statystyki

Iustitia: Minister Jaki minął się z prawdą. Sądy nie kupowały pisma "Kot i pies"

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:45
Patryk Jaki

Patryk Jakiźródło: newspix.pl

Żaden z sądów nie kupował – jak to twierdził wiceminister sprawiedliwości – pisma „Kot i Pies”. Takie pismo nawet nie istnieje.

Reklama


Reklama


Całe zamieszanie wokół zakupów prasy przez sądy rozpoczęło się po tym, jak w połowie stycznia Patryk Jaki, sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości, stwierdził w jednym z programów telewizyjnych, że: „sędziowie kupowali za publiczne pieniądze »Bravo Sport«, świerszczyki, »Kot i Pies«”. To wywołało reakcję Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które poprosiło o wskazanie, które konkretnie sądy w Polsce zamawiały te tytuły.

Na początku ministerstwo odpowiedziało wymijająco. Nie odniosło się bowiem do tych konkretnych czasopism, a także nie wskazało, które jednostki kupowały periodyki o charakterze rozrywkowym. Resort poinformował jedynie, że były to sądy z apelacji białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej – więc de facto z całej Polski. Przy okazji MS przyznał, że istnieje wykaz zamawianej prasy. Stowarzyszenie uznając, że odpowiedzi resortu są niesatysfakcjonujące, zwróciło się o udostępnienie tej listy. Po analizie pełnego i szczegółowego wykazu prasy zamawianej przez wszystkie 373 sądy powszechne w 2015 r. okazało się, że na liście nie było jednego z czasopism, jakie wskazywał Patryk Jaki.

– Twierdzenie pana wiceministra Patryka Jakiego o kupowaniu pisma „Kot i Pies” było nieprawdą, żaden sąd takiego pisma (ani podobnego) nie zamawiał, przy czym nie udało nam się w ogóle w wykazie polskiej prasy takiego pisma znaleźć, podobnie jak pisma o podobnym tytule. Pozostaje nam stwierdzić, że takie pismo nie istnieje – zauważa Barbara Zawisza, rzecznik prasowy SSP „Iustitia”.

W wykazie znalazły się za to następujące tytuły: „Wiedza i Życie” „Auto Świat" „Bravo Sport”, „National Geographic Polska”, „Piłka nożna”, pisma młodzieżowe: „Victor gimnazjalista”, „Victor Junior” „Cogito”, a także tytuły dla dzieci: „Świerszczyk” i „Kubuś i Przyjaciele”.

Iustitia informuje, że łącznie tytułów, które nie wiążą się bezpośrednio z funkcjonowaniem sądów, znalazło się w wykazie 14. W zeszłym roku jednostki z całej Polski kupiły 60 egzemplarzy tego typu czasopism. Stowarzyszenie podkreśla jednak, że takie tytuły mogą być potrzebne w specjalnych pokojach do przesłuchiwania dzieci i młodzieży. Dlatego też zdaniem „Iustitii” kupowanie takich pism, choć w niewielkich ilościach, jest jak najbardziej uzasadnione. Niestety, sędziom nie udało się potwierdzić, czy ich przypuszczenia są słuszne, gdyż – jak wyjaśnił resort – „nie prowadzono ustaleń, w jakim celu były kupowane czasopisma o charakterze rozrywkowym i wydawnictwa specjalistyczne niedotyczące branży prawniczej”.

– Minister Jaki wypowiedział się o kupowaniu czasopism przez sędziów za publiczne pieniądze bez jakiejkolwiek weryfikacji tych okoliczności. Tymczasem bez ustalenia, w jakim celu czasopisma te kupiono, formułowanie kategorycznych ocen jest krzywdzące – uważa Barbara Zawisza.

Stowarzyszenie zaapelowało, aby wiceminister jako osoba publiczna w przyszłości lepiej weryfikował podawane publicznie informacje

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • pixelek(2016-02-10 09:20) Odpowiedz 444

  politolodzy w Ministerstwie Sprawiedliwości to chyba jednak nie jest najlepszy pomysł. Przesłuchania pokrzywdzonych dzieci w "niebieskich pokojach" wyznacza się na konkretne godziny. Ale jak w sprawie o znęcanie czy pedofilię, pokrzywdzone jest rodzeństwo, to jasne, że matka przyprowadzi je razem. Jedno dziecko jest przesłuchiwane, drugie czeka około 1 godziny. Sądy nie mają specjalnych pomieszczeń wyposażonych w kablówkę z kanałami dla dzieci, w których takie dziecko mogłoby poczekać. Więc przynajmniej niech dostanie do poczytania tego Świerszczyka. Robienie sądom z tego wyrzutów moim zdaniem jest po prostu poniżej pasa...

 • Uff...-o(2016-02-10 09:32) Odpowiedz 437

  Przerażający jest fakt, że tak wielu ludzi nie ma najmniejszego wahania, żeby dla osiągnięcia własnych korzyści (celów) bezczelnie kłamać "w żywe oczy"!! A już szczególnie obrzydliwe jest to, że ten paskudny proceder bez mrugnięcia okiem uprawiają osoby, którym powierzono zarządzanie państwem, narodem - czyli nami wszystkimi: politycy, księża, nawet biskupi. Czy już nikomu nie można ufać??

 • Jan osik(2016-02-10 11:05) Odpowiedz 297

  Poseł Jaki kompromituje się dość często. Podaje nieprawdę o agencji towarzyskiej w mieszkaniu posła opozycyjnego, teraz podaje nieprawdę o czasopismach. Nieprawda to inaczej kłamstwo, postępowanie z gruntu niemoralne. Czy ktoś taki powinien stać na straży praworządności, ja wątpię.

 • eufemia(2016-02-10 09:40) Odpowiedz 2812

  Politycy i ministrowie PiS "mijają się z prawdą", przeciwnicy PiS "łżą jak bure suki".

 • x(2016-02-10 11:56) Odpowiedz 226

  wypisz wymaluj drugi Hofman. Wróżę mu podobną przyszłość. Tak to jest jak politolog dostaje działkę ponad swoje możliwości

 • windykator(2016-02-10 08:42) Odpowiedz 2018

  " W wykazie znalazły się ......„Świerszczyk” i „Kubuś i Przyjaciele”. ..." ...a nie przypadkiem " Sowa i Przyjaciele”.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kaczka(2016-02-10 11:55) Odpowiedz 186

  czyli jaki łże jak pies

 • olo(2016-02-10 14:15) Odpowiedz 123

  "ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział " ;)))

 • ORMO neo-BOLSZEWIKÓW niestety nie sprawdza się (2016-02-10 15:49) Odpowiedz 112

  Patryk Jaki ... podobno wiceminister Min. Sprawiedliwości i INWIGILACJI opiera się NIE na dokumentach, ale ... na donosach z pralni PiS-owskiej . To chyba te sam, co tez opierał się na donosach z pralni PIS, a później przepraszał z mównicy Sejmowej. .... "POLSKO w czym żeś TY i komu zawiniła", ze ... OPATRZNOŚĆ obdarzyła CIĘ neo-BOLSZEWKAMI do rządzenia.

 • Kolski(2016-02-10 13:21) Odpowiedz 82

  Jaki - mocny punkt rządu PBS - nie do ruszenia

 • Kisek(2016-02-10 14:56) Odpowiedz 53

  Do Jan Osik. To petycja mieszkańców kamienicy z podpisami była nieprawdziwa. A odpowiedź Kropiwnickiego na petycję dotyczyła czego? Wyjaśnij

 • Psik(2016-02-10 21:51) Odpowiedz 31

  To jest tylko Jaki , przecież pracownik p. Ziobry i całe pozostałej twórczej elity. Czego można się po nich spodziewać. To dopiero pół roku, a co będzie za cztery lata??????????

 • Polak(2016-02-11 09:28) Odpowiedz 12

  Do Psik. To od wyborów czyli 25 pażdziernika minęło już " pół roku" ? Wracaj do podstawówki.

 • R2D2(2016-02-11 05:10) Odpowiedz 14

  A dlaczego prenumerowano jakiekolwiek gazety poza gazetą prawną albo periodykami fachowymi? Co to jest? Czytelnia gazet? Trzeba by sprawdzić dlaczego i jakie gazety kupowane są za publiczną kasę w samorządach, administracji i sądach.

 • tom(2016-02-18 13:10) Odpowiedz 00

  jaki to nieszczęście. mówi zanim pomyśli i zanim sprawdzi a jak już powie to lubi zapomnieć. żałosny koleś

 • zlot(2016-02-11 13:25) Odpowiedz 00

  Patol...

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama