statystyki

Ubezpieczenie ochrony prawnej: Mądry przedsiębiorca przed szkodą

autor: Jakub Styczyński28.01.2016, 16:00
pieniądze, wynagrodzenia

Zakład ubezpieczeń zapewnia pomoc przy dochodzeniu odszkodowań, w sprawach karnych, sporach z zakresu prawa pracy lub kwestiach ubezpieczeń społecznychźródło: ShutterStock

Ubezpieczenie ochrony prawnej gwarantuje relatywnie tanią pomoc w przypadku sporu. Ale niewiele firm z niego korzysta – z powodu niskiej świadomości.

Reklama


Reklama


Czy w przypadku konieczności ochrony swoich produktów i usług, czy z powodu nieudanych negocjacji z inną firmą – droga sądowa bywa w życiu firmy nieunikniona. Jednak każda wiąże się z dużymi kosztami, na które przedsiębiorcy może nie być stać. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie ochrony prawnej, które zapewni zarówno wsparcie prawne, jak i finansowe.

– To wyjątkowo pożądana usługa w obliczu niestabilności prawa, zmian władzy i dużej dynamiki orzecznictwa, które mogą przerastać przeciętnego przedsiębiorcę – mówi radca prawny Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego i prelegent podczas konferencji „Pozycja ubezpieczeń społecznych ochrony prawnej w świadomości społecznej”, zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Koło Naukowe Ubezpieczeń Społecznych i Gospodarczych WPiA UW.

Dodaje, że polisa może pomóc także w kwestiach ubezpieczeń inwestycyjnych, odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, klauzuli abuzywnych w umowach kredytowych (szczególnie walutowych) itp.

Zakład ubezpieczeń zapewnia pomoc przy dochodzeniu odszkodowań, w sprawach karnych, sporach z zakresu prawa pracy lub kwestiach ubezpieczeń społecznych. Odpada problem kosztów: adwokata lub radcy prawnego, sądowych, postępowania egzekucyjnego, postępowania przed organami administracji samorządowej i państwowej itp. Niektóre zakłady zapewniają dodatkową informację prawną oraz pomoc firmy windykacyjnej.

Zdaniem ekspertów niewielkie zainteresowanie ubezpieczeniem wynika z niskiej świadomość prawa wśród przedsiębiorców. Według badań Wolters Kluwer i DGP z 2014 r. 73 proc. małych i 38 proc. dużych firm nie korzysta z zewnętrznej pomocy, a 22 proc. wszystkich przedsiębiorców nie decyduje się na takie wsparcie z powodów finansowych. Ponadto większość małych firm uważa, że w przyszłości nie będą brać udziału w sporach sądowych. A jednak sądy gospodarcze notują wzrost spraw – już co 16. przedsiębiorca wnosi pozew.

Patronat nad wydarzeniem sprawował DGP. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • eleks(2016-02-03 12:09) Odpowiedz 00

    a ja bym tytuł przerobił tak: ubezpieczenie ochrony prawnej – warto, bo nigdy nie wiesz, co cie spotka, np. w podrózy firmowej. Tak jak mojemu pracownikowi, który miał wypadek samochodowy, na skutek którego został uszkodzony cały firmowy sprzęt. Gdyby nie D.A.S. kilka tysięcy poszłoby w niepamięc... dlatego warto.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama