statystyki

Sejm nie weźmie udziału w jutrzejszej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.03.2016, 12:00; Aktualizacja: 07.03.2016, 13:03
Sejm nie weźmie udziału w jutrzejszej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym

Sejm nie weźmie udziału w jutrzejszej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym źródło: Materiały Prasowe

Poinformował o tym w piśmie skierowanym do Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa TK Marek Kuchciński, marszałek Sejmu.

Reklama


Reklama


Pismo utrzymane jest w dość ostrym tonie, a kończy je konkluzja, że przedstawiciele Sejmu nie mogą swoim udziałem w rozprawie legitymizować nieprawnych działań Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek Kuchciński powołuje się przy tym na wyrażoną w art. 7 konstytucji zasadę legalizmu, zgodnie z którą wszystkie organy państwowe muszą dziać na podstawie i w granicach obowiązującego prawa. A zdaniem Marka Kuchcińskiego prezes TK, wyznaczając rozprawy w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym na 8 i 9 marca, zasadę tę złamał.

O co chodzi? Otóż zgodnie z ustawą, która ma być jutro poddana badaniu TK, sprawy powinny być rozpatrywane przez trybunał według kolejności wpływu. A to oznacza, że grudniowa nowela, która została zaskarżona pod koniec zeszłego roku, powinna poczekać aż TK rozpozna wszystkie sprawy, które trafiły do niego wcześniej.

Ponadto Kuchciński zwraca uwagę, że skład TK, który ma się jutro pochylić nad przepisami noweli również jest niezgodny z obowiązującymi przepisami. Otóż orzekać ma 12 sędziów, podczas gdy grudniowa nowela wymaga, aby tego typu sprawy był rozpatrywane w pełnym składzie, który ma wynosić 13 sędziów.

„Z uwagi na powyższe okoliczności, mając na względzie zasadę legalności wyrażoną w art. 7 Konstytucji nie chcąc wspierać działań podejmowanych wbrew jednoznacznemu brzmieniu przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym informuję, że Sejm nie weźmie udziału w tak ukształtowanym postępowaniu” – kończy marszałek Marek Kuchciński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • mądra(2016-03-07 14:47) Odpowiedz 1912

  W pełni popieramy stanowisko marszałka Kuchcińskiego. Jest skandalicznym, że TK nie dość, że chce orzekać w swojej własnej sprawie to będzie jeszcze łamał obowiązujące normy prawa w odniesieniu do działalności TK. Po prostu niesamowita samowola za pieniądze podatników. Anarchia. TK nie posiada żadnego nadzoru nad swoimi bezprawnymi działaniami. Prokuratura powinna wszcząć dochodzenie bo społeczeństwo tego oczekuje. Ignorowanie prawa przez TK ma zły wpływ na społeczeństwo. Opłacanie takiego Sądu mija się z celem.

 • TvKB(2016-03-07 14:27) Odpowiedz 1311

  Respekt, Panie Marszałku, i aplauz za odważną decyzję !!!

 • zniesmaczony(2016-03-07 14:34) Odpowiedz 1316

  Oszołomy z PIS znów zaczynają wojenkę.

 • adam(2016-03-07 14:33) Odpowiedz 119

  Profesor Andrzej Dziadzio, prawnik, konstytucjonalista z UJ, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przedstawił miażdżące argumenty prawne, odsłaniające bezprawność wrzawy o zaprzysiężenie „październikowych” wybrańców do TK. „… TK w tym przypadku nie miał podstaw do wydania wyroku zakresowego, a czyniąc to, dopuścił się przekroczenia konstytucyjnych granic orzeczniczej kompetencji. Artykuł 137 był niezgodny z konstytucją dlatego, że naruszył konstytucyjną przesłankę indywidualnego wyboru sędziów TK właśnie przez to, że wprowadził termin do zgłaszania kandydatów odniesiony nie do daty upływu kadencji sędziów, jak tego wprost wymaga konstytucja, ale daty wejścia w życie ustawy. I ten niekonstytucyjny sposób określenia procedury wyboru sędziów dotyczył w równym stopniu wszystkich pięciu sędziów….” „…trójka osób wybranych na stanowisko sędziego TK nie ma statusu sędziów w pełnym znaczeniu tego słowa, jak chce TK, bo ich wybór dotknięty był wadami prawnymi i proceduralnymi…” „…żądanie (przyjęcia ślubowania – jw) formułowane pod adresem prezydenta jest całkowicie bezpodstawne i w rzeczywistości jest podżeganiem, że użyję mocnego słowa, do złamania konstytucji…” „…w obecnym stanie prawnym prezydent nie ma żadnej możliwości przyjęcia ślubowania od tamtej trójki z uwagi na powstanie nowych okoliczności. Nowy Sejm bowiem w podjętych uchwałach stwierdził brak mocy wiążącej uchwał o wyborze dokonanym przez poprzedni Sejm. , . To trzeba powiedzieć Komisji Weneckiej. Krótko i węzłowato. Październikowy wybór był od początku do końca bezprawny, w odniesieniu do całej piątki wybrańców. I koniecznie trzeba przywołać wypowiedzi Millera, który ujawnił korupcje polityczną towarzyszącą październikowemu wyborowi – cyniczne i świadome złamanie konstytucji, w ramach targu o miejsca w Trybunale. Argumenty są niepodważalne i świadczące jednoznacznie, że w sprawie Trybunału racja jest po stronie Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Sędziowie TK są wybrani, zaprzysiężeni, jest ich 15-tu, nikogo więcej nie wolno zaprzysiąc. Kto tego nie uznaje, ten bierze na siebie odpowiedzialność za anarchizację państwa

 • anty k(2016-03-07 14:41) Odpowiedz 910

  niech sejm wreszcie rozpirzy tą bolszewicką mafię !

 • nareszcie sejm pilnuje łamania praw przez TK......(2016-03-07 15:49) Odpowiedz 99

  łamane były za POprzedniej koalicji,myśliwi z TK muszą odejść.TK- powinien być apolityczny,inaczej jest i był stroniczy.

 • v(2016-03-08 07:00) Odpowiedz 00

  Cała włądza w zasadzie to twór by dręczyć obywatela, na sparwy w tym kraju zeka się w zasadize długo, niektóre sądy robią co chca zmieniają daty i nic a jak wnosisz by zmieniono to nie !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama