statystyki

Niezadowolenie klienta, to pozew przeciwko pełnomocnikowi

autor: Ewa Maria Radlińska09.03.2016, 06:18; Aktualizacja: 09.03.2016, 06:29

Sam brak satysfakcji klienta z końcowego wyniku postępowania sądowego i niezadowolenie z tego, że radca prawny nie wniósł skargi kasacyjnej, nie narusza dóbr osobistych klienta.

Powód J. J. domagał się zasądzenia od radcy prawnego kwoty 80 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Radca był jego pełnomocnikiem z urzędu w sprawie toczącej się przed sądem administracyjnym. A klient niezadowolony z rozstrzygnięcia, zarzucił prawnikowi nieprawidłowe postępowanie przy wykonywaniu obowiązków związanych z reprezentacją jego interesów.

Zakres wyznaczenia

Chodziło o sprawę ze skargi J. J. na decyzję wojewody w przedmiocie odmowy udostępnienia danych osobowych ze zbiorów meldunkowych. I tak na wniosek skarżącego referendarz sądowy wojewódzkiego sądu administracyjnego przyznał J. J. prawo pomocy przez zwolnienie go od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.

Tu padło na radcę P. S., który został wyznaczony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych na pełnomocnika z urzędu dla J. J. przebywającego w areszcie śledczym. Pismo to zostało doręczone radcy 3 listopada 2009 r., a J. J. 12 listopada 2009 r. Po zapoznaniu się z aktami sprawy pełnomocnik przygotował pismo datowane na dzień 1 grudnia 2009 r., złożone w sądzie 7 grudnia, w którego treści poparł skargę i przytoczył argumentację prawną i merytoryczną. Odpis pisma został doręczony klientowi. Na wyznaczonym w tej sprawie terminie rozprawy jako pełnomocnik z urzędu J. J. stawił się aplikant radcowski działając z upoważnienia radcy. O treści zapadłego orzeczenia w sprawie prawnik zawiadomił klienta pismem, a następnie przesłał mu odpis wyroku z uzasadnieniem, oraz pouczeniem, że służy mu prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powód w uzasadnieniu swojego powództwa twierdził, iż w wyniku działań a niezłożenie skargi kasacyjnej od zapadłego wyroku i nie kontaktowanie się z nim w czasie trwania sprawy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane