statystyki

Sąd Najwyższy dokładniej porówna pozwy

autor: Ewa Maria Radlińska11.02.2016, 07:10; Aktualizacja: 11.02.2016, 07:10

Powaga rzeczy osądzonej zachodzi wtedy, gdy żądania wcześniejszego i nowego pozwu są identyczne i jednocześnie jednakowa jest ich podstawa faktyczna i prawna. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie.

Reklama


Była to sprawa z powództwa A. H. przeciwko Instytutowi Pamięci Narodowej o ochronę dóbr osobistych. Początki były jednak trudne: sąd okręgowy odrzucił bowiem pozew, a sąd apelacyjny oddalił zażalenie A. H. na postanowienie odrzucające pozew.

To już było

Sąd ustalił, że wcześniej prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego zostało oddalone powództwo mężczyzny przeciwko tej samej instytucji, w którym A. H. domagał się złożenia oświadczenia przepraszającego go za to, że od 2004 r. pozwana instytucja udostępnia w sposób powszechny informacje bezpodstawnie stygmatyzujące powoda jako funkcjonariusza lub tajnego współpracownika aparatu bezpieczeństwa PRL. W sprawie tej powód wskazywał jako źródło naruszenia jego dóbr osobistych, fakt opublikowania w internecie listy, na której figurowało nazwisko A. H., a przy nim oznaczenie wskazujące, że był on tajnym współpracownikiem służby bezpieczeństwa. Powództwo to zostało prawomocnie oddalone. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że pozwany instytut nie odpowiada za fakt rozpowszechnienie tej listy w internecie.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama