statystyki

Darmowa pomoc prawna. Jak ją uzyskać?

11.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.02.2016, 10:16
prawnik, biznes, umowa

Darmowa pomoc prawna dostępna jest już od miesiąca. Jak ją uzyskać? źródło: ShutterStock

Jak podaje ministerstwo sprawiedliwości, od 1 lutego funkcjonują już wszystkie 1524 punkty darmowe pomocy prawnej. Porada prawna w ramach tego programu nie jest jednak udzielana w każdej sprawie interesanta. Co więcej, nie każdy może ją uzyskać.

Reklama


Reklama


Komu przysługuje darmowa pomoc prawna?

O poradę prawną w jednej z 1524 placówek na terenie Polski mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie ukończyły 26. roku życia. Mogą z niej także skorzystać osoby, które ukończyły 65 lat, posiadają kartę dużej rodziny, korzystają z pomocy społecznej w ośrodkach do tego przeznaczonych lub mają orzeczenie o niepełnosprawności. Ci ostatni, aby uzyskać poradę prawną, muszą wpierw przedłożyć odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, legitymację kombatanta lub oświadczenie z punktu pomocy społecznej. Pomoc prawna przysługuje też osobom, które doznały szkody lub straty w wyniku katastrofy, klęski żywiołowej, awarii technicznej i zamieszkują teren, na którym zdarzenie miało miejsce.

Tak zarysowany w ustawie zakres podmiotowy, wyklucza osoby prawne i część przedsiębiorców spod prawa do darmowej porady prawnej.

W jakich sprawach możemy uzyskać poradę?

Ustawodawca, podobnie jak w przypadku beneficjentów nowych przepisów, ograniczył także zakres przedmiotowy nieodpłatnej pomocy prawnej. Opiera się on bowiem na „drobnej pomocy” udzielanej przez prawników. Ma ona na celu naświetlenie problemu i zasugerowanie możliwych rozwiązań.

Przedsiębiorcy w znacznie mniejszym zakresie będą mogli skorzystać z porady prawnej, ponieważ nie obejmuje ona spraw gospodarnych i związanych z przedsiębiorczością. Wyłączone spod darmowej porady prawnej są też sprawy dotyczące prawa celnego i dewizowego. Pomoc nie obejmuje też przygotowania pism do sądu. Wyjątkiem jest sporządzenie pisma o ustanowienie pełnomocnictwa z urzędu i wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.

Kto udziela porad prawnych w ramach bezpłatnej pomocy?

Interesantów przyjmują adwokaci i radcowie prawni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach także aplikanci radcowscy i adwokaccy z ich upoważnienia. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych. Warunkiem jest posiadanie co najmniej trzyletniego doświadczenia.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • ala(2016-02-11 08:02) Odpowiedz 00

    a gdzie w ustawie jest mowa o osobach niepełnosprawnych? i co to jest ustanowienie pełnomocnictwa z urzędu? artykuł do poprawki

  • "nie ma darmowych obiadów"(2016-02-11 08:26) Odpowiedz 00

    To nie jest darmowa pomoc prawna. To jest pomoc prawna, która opłacamy my wszyscy. Idea pomocy w tej formie jest z założenia nieekonomiczna. Po pierwsze dotyczy dużej rozpiętości spraw. Opanowanie jakiegoś wycinka prawa wymaga tysięcy godzin. Opanowanie prawa jako całości -jest zwyczajnie niemożliwe w obecnych czasach. Można co prawda założyć, że ktoś obeznany z prawem np. karnym, rozwiąże sprawę cywilną - ale będzie musiał na to poświęcić kilka albo nawet kilkadziesiąt godzin. A każda godzina nauki - ma swój koszt. O ile klient prywatny może się na to zgodzić, że zapłaci prawnikowi za te godziny, to już przy darmowej obsłudze - nikt za kilkaset złotych nie poświęci połowy miesiąca pracy aby odpowiedzieć petentowi. Gdyby poświęcał, wówczas wartość jego pracy byłaby niższa niż osoby bez żadnego wykształcenia. Jedyną możliwością byłoby zatrudnianie specjalistów. A z kolei specjalista za małe pieniądze nie będzie sprzedawał swojej wiedzy. Dlatego taka pomoc prawna powinna mieć charakter urzędowy. Przy urzędach i sądach powinny być etaty prawnicze - świadczenia pomocy prawnej przez prawników specjalistów. Ktoś kto zajmuje się czymś codziennie, poświęci na udzielenie porady mniej czasu niż ktoś komu taka sprawa trafia się doraźnie. To z kolei redukuje koszty. To wszystko łatwo wyliczyć i zapisać matematycznie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama