statystyki

Posłowie rezygnują z kontradyktoryjności

autor: EI15.02.2016, 08:03; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:03
prawo

W efekcie projektowanej nowelizacji proces karny powróci do ram znanych przez dziesięciolecia: sąd znów nie będzie biernym arbitrem rozstrzygającym spór między oskarżycielem a obrońcą, lecz włączy się w proces dowodowyźródło: ShutterStock

Wniosek o odrzucenie rządowego projektu, który zakłada cofnięcie niedawnej reformy procesu karnego, nie uzyskał większości. Głosowali za nim przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL i część posłów Kukiz’15. Projekt trafił więc do sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, gdzie będą kontynuowane prace.

Reklama


Reklama


– Zmiany, które wprowadziła Platforma Obywatelska i PSL, przyniosły odwrotne do oczekiwanych rezultaty – mówił w Sejmie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Argumentował, że pod rządami obowiązujących od 1 lipca przepisów o połowę spadła liczba aktów oskarżenia, choć nie zmniejszyła się przestępczość. Porównywał reformę PO-PSL do eksperymentu na żywym organizmie i przypominał, że Włochy, które zdecydowały się na podobne rozwiązania, dziś od nich odchodzą.

W efekcie projektowanej nowelizacji proces karny powróci do ram znanych przez dziesięciolecia: sąd znów nie będzie biernym arbitrem rozstrzygającym spór między oskarżycielem a obrońcą, lecz włączy się w proces dowodowy. Zniknie instytucja obrońcy na żądanie, umorzenia pojednawczego i zakaz przeprowadzania dowodów uzyskanych do celów postępowania za pomocą czynów zabronionych.

Nowelizacja likwiduje też wiele formalizmów, np. nakaz dołączania do aktu oskarżenia informacji o stanie majątkowym oskarżonego pod rygorem zwrotu sprawy czy tezowania aktów oskarżenia. Zmiany mają wejść w życie od kwietnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • zenek(2016-02-15 11:35) Odpowiedz 81

    Pan Minister argumentował, że pod nową procedurą o połowe spadła liczba aktów oskarżenia - Pan Minister zaś nie wspomniał (choć na pewno o tym wie), że pod nową procedurą przewidziano chociażby coś takiego jak wnioski 335, które zastępują akty oskarżenia. Tańsze i szybsze tryby konsensualne, zamiast drogiej rozprawy głównej przewidziano, więc oczywiscie prawdą jest, że spadła liczba aktów oskarżenia.

  • wjw(2016-02-15 14:03) Odpowiedz 50

    Pana ministra kiedyś trafnie ocenił przesłuchiwany na komisji sejmowej Leszek Miller. I ta ocena nie uległa zmianie...

  • 321(2016-02-15 08:53) Odpowiedz 17

    i bardzo dobrze. Prawo nie tylko dla bogatych

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama