Niedociągnięcia autorów projektu zmian w ordynacji podatkowej stwarzają zagrożenie, że obywatele będą ponosić konsekwencje swoich działań z przeszłości. To złamanie zakazu retroaktywności prawa - przestrzega Naczelna Rada Adwokacka.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który w ostatnich dniach grudnia 2015 r. wyszedł z ministerstwa finansów. Zakłada on m.in. utworzenie kontrowersyjnej instytucji Rady do Spraw Unikania Opodatkowania. Według projektu będzie się składać z trzech członków wskazanych przez ministra finansów, jednego jako przedstawiciela jednostek samorządu terytorialnego, jednego wskazanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, jednego wyznaczonego przez ministra sprawiedliwości i jeszcze jednego wyznaczonego przez Radę Dialogu Społecznego.

Zdaniem adwokata Rafała Dębowskiego, sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej, która wysłała do ministerstwa finansów opinię w sprawie tego projektu, w skład tej instytucji powinni również wchodzić przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Izby Radców Prawnych. „Na rynku usług prawnych występują trzy różne grupy ekspertów zawodowo zajmujących się kwestiami podatkowymi. Obok doradców podatkowych, których zakres kompetencji jest najwęższy, działają adwokaci i radcowie prawni. Nie ma żadnego uzasadnionego powodu, by dwa największe samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych pozbawione były prawa zgłaszania swoich przedstawicieli do udziału w pracach organu eksperckiego, jakim ma być Rada do Spraw Unikania Opodatkowania.” - czytamy w opinii.

NRA zwróciła też uwagę na konieczność rozbudowania ustawy o przepisy intertemporalne. „Z punktu widzenia ochrony praw i wolności obywateli szalenie istotne jest wprowadzenie do ustawy postanowień regulujących, iż nie stosuje się jej postanowień do zdarzeń, które miały miejsce przed wejściem w życie nowych regulacji.”

EMR/ źródło: NRA