Konstytucji RP i naciąga prawo dla ich , a nie naszych korzyści.

  • smok_wincenty(2016-03-11 18:50) Odpowiedz 237

    Po komentarzach widać że wypowiadają się prawie sami prawnicy konstytucjonaliści. Aż miło poczytać... a nie chwila ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ...hag(2016-03-12 08:43) Odpowiedz 2121

    powiedzieć wam lemingi z PO i Nowoczesnej gdzie sobie możecie wsadzić ten "wyrok"? Opublikujcie go.. na "Pudelku" lub "Nasze klasie". Jaki wyrok taka publikacja. Komentarze do Konstytucji jest jednoznaczny: Trybunał w zakresie orzekania, w treści wyroku powinien podlegać konstytucji, To jest dla niego najważniejszy akt prawny. Natomiast w zakresie tego jak TK funkcjonuje, jak się zbiera, jak obraduje podlega ustawom. Wynika to nie tylko wprost z Konstytucji, ale tak jest to komentowane przez wszystkich komentatorów

  • nka(2016-03-11 21:04) Odpowiedz 2025

    W zadnym razie proszę tego nie drukować,już lepiej niech rozstrzygnie ulica.Dośc poddaństwa i wtrącania sie w nasze sprawy.Krew popłynie,łby zdrajców potoczą sie do rynsztoka i znowu będzie wolna-niepodległa Polska

  • gość(2016-03-12 04:51) Odpowiedz 1823

    Żeby Komisja Wenecka kazała sprzedać Polskę to co? Pewnie KOD i PO zaraz by sprzedali.

  • kolon(2016-03-11 21:07) Odpowiedz 410

    https://www.facebook.com/citymen.plock/posts/749718338492070

  • StAAbrA(2016-03-13 08:52) Odpowiedz 19

    Nie mają nic do czytania ? - przecież Łętowska pUBlikuje . Alejajatollach pewnie też . A Ladazoll , to na bank .