statystyki

Jaki: Zmiany ws. korzystania z tzw. owoców zatrutego drzewa potrzebne

29.02.2016, 14:55; Aktualizacja: 29.02.2016, 14:57
Prawo

"W sytuacji takiej, kiedy, przypadkowo, nagrało się przestępstwo, uważam, że najważniejszy jest fakt przestępstwa" - dodał Jaki.źródło: ShutterStock

Patryk Jaki był w poniedziałek proszony przez dziennikarzy o opinię ws. zmian w Kpk. pozwalających m.in. na to, żeby dowody zebrane z naruszeniem przepisów mogły być brane pod uwagę.

Reklama


Reklama


"Uważam, że to zmiana absolutnie potrzebna. W aferze podsłuchowej wszyscy słyszeli i widzieli, a sędzia nie mógł brać tego pod uwagę. Nie może tak być. Państwo musi stać na nogach, nie na głowie (...) Wiele lat takie prawo funkcjonowało, funkcjonuje w wielu miejscach Europy, w naszej ocenie to lepsze rozwiązanie" - powiedział.

"W sytuacji takiej, kiedy, przypadkowo, nagrało się przestępstwo, uważam, że najważniejszy jest fakt przestępstwa" - dodał Jaki.

Projekt zmian m.in. w Kodeksie postępowania karnego dotyczący powrotu do poprzedniej procedury karnej rząd przyjął w połowie stycznia. W początkach lutego odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie - projekt poparły PiS i Kukiz'15. PO, N i PSL były za jego odrzuceniem, lecz wniosek tych klubów w tej sprawie nie uzyskał większości.

Propozycja trafiła więc do szczegółowych prac w podkomisji, która rozpoczęła nad nim prace we wtorek i zakończyła na posiedzeniu w środę. W czwartek wieczorem projekt - wraz z 37 poprawkami głównie autorstwa MS - został zaaprobowany przez komisję nadzwyczajną do spraw zmian w kodyfikacjach.

Projekt w pierwotnym brzmieniu m.in. usuwał przepis, który od lipca 2015 r. stanowił, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego (tzw. owoce z zatrutego drzewa, czyli np. nielegalne podsłuchy lub dowody zebrane w operacji specjalnej tajnych służb z naruszeniem przepisów). Prawnicy wskazywali, że już przed lipcem 2015 r., gdy w ustawie nie było wyrażonego takiego zakazu wprost, sędziowie i tak mogli pomijać takie dowody.

W projekcie po pracach komisji zaakceptowano natomiast poprawkę, która dodała zapis mówiący, że "dowodu nie można uznać za niedopuszczalny wyłącznie na tej podstawie, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego". Wyjątkiem mają być wyłącznie dowody uzyskane "w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Don Pedro z Krainy Deszczowców(2016-02-29 15:23) Odpowiedz 00

    Proponuję jeszcze uznać, że najważniejszym dowodem jest przyznanie się oskarżonego do winy.

  • ssr(2016-02-29 22:06) Odpowiedz 00

    Ogólnie ministerstwo zaproponowało zmiany w kpk idące w dobrym kierunku, przy czym proponowane przez Iustitie nieliczne zmiany w projekcie są dobre i mam nadzieje, że minister Warchoł wprowadzi te zmiany w autopoprawkach na etapie sejmowym. Przykładowo proponowane brzmienie art. 427 par. 4 i 5 kpk - zasada lojalności procesowej stron, która przyczyni się do skrócenia czasu trwania postępowań karnych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama