statystyki

Sędziowie będą karani za przewlekłe postępowania?

08.03.2016, 09:25; Aktualizacja: 08.03.2016, 09:32
Karą ma być obniżenie wynagrodzenia

Karą ma być obniżenie wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Jak informuje rmf24.pl ministerstwo sprawiedliwości szykuje bat na sędziów odpowiadających za zbyt przewlekłe postępowania. W resorcie rozpatrywane jest wprowadzenie odpowiedzialności finansowej sędziego, a także społecznej kontroli pracy sędziów.

Reklama


Reklama


Z informacji opublikowanych przez portal wynika, że rozważane są kary finansowe polegające na obniżeniu o 10-15 proc. pensji sędziego, jeśli zostanie stwierdzone, że z jego winy postępowanie trwało zbyt długo. Pod uwagę brana jest również możliwość wyegzekwowania odszkodowania od sędziego.

- Jeżeli obywatel dostaje wypłatę za skargę na przewlekłość i dostaje już te 2,5 tysiąca złotych, to te 2,5 tysiąca złotych można byłoby egzekwować z kieszeni samego sędziego winnego przewlekłości - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Więcej na rmf24.pl

Reklama


Źródło:RMF FM

Polecane

Reklama

  • zlot(2016-03-08 10:12) Odpowiedz 652

    Ja rozważałbym wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej posłów, jeżeli się okaże, że uchwalona przez nich ustawa jest nieskuteczna.

  • xxxxxx(2016-03-08 10:55) Odpowiedz 523

    A w jaki sposób odpowiadają politycy z sejmu i rządu za buble prawne i błędne decyzje - np. pomysł Gowina z likwidacją małych sądów ? Ile milionów wyrzucono w błoto?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • dtyjdjt(2016-03-08 16:04) Odpowiedz 329

    to jakby murarzowi kazać stawiać 100 domów na raz, a potem karać za to, że przewleka mu się praca.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Anna(2016-03-08 18:16) Odpowiedz 271

    Czyli rozumiem, że urzędnicy, w tym z Ministerstwa Sprawiedliwości też będą z własnej kieszeni bulić za opieszałość. No bo jeżeli nie, to by jakieś podwójne standardy były...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Spiechowicz(2016-03-08 14:46) Odpowiedz 2221

    w USA za przewlekłość postępowania Sędzia może iść na 30 dni do aresztu. W większość krajów Unii Europejskiej za przelekłość w postępowaniu - można zostać pozbawionym prawa wykonywania zawodu Sędziego. A w Polsce ? - jeżdżą sobie pijani sędziowie, zasłaniają się immunitetami ---- a chamstwo sędziów na rozprawach wyeliminowało dopiero nagrywanie rozprawa. . czas skończyć z komunistycznym uprzywilejowaniem - żyjących na nasz koszt - Sędziów

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Babol1(2016-03-08 18:10) Odpowiedz 186

    Ciekawe, czy rząd wprowadzi odszkodowania z kieszeni członków pisu dla obywateli za przewlekłość w realizacji obietnic wyborczych, które miały być zrealizowanie niezwłocznie po wyborach? Coś mi się nie wydaje, bo to stado s..ynów jest :d

  • Polak I Sortu(2016-03-08 13:55) Odpowiedz 165

    Czas na Trójki Ludowe i Ministerstwo Prawdy (iS). Ostateczna kasacja przez Naczelnika, przy nim żyć i umierać chcemy ! ps. Jak się można domyślać oceny wyroków będzie dokonywać Pan Zbyszek z Politolgiem Jakim.

  • :((((2016-03-08 22:15) Odpowiedz 152

    nie będą karani, winni w 99,99 % za przewlekłość są MS, ponieważ jest zbyt mało etatów w sądach, nie ma pracowników do obsługi - za 1300 zł na rękę można szukać prima sort odpowiedzialnych sekretarzy sądowych, którzy doskonale znają język polski i nie mylą się w ogóle; za te pieniądze stażysta na śmieciówce po 3 miesiącach z PUP mówi pier... nie robię; Proszę tych ponad 100 sędziów w MS wysłać do pracy, a ściągnąć 23% niepracujących przebywających na zwolnieniach lekarskich i urlopach macierzyńskich, można ich również karać za przewlekłość, bo przecież gdyby pracowali, to na pewno by przewlekłości nie było. :(((((((((((((((( Jaki kraj taki rząd... i ich słudzy

  • prawnik - Szczecin(2016-03-09 08:16) Odpowiedz 153

    Polskie sądownictwo powoli zwalnia tempo rozpoznawania spraw, ale to dlatego, ze ludzie są zmęczeni tymi ciągłymi reformami, są przede wszystkim przeciążeni pracą, ponad ludzkie siły, sędziowie mają w biegu po 150-200 spraw naraz, w decernatach mają po 500 spraw, nie znają tych akt, pędzą z rozprawami, ale nie dają rady. Piszą uzasadnienia do wyroków wieczorami, w weekendy, w święta. Od dawna są to nienormalne warunki. Ludzie są najzwyczajniej śmiertelnie zmęczeni. dochodzi do wypalenia zawodowego. Brakuje pieniędzy na pensje, brakuje ludzi w sekretariatach, brakuje asystentów, brakuje sędziów. Tu już nie chodzi o inne lokowanie pracowników, sędziów. Nie da to efektów. O tym warto napisać.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • sa(2016-03-08 10:40) Odpowiedz 1319

    Każdy pracownik, funkcjonariusz Państwa Prawa w RP odpowiada za jakość swojej pracy w tym finansowo KP , szczególnie sędziowie ,prokuratorzy, komornicy, syndycy .Skończyć z bule jakością ,niefrasobliwością, krętactwem widzianym na odległość,czasami korupcją ,lekceważeniem spraw słabego ludu ,w postępowaniu przed machiną urzędniczą. Bo to w oczach ludu niszczy zaufanie do Państwa i konstytucyjnej jego odpowiedzialności za nich, za gwarantowanie równych praw dla wszystkich. Do tego są powołani Sejm,Senat, Rząd, organa wymiaru sprawiedliwości , utrzymywane za nasze podatki. Tak widzą Obywatele !!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • zecer(2016-03-09 07:20) Odpowiedz 516

    Znajomi prowadzą postępowanie spadkowe w sądzie od 6-7 lat i końca nie widać. Sędziowie słabo znają prawo i pozwalają sobą manipulować cwaniaczkom i ich adwokatom. Znajomy miał sprawę w sądzie oskarżony przez malwersanta, który chciał go naciągnąć na odszkodowanie. W trakcie rozpraw wyszło że sędzia nie znal prawa, a adwokat oskarżenia manipulował sędzią, dopiero dobry adwokat obrony sprawę załatwił na jednym posiedzeniu.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • toga(2016-03-09 14:30) Odpowiedz 42

    Ciekawe, kto będzie rozstrzygał o winie sędziego co do przewlekłości. Jak sami sędziowie będą rozstrzygać o innych sędziach, to nie wydadzą ze swojej kieszeni ani złotówki. Kruk krukowi........

  • Irena anna(2016-03-08 23:29) Odpowiedz 45

    Swietny pomysł. Nie przyjęcia jest sytuacja, że prosta sprawa sądowa ciągnie się od 2014 r a sędzia nie wyznacza nawet terminu rozprawy mając świadomość, że odwlekanie zakończenia rozprawy godzi w zdrowie strony powodowej.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • gość(2016-03-09 19:07) Odpowiedz 30

    Odpowiadać finansowo za przewlekłość powinni sędziowie sądów odwoławczych w sprawach karnych, którzy dopuszczają do takiej patologii, że wyrok uniewinniający jest uchylany po kilka razy i to przez tych samych sędziów. To nic innego, jak właśnie celowe prowokowanie przewlekłości i ciąganie ludzi przez długie lata po sądach,

  • nareszcie(2016-03-09 12:47) Odpowiedz 36

    nareszcie-nawet we Włoszech potracaja sedziemu 6 miesiecy pensji po uniewaznieniu jego wyroku ! ta nasza bezkarna sedziowska mafia była bezkarna.

  • StAAbrA(2016-03-09 10:45) Odpowiedz 17

    Ministerstwo , po 25 latach łańcuchowego procederu , główkuje o karach za przewlekłe postępowania ?! - a co z przekrętami , sabotażem i dywersją pytam , bo w Ameryce już kombinują , jak się pozbywać przestępczego elementu z sądów . Nie wie Ministerstwo jak ? - niech pomyśli , bo ja wiem .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • jorry123(2016-03-16 07:48) Odpowiedz 00

    A jaka będzie odpowiedzialność Warchoła, gdy "reformy" wezmą w łeb, a po reformach koaże się, że jest gorzej??? Mam nadzieję, że minister Ziobro zabezpieczyćł od Warchoła weksel in blanco na poczet ewentyalnych szkód, jake ten pan gotów uczynić.

  • huhu(2016-03-09 21:25) Odpowiedz 01

    Jakiś bat musi być na tę grupę.Trochę maja za paznokciami