statystyki

Znajomość kodeksu postępowania administracyjnego to za mało

autor: Leszek Jaworski09.03.2016, 08:26; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:44
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Konieczność zwiększenia obsady w wydziale przesądza o potrzebie dokonania przesunięć kadrowych.źródło: ShutterStock

Jestem urzędnikiem mianowanym w urzędzie wojewódzkim. W ramach tego urzędu zostałem przeniesiony do wydziału prawnego i nadzoru. Powodem były braki kadrowe w tej komórce organizacyjnej i duża liczba wpływających do niej spraw. W ogłoszeniu o naborze do tego wydziału wskazano, że wymaganym warunkiem jest posiadanie wykształcenia prawniczego lub administracyjnego. Ja skończyłem studia techniczne i dlatego uważam, że nie mam odpowiednich kwalifikacji. Dyrektor generalny urzędu stwierdził, że dostatecznie dobrze znam kodeks postępowania administracyjnego. Mogę też wykonywać czynności pomocnicze. Czy dyrektor generalny mógł mnie przenieść to tego wydziału?

Reklama


Reklama


EKSPERT RADZI

Nie, gdyż nie zostały spełnione wszystkie warunki przejścia urzędnika na inne stanowisko w urzędzie wymienione w art. 62 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej, dalej: u.s.c. W myśl tego przepisu, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, jego dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. W przedstawionej sprawie czytelnik nie miał kwalifikacji do pracy na nowym stanowisku. Przy przeniesieniu dyrektor generalny nie uwzględnił jego przygotowania zawodowego. Sama znajomość kodeksu postępowania administracyjnego nie jest wystarczającym przygotowaniem zawodowym do pracy w wydziale prawnym i nadzoru.

Z kolei wykonywanie (wyłącznie) czynności pomocniczych (wspomagających) musi być uznane za niezgodne z przygotowaniem zawodowym urzędnika pełniącego dotychczas funkcje merytoryczne. Nie ma też żadnych podstaw do różnicowania wymagań w zakresie przygotowania zawodowego wobec osób przenoszonych na dane stanowisko i osób zatrudnianych (z zewnątrz) na tym stanowisku jako na pierwszym w danym urzędzie. Czynność pracodawcy została zatem dokonana z naruszeniem art. 62 ust. 1 u.s.c. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 2015 r. (sygn. akt I PK 253/14, Legalis nr 1325772). W orzeczeniu tym SN stwierdził, że przygotowanie zawodowe w rozumieniu art. 62 ust. 1 u.s.c. to przede wszystkim wykształcenie urzędnika, ale także jego doświadczenie. W świetle tych wyjaśnień SN należy wskazać, że czytelnik nie miał wykształcenia prawniczego ani administracyjnego. Legitymował się wykształceniem technicznym.


Pozostało jeszcze 56% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama