statystyki

Jest wyrok ws. noweli ustawy o TK: Niezgodna z zasadami poprawnej legislacji

09.03.2016, 13:49; Aktualizacja: 09.03.2016, 14:06
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: PAP

Kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych - orzekł w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

reklama


reklama


12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Według TK nowela uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie" i ingerowała w jego niezależność. TK odrzucił zarzut, że rozstrzygał we własnej sprawie, bo nie ma innego organu, który by to zbadał.

TK nie uznał zaś za niekonstytucyjny trybu uchwalenia noweli. Uznał, że nowela jest zgodna z art. 186 konstytucji.

Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie TK Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski (wybrani w grudniu ub.r. przez obecny Sejm).

O uznanie niekonstytucyjności noweli wnieśli posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS. We wtorek 12-osobowy skład TK przez cały dzień słuchał skarżących, którym zadawał też pytania. W TK nie stawił się nikt z Sejmu, Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego. Według nich sprawa powinna być rozpoznana - tak jak stanowi nowela - w składzie 13-osobowym i według kolejności wpływu. TK oddalił wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy.

Premier Beata Szydło mówiła we wtorek, że jej obowiązkiem jest publikowanie w Dzienniku Ustaw tych orzeczeń TK, które podjęto na mocy obowiązującego prawa. "W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować" - dodała. Politycy PiS uważają, że zebranie się TK w12-osobowym składzie oznacza, że orzeczenie będzie nieważne. Według rządu jakakolwiek decyzja nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa, a rozprawa to tylko "spotkanie sędziów"

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • Patologia Obywatelska(2016-03-09 14:36) Odpowiedz 1914

    Trybunał ogłosił wyrok ws. ustawy o TK. Treść jest identyczna z orzeczeniem ujawnionym w internecie Jedni pisza innym dają a jeszcze inni czytaja takie to niezależne sądy u nas są.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • mecenas Roman(2016-03-09 15:12) Odpowiedz 1617

    Budka i inni z PO dlatego tak atakowali wPolityce za opublikowanie gotowego orzeczenia bo wiedzieli,że szykuje się kolejna,tym razem bardzo poważna wpadka prawno-wizerunkowa.Trybunał do dymisji!Teraz! Gratuluję dziennikarzom wPolityce.W TV Republika transmituje orzeczenie Trybunału jednocześnie pokazując akapity materiału,który publikowaliście.Wyrok ustalony z góry- bezprawie !Trybunał do dymisji ! Desperacja Budki,Rzeplińskiego i innych poraża.Lepiej jednak,że są w stanie tej desperacji niż mieliby mieć jakikolwiek dalszy wpływ na rzeczywistość prawno-polityczną.Bałagan prawny po PO ciągnie się do dziś.

  • Rumcajs(2016-03-09 15:02) Odpowiedz 1419

    TK to banda rozbójników

  • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2016-03-09 15:08) Odpowiedz 1418

    Jak TK ma rządzić to po co jest sejm i senat ? trzeba coś zrobić rozwiązać sejm,senat lub TK i mamy zaoszczędzone pieniądze i nerwy . -------------Kiedy w końcu zainteresują się panem Rzeplińskim odpowiednie organy odpowiadające za przestrzeganie prawa w Polsce?- Łamanie konstytucji jest przecież karalne.

  • ala(2016-03-09 15:46) Odpowiedz 126

    wszyscy piszący z waszych wpisów widać że nie wiecie co tj TK i jaką rolę pełni w państwie

  • Logik(2016-03-09 15:45) Odpowiedz 913

    "JA NARÓD, MY RZEPLIŃSKI" orzekamy...

  • Obywatel Obywateli(2016-03-09 19:23) Odpowiedz 92

    .............W Polsce nie ma Konstytucji ,nie ma prawa ,nie ma uczciwości społecznej. Jest tylko grupa Ludzi sprawujących władze jak w starożytnym Rzymie . Już mnie nikt nie przekona ! Można ukraść wszystko i wszystkim ,można wstecznie zagrabić jeżeli władza ma w danej chwili taka potrzebę ,Sędziowie są (szczególnie z TK dyspozycyjni --wiek emerytalny nawet dla tych co pracowali od 15r życia, szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy, brak uznania pracy w czasie ponadustawowym (art 12 Ustawy o Emeryturach Podmostwoych)- czy zamknięty katalog zawodów tych prac ,bez kontroli Sądów) . . W Polsce jest szczególnie wyeksponowane prawo siły wpływów. Konstytucja to fasada pięknych życzeń odwołująca się do Ustaw gdzie nawet za prawo własności pojazdów samochodowych złomowanych każe sie płacić 10zł za brak kilograma. Mafie POlityczne ,Milicyjne ,Wojskowe sfery wpływów ,ubezpieczeniowych ,notarilanych,rolnicze ,nauczycielskie ,górnicze ,klerykalne, sądowe --rozszarpują co każdy potrafi . Tusk nauczył jednego -wszystko można ukraść ,roztrwonić ,zaprzedać ,nie ma w Polsce żadnej świętości i frajerem jest uczciwy.

  • KLL(2016-03-09 16:26) Odpowiedz 78

    Rzepliński (oraz jego dwóch koleżków) powinni zostać wykluczeni z TK z chwilą gdy zajęli się pisaniem ustawy, czego zabrania im prawo. Zwłaszcza że potem jeszcze omijali prawo, idąc do Komorowskiego z gotową ustawą, bo przecież TK nie ma inicjatywy ustawodawczej. To są pionki polityczne, a nie sędziowie, jak dowodzi dzisiejszy wyciek orzeczenia. Musieli biedactwa uzyskać imprimatur postkomunistów, żeby wydać orzeczenie. Nie rozumiem, dlaczego moje podatki ciągle idą na ich pensje.

  • Seer(2016-03-09 15:01) Odpowiedz 610

    A **** zasada NEMO IUDEX IN CAUSA SUA jest zgodna z menu fanfarona. A Ruskie dziela polaczkow po swojemu...

  • baca--Czy ktoś jest zaskoczony ?(2016-03-09 17:50) Odpowiedz 62

    czy to ten sam wyrok co opublikowany dzisiaj rano w necie ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • helmut(2016-03-09 17:07) Odpowiedz 53

    Święte krowy nie uznają władzy ustawodawczej, więc na jakiej podstawie działają? I czyją są ekspozyturą?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • zofia(2016-03-09 17:35) Odpowiedz 42

    Parafrazując znany cytat: Konstytucja - konstytucją , a sprawiedliwośc musi być po naszej stronie. - Zdaje sie wołać polska władza sądownicza. Zdaniem profesorów - konstytucjonalistów niedopuszczalnym jest , by Sejm nawet tymczasowo, pozostawał jedynie pod kontrolą Prezydenta. Oczywiście zdaniem tych samych autorytetów , władza sądownicza może być jedyną , która nie podlega niczyjej kontroli, poza własną - pozorną. Tymczasem art 10 KOnstytucji RP mówi wyraźnie: 1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i RÓWNOWADZE(!!!) władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. 2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały. Trójpodział owszem jest, ale jaka to równowaga, gdy jeden może kontrolować drugiego , samemu pozostając ponad wszystkim? W nawiązaniu do obecnego posiedzenia TK warto przytoczyć równiez Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Konstytucja mówi więc wyraźnie, że jeśli w Tejże KONSTYTUCJI jest odesłanie w jakiejś sprawie (np. sposobu procedowania przez TK) do USTAWY, to ta USTAWA ma moc KONSTYTUCJI!!! Jeżeli nawet więc przyjąćby, że TK chce bronić demokracji, to bez wątpienia robi to łamiąc KONSTYTUCJĘ. Najwyraźniej więc komuś TK się z KODem pomyliło, co jest tym dziwniejsze , że te skróty nawet nie są do siebie podobne.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Inspektor Pracy(2016-03-11 14:12) Odpowiedz 11

    ....Rozwiązać TK....... Żyję już w tym Polskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. ............Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:Kocham SBków ,Kocham Milicje ,Kocham Wojskowych gdyż to Oni ochraniali mnie jak ćpałem w hotelu spółdzielni Świetlik ale POtem publicznie też oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać