statystyki

Ustawa o służbie cywilnej: PO zaskarżyło nowelizację przed TK

22.01.2016, 13:16; Aktualizacja: 22.01.2016, 13:19
sejm, plenum

Platforma Obywatelska skarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o służbie cywilnej.źródło: Agencja Gazeta

Platforma Obywatelska skarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Wprowadza ona między innymi nowe zasady obsadzania, zatrudniania i wynagradzania osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od jutra.

Reklama


Reklama


Podczas konferencji prasowej, poseł PO Borys Budka mówił, że przyjęta przez parlament w ekspresowym tempie ustawa stanowi kolejny element upartyjniania państwa przez Prawo i Sprawiedliwość. Wskazujemy w naszym wniosku te elementy, które nie są zgodne z demokratyczną zasada państwa prawnego - tłumaczył, Jego zdaniem, PiS odstąpiło od zasady, że szef służby cywilnej nie mógł być przez pięć poprzednich lat funkcjonariuszem partyjnym. Teraz wystarczy, że w dniu nominacji zrzeknie się przynależności partyjnej.

Platforma skarży też przepis likwidujący konkursy na stanowiska kierownicze w służbie cywilnej. Borys Budka zwrócił też uwagę, że nowa ustawa daje premierowi możliwość ingerowania w konkursy w urzędach państwowych. To jest niedopuszczalne w myśl konstytucyjnej zasady apolityczności służby cywilnej - mówił. Jego zdaniem, PiS złamało podstawowe zasady prawa pracy. "Jednym ustawowym ruchem pozbawia się pracy blisko 2 tysięcy osób, które bez względu na to kto rządził w tym kraju, rzetelnie wykonywały swoje obowiązki" - mówił Borys Budka.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej została uchwalona przez Sejm 30. grudnia 2015 roku.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama