statystyki

Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy o prokuraturze

22.01.2016, 20:52
prawo, sąd, sprawiedliwość

Drugie czytanie projektu na sali plenarnej Sejmu planowane jest na środę. źródło: ShutterStock

Projekt ustawy o prokuraturze jest gotowy do drugiego czytania w Sejmie. Proponowane zapisy wraz z przepisami wprowadzającymi przyjęła sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Posłowie odrzucili ponad 30 korekt opozycji, przyjmując mniej istotne poprawki zgłaszane przez PiS.

Reklama


Reklama


Głównym założeniem projektu jest połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Poseł Janusz Sanocki z Prawa i Sprawiedliwości argumentował, że prokuratura stanie się dzięki temu bardziej przejrzystym organem władzy sądowniczej. "Władza sądownicza powinna być także podporządkowana suwerenowi, czyli narodowi. W związku z tym przyporządkowanie jej ministerstwu w jakiś sposób porządkuje tę sytuację. Widać wówczas, kto odpowiada za działanie prokuratury" - wyjaśniał poseł.

Innego zdania był Arkadiusz Myrcha z PO. Obawiał się, iż zmiany spowodują upolitycznienie prokuratury. "To rozwiązanie nie jest stosowane w żadnym unijnym kraju. Już to przerabialiśmy i nie było to rozwiązanie korzystne. Prokurator Generalny powinien być maksymalnie uniezależniony od ciał politycznych" - argumentował.

Drugie czytanie projektu na sali plenarnej Sejmu planowane jest na środę.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama