statystyki

Muzeum nie ma prawa zakazywać zwiedzającym fotografowania

autor: Małgorzata Raczkowska02.03.2016, 09:09; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:17
zabytek, obraz, muzeum

Wyegzekwowanie prawa do fotografowania nie jest jednak proste. źródło: ShutterStock

Dużo podróżuję, dużo zwiedzam. Przywykłem już do tego, że niektóre muzea pobierają opłaty za fotografowanie, inne zakazują robienia zdjęć w ogóle – opowiada pan Andrzej. – Pamiętam nawet, jak kiedyś zapłaciłem za pięć zdjęć, a za mną chodziła pani i liczyła, ile ich zrobiłem. Ostatnio jednak byłem świadkiem, jak inny turysta przekonywał muzealników, że zakaz fotografowania jest niezgodny z prawem. Czy to prawda? Jak przekonać do tego panią w kasie lub pana pilnującego ekspozycji? Bo temu turyście, którego wspominam, to się wcale nie udało.

reklama


reklama


Spotkany przez pana Andrzeja turysta miał rację, a muzeum bezprawnie nie pozwoliło mu na fotografowanie. W 2010 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone postanowienia regulaminu korzystania z ekspozycji muzealnej stosowanego przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Zapisano w nim wtedy, że „Zabrania się fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora muzeum. Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty”. Sformułowanie z tego regulaminu znalazło się w prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rejestrze klauzul niedozwolonych pod numerem 1945. A to oznacza, że zapisu takiego nie wolno stosować we wszystkich innych muzeach.


Pozostało jeszcze 47% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

 • Agnieszka(2016-03-02 15:36) Odpowiedz 10

  muzea zabraniają fotografowania z flashem tłumacząc np. ze eksponaty wyblakną

 • gajowy(2016-03-04 11:02) Odpowiedz 00

  Zakaz fotografowania w muzeach był idiotyczny. Po co twórca wystawia obraz np. na wystawie. Po to aby ludzie mogli zapoznać się z jego twórczością i kontemplować to także w domu, na swoim komputerze. To jest jagby inny rodzaj zwiedzania. Inna jest sytuacja, gdy zacznę rozpowszechniać zrobione zdjęcie, to już przekracza dopuszczalny użytek prywatny. Twórca powinnien być wręcz zainteresowany aby jego dzieła trafiły pod strzechy. Mogłem i robiłem zdjęcia w muzeum zlóta w Bogocie, także filmowałem, nikt mi tego nie zabraniał, a wydawało się, że taki zakaz powinnien obowiązywać tam gdzie jest złoto. Dlatego idiotyczne było zakazanie robienia zdjęć w muzeum, jakby to miało czemuś zagrażać. Przy obecnej technice zakamuflowania aparatów fotograficznych, kto chce to i tak zrobi zdjęcie. Bardzo rozsądne rozstrzygnięcie. Brawo.

 • xyzzy(2016-03-03 13:18) Odpowiedz 00

  zawsze mozna wylaczyc flash.

 • mania(2016-03-03 21:27) Odpowiedz 00

  nie każdy obiekt historyczny ma status muzeum, i tylko w takich obiektach obowiązuje to prawo, często są to obiekty prywatne albo spółki np miejskie, które prowadzą działalność w historycznych obiektach , więc stosują swoje regulaminy , turyści tego nie wiedzą ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama