statystyki

RPO o wizycie Komisji Weneckiej: Spór wokół TK szkodzi obywatelom

04.02.2016, 09:17; Aktualizacja: 12.02.2016, 11:36
W dniach 8-9 lutego delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę, by omówić z władzami nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

W dniach 8-9 lutego delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę, by omówić z władzami nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnymźródło: Materiały Prasowe

W dniach 8-9 lutego delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę, by omówić z władzami nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przyjętą pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jak zapowiada Rzecznik Praw Obywatelskich, podczas spotkania z przedstawicielami Komisji wskaże, że sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego szkodzi Polakom.

Reklama


Reklama


Do spotkania Rzecznika z przedstawicielami ma dojść 9 lutego. Jak mówił w radiowej Trójce doktor Adam Bodnar, jego zadaniem podczas tej rozmowy będzie między innymi przedstawienie wniosków na temat sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. "Szczególnym aspektem tej rozmowy będzie wskazanie, że sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym powoduje konkretną szkodę dla obywateli" - mówił Rzecznik. Według doktora Bodnara, chodzi o sprawy dotyczące praw i wolności człowieka, które przez spór wokół Trybunału wciąż pozostają nierozstrzygnięte.

23 grudnia 2015 roku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej również jako Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Opiniuje ona projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową.

Podczas wizyty w Warszawie delegacja Komisji Weneckiej spotka się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich (RPO).

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • mądra(2016-02-04 10:08) Odpowiedz 51

    Nie, zdecydowanie nie nieróbstwu i uwikłaniom politycznym TK. Sędziowie wybrani i zaprzysiężeni muszą orzekać - wykonywać zadania do jakich zostali powołani, Prezes TK powinien być wzorem dla społeczeństwa i jak każdy przestrzegać prawa (ustaw) a nie funkcjonować wg własnego widzi mi się. RPO też to powinien dostrzec.

  • Polak(2016-02-04 09:29) Odpowiedz 51

    praca w świątki, piątki i niedziele oraz inne problemy typu umowy śmieciowe to nie szkodzi Polakom, tylko Bodnar widzi, że spór wokół TK szkodzi, szkoda że RPO jest taki krótkowzroczny, ale PO go postawiła więc i on musi mieszać w okół TK

  • pol(2016-02-08 14:20) Odpowiedz 10

    RPO to moim zdaniem to najemnik PO nadany z ich ramienia. Jest wiele spraw do załatwienia dla obywayeli a on troszczy się o podwyzki dla swoich pracownikow i remonty ( wypowiedz RPO w TVN24)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama