statystyki

Rejestracja znaku towarowego chroni przed nieuczciwą konkurencją

autor: Urszula Lawina01.02.2016, 11:27; Aktualizacja: 10.02.2016, 19:49

Pan Piotr od lat prowadzi cukiernię. Jego dumą są autorskie torciki „Oberki” z masą migdałową. Od miesiąca sąsiadująca z nim cukiernia zaczęła sprzedawać torciki „Obereczki” o identycznym wyglądzie, podobnym smaku i niższej cenie niż u Piotra. Czy konkurencja naruszyła prawo?

reklama


reklama


To wręcz sztandarowy przykład korzystania z sukcesu innych. Naśladownictwo kwitnie praktycznie w każdej dziedzinie życia, niezależnie od szerokości geograficznej. Wystarczy, że ktoś stworzy nowy produkt, zainicjuje usługę, jakiej dotąd nikt nie świadczył, a już znajdują się naśladowcy. Wydaje się, że duże firmy, giganci na skalę światową mają lepiej, gdyż armia prawników pilnuje, aby konkurencja nie przejęła ich rozwiązań jako swoich. Choć z drugiej strony pracują równie biegłe zastępy znawców Temidy, zdolne do znalezienia takich zapisów lub trików, które pozwolą, choćby pod zmienioną nazwą albo o nieco innym składzie wypuścić na rynek towar jako własny. Są też państwa, w których bezkarnie kopiuje się patenty innych i nie ponosi za to żadnych konsekwencji – ma to miejsce w przypadku dyktatur lub krajów Trzeciego Świata. Podany przykład na tym tle wydaje się niemal niewinny. Jednak pan Piotr, właściciel cukierni, w momencie, gdy jego popisowe ciastko pojawia się u konkurencji, ryzykuje nie tylko spadek zysków, ale nawet upadek własnego biznesu. Jest to o tyle bardziej realne, że konkurencja nie przebiera w środkach, stosując cenę dumpingową.


Pozostało jeszcze 68% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • Pilawa(2016-02-01 22:50) Odpowiedz 00

    Bzdury po co w jakiś bantustanie trzeciego świata mają kopiować patenty (patent na maniok?) patenty i znaki towarowe to nagminnie kopiują w USA (głównie dzięki światowym powiązaniom żydowskim) to jest największy złodziej wszystkich wynalazków.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama